fbpx
Таг: модуларна болница

таг: модуларна болница

Повторно одложено судењето за трагедијата во модуларната болница во Тетово

По вторпат е одложено судското рочиште за пожарот во модуларната болница во Тетово. Одложувањето се случи затоа што двајца од обвинетите, докторот Бобан Вучевски и поранешниот финансиски директор на болницата Артан Етеми, немале адвокат. Иако имаа два месецаи да си обезбедат застапник кој ќе ги брани, тие образложија дека не знаеле дека треба да имаат адвокат, пишува Порталб.мк. Следното рочиште...

Една година од трагичниот настан во тетовската Модуларна болница: Погледот на јавноста свртен кон судот

Осум жени и шест мажи на возраст од 29 до 78 години, пред една година го загубија животот во трагичен настан, откако избувна пожар во тетовската Модуларна болница каде што се лекуваа од ковид-19, со надеж дека еден ден ќе закрепнат и ќе се вратат кај своите семејства. Се спасија 12 други пациенти, заедно со двајца лекари и четири...

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово закажано за 6 септември

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово, кој се случи пред речиси една година и во кој загинаа 14 лица, е закажано за 6 септември 2022 година во 10 часот кај судијата Јордан Велковски, објави Основен суд Тетово на веб-страната во календарот на судења. Судењето е закажано откако на 16 август предметот за модуларната болница согласно Информацискиот систем за...

Три физички и едно правно лице кривично ќе се гонат за пожарот во Модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против три физички и едно правно лице во врска со пожарот во Модуларната болница во Тетово. Двајцата првообвинети се товарат дека сториле по едно кривично дело – Тешки дела против општата сигурност по чл.292 ст.4 в.в. со чл.288 ст.4 в.в. со ст.2 од Кривичниот законик, третиот обвинет сторил кривично дело...

Порталб: Два месеци од пожарот во тетовската болница, Обвинителството сѐ уште ги чека вештачењата

Поминува и вториот месец од трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, а од истрагата сѐ уште нема никаков резултат. Јавноста е понатаму заложник на прашањата на кои властите никако да дадат одговор, пишува Порталб.мк. Без оглед што поминаа речиси два месеца, обвинителите сѐ уште уште чекаат на вештачењата за кои издале наредби, меѓу кои е и вештачењето на германските вештаци. „Јавните...

Бројот на пациенти намален, затворена е модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје

Од Клиниката за инфективни болести при Клиничкиот центар во Скопје ги демантираат вчерашните медиумски написи дека била избегната хаварија со електричната енергија поради прокиснување на покривот. „Во модуларната болница немало никаква хаварија, бидејќи ниту се случила поплава во болницата, ниту вода била во допир со струјата. На едно место се појавило мало количество на водени капки, но во ниту еден...

Обвинителството го доби извештајот од увидот на МВР за трагедијата во Тетово

Денеска, 23 дена откако се случи пожарот во модуларната болница во Тетово, извештајот од извршениот увид од одделот за криминалистичка техника при МВР, пристигна во Основното јавно обвинителство - Тетово. Како што најавија обвинителите, тие сега ќе го разгледаат и анализираат извештајот, а очекуваат да им пристигнат други извештаи и податоци за кои имаат издадено наредби и насоки. „Дејствијата за утврдување...

Директорката на прилепската болница: Животите на пациентите зависат од апаратите кои се приклучени на струја

Луѓето од обезбедувањето на модуларната болница во Прилеп вчера случајно забележале дека вратичето од струјното сандаче е обиено, но важно е дека пациентите кои се хоспитализирани, се безбедни. Ова за „Мета.мк“ го изјави в.д. директорката на Општата болница Кети Смилеска, откако Министерството за здравство денеска соопшти за случајот на вандализам во болницата. Вознемирена од настанот, во телефонскиот разговор за „Мета.мк“,...

Обид за диверзија во прилепската модуларна болница, оштетена таблата за електрична енергија

По пресечените цевки за довод на кислород во Клиничката болница во Тетово кон крајот на август годинава, нов обид за диверзија е регистриран во Општа болница Прилеп, информираат од Министерството за здравство. Прилепската болница до Министерството за внатрешни работи синоќа пријавила случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од модуларната болница. „Обезбедувањето на болницата забележaло дека таблата од надворешната...

Определен осумдневен притвор за петмина учесници во протестот во Тетово

Осумдневен притвор е определен за петмина учесници во вчерашниот протест во Тетово во кој беше побарана одговорност од градските власти за пожарот во модуларната болница во кој загинаа 14 лица. „Основното јавно обвинителство Тетово, по поднесена пријава од СВР Тетово, поведе постапка против 5 лица за кои постои основано сомнение дека за време на протестите во Тетово, одржани на 17...

Филипче: Не е зголемен бројот на хоспитализирани деца во болницата во Козле

Пред еден месец, во Институтот за белодробни заболувања во Козле имаше 20 деца кои беа хоспитализирани поради ковид-19, а таа бројка е и сега иста, што значи дека зголемување нема, информира министерот за здравство Венко Филипче. Дали и што ќе се препорача во однос на моделот на спроведување на наставата во идниот период, тој кажа дека ќе зависи од...

Контраспин: Рокови за оставка на Филипче со однапред вграден и свесен спин

Давањето рок за поднесување на оставката на Филипче и Хасани до утре е партиски мотивиран настап со однапред вграден спин. Самиот Мицкоски на пресот си признава дека ќе одат со ваква (погрешна) процедура, барање за разрешување, иако експлицитно признава дека е нестандардна, анализира „Вистиномер“ во новиот Контраспин. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Претседателот на најголемата партија во опозиција, Христијан Мицкоски,...

Контраспин: Ако не чувствува одговорност Филипче требаше јасно да каже

Министерувањето на д-р Венко Филипче може да се оценува од многу аспекти. И од справување со ковид пандемијата (тука има и многу позитивни, но и негативни елементи, како бројот на починатите, на пример) и од аспект на фактот што стори многу за лекарите и од аспект што во времето на неговото министерување започнаа трансплантациите на срце. Но, тој спинуваше...

Вистиномер: Видео снимка од болнички пожар се шири со апел ,,Молете се за Тетово” – ама е ланска и од Индија!

„Мета“ ја пренесува анализата на „Вистиномер“ на едно видео што стана многу вирално, но изнесува дезинформација злоупотребувајќи неверојатна коинциденција: На социјалната мрежа Тик Ток, се појави видео материјал, кој што, според назначениот датум, е објавен еден ден по избувнувањето на пожарот во модуларната болница во Тетово, а на кој пишува „молете се за Тетово”. Иако експлицитно во видеото не се...

Светска банка за Порталб: Од близу ја следиме истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово

Имајќи го во предвид фактот дека преку заем од Светската банка се изградени модуларните болници низ Северна Македонија, меѓу нив и тетовската, која изгоре, Порталб се обрати до оваа институција барајќи податоци во врска со тоа како го проверуваат квалитетот на проектите за кои доделуваат средства. Од таму одговорија дека внимателно ја следат истрагата и причините за оваа трагедија,...

Обвинителство: Криминалистите од Германија уште не се пристигнати

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по написите објавени во медиумите во текот на денешниот ден, соопшти дека експертскиот тим од Федералната криминалистичка полиција на Германија, кој треба да помогне за утврдување на причините за пожарот во модуларниот Ковид центар во тетовската болница, треба да пристигне во земјава во следните неколку дена. „Во меѓувреме, тимот обвинители од тетовското и скопското...

Обвинителството за организиран криминал и корупција ја побара документацијата за модуларните болници

Обвинителството за организиран криминал и корупција соопшти дека по пожарот во модуларната болница во Тетово тие отвориле предмет по допрен глас за да ги проверат јавните набавки за изградба на 19 модуларни болници во државата. „За таа цел, денеска до Бирото за јавни набавки и Министерството за труд и социјална политика е издадена Наредба за обезбедување на севкупната документација поврзана...

Министерството за здравство подготвено да ја предаде документацијата за болницата во Тетово на обвинителите

Министерството за здравство информираше дека стои на располагање на сите институции и може да ја приложи целокупната документација со која располага, за поставувањето на сите 17 ковид-центри во земјата. Ваквото соопштение доаѓа откако Основното јавно обвинителство претходно соопшти детали за текот на истрагата за пожарот во ковид-центарот во Тетово, кој се случи ноќта веднаш по одбележувањето на три децении...

ОЈО: Меѓу починатите во пожарот во Тетово се две жени кои не биле ковид-пациенти

Две лица од починатите 14 во пожарот во модуларната болница во Тетово, кој се случи ноќта на 8 Септември - Денот на независноста, не биле хоспитализирани во оваа болница, односно не биле ковид-пациенти, соопшти Основното јавно обвинителство (ОЈО). Од обдукциските извештаи што им биле доставени од Институтот за судска медицина, обвинителите утврдиле дека од 14 починати, осум биле жени, а...

Анонимно сведоштво за Порталб од модуларната болница во Тетово: Маж ми го извлеков преку прозор

Двајца сопружници од Тетово, во анонимно интервју за Порталб.мк, сведочат за нивното искуство со пожарот во модуларната болница во кој загинаа 14 лица, а 12 беа спасени. Трагедијата се случи ноќта на 08 септември веднаш по прославата на 30 годишнината од независноста на земјата, а според она што го посведочија соопружницитте, пожарот настанал во соседната соба од онаа каде...
Логото нa The Game Awards 2022 од Wikipedia

Најдобрите моменти од The Game Awards 2022

На The Game Awards 2022 беа презентирани и наградени голем број на нови игри, од кои некои се и постари, но модернизирани со надградена графика. Имаше голем број на...