fbpx

Сведоците од Модуларната болница во Тетово не можеле да ги најдат противпожарните апарати

-

На денешната судска седница за пожарот во модуларната болница во Тетово каде животот го загубија 14 лица, сведочеа седуммина од сведоците предложени од Обвинителството, кои биле внатре во болницата каде што се случи пожарот ноќта на трагедијата, меѓу нив двајца лекари, медицинска сестра и четворица членови на семејството, пишува Порталб.мк.

Според сведоците, трагедијата се случила за неколку минути и тие се обиделе да дадат сè од себе за да ги спасат пациентите и нивните семејства.

Обвинителство ги испраша сведоците во врска со тоа дали во просториите на модуларна болница имало противпожарни апарати. Докторите и медицинскиот персонал изјавија дека „имало ПП апарати, но во моментот на пожарот не можеле да ги најдат“, а лицата од семејствата што незаконски престојувале внатре во инфективната болница, изјавија дека „не виделе противпожарни апарати“.

Исто така, сведоците посочија дека во модуларната болница имало лица кои биле роднини на пациентка со посебни потреби.

Следното рочиште е закажано за 16 февруари.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
free online course
download intex firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download