fbpx
Таг: сведоци

таг: сведоци

Сведоштва од Украина: „Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас“

„Не знам како да го опишам преку зборови, не знам како да го вметнам во зборови она што го чувствуваме, она што се случува овде. Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас.“ Со овие зборови Марина Соловеи, која што во моментов се наоѓа во Киев, а инаку е поранешна учесничка на натпревари за убавина...

Процес „Таргет-Тврдина“- прислушуваните сведоци бараат милиони евра отштета

Денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за предметот „Таргет-Тврдина“ за незаконското прислушување во периодот од 2008 до 2015 година. За нелегално прислушување на над четири илјади телефонски броеви обвинети се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, избеганите Горан Грујевски и Никола Бошковски, Тони Јакимовски, како и неколку вработени во...

Панчевски немал време да се подготви за одбрана и не го разбирал обвинението за АКМИС

Денеска во велешкиот суд продолжи судењето на поранешниот претседател на Основниот кривичен суд - Скопје, Владимир Панчевски, чие прво рочиште беше во петокот. Тој изјавил дека не можел да ја подготви одбраната затоа што немал доволно време во текот на викендот и повторил дека не го разбира обвинението. „Доказите ги видов во петокот кога увидот траеше до 17 часот. Преку...

Премиерот Спасовски сведочеше за настаните поврзани со упадот во Собранието на 27 април

Премиерот Оливер Спасовски денеска по втор пат сведочеше за случувањата поврзани со упадот во Собранието на 27 април 2017 година во судскиот процес против организаторите на „крвавиот четврток“. Актуелниот премиер Спасовски во судницата се соочи со поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, кој е еден од обвинетите во судскиот случај. Спасовски сведочеше дека на 27 април дал предлог и побарал пратениците...

Сведоци на суд изјавија дека ВМРО-ДПМНЕ стоела зад протестите на „За заедничка Македонија“

Сведоците Михаил Младеновски и Сашко Коцевски денеска ги дадоа своите изјави на новото судско рочиште во процесот против организаторите на упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Младеновски, којшто претходно беше обвинет во судскиот процес за настаните од 27 април, рече дека тогашната Управа за безбедност и контраразузнавање (УБК) го подготвила планот за упад во Собранието. Тој посочи...

Нинџа за свои сведоци ги предлага Груевски и бегалците Грујовски и Бошковски

Поранешниот премиер, Никола Груевски, двајцата бегалци и поранешни началници во петтата управа Горан Грујовски и Никола Бошковски, поранешниот директор во УБК Владимир Атанасовски екс началник во УБК Љубо Петович и Благоја Василевски – обезбедувањето на Груевски се најдоа на листата сведоци на Александар Василевски Нинџа, еден од обвинетите во крвавиот четврток. Според извори на телевизија „Телма“, со Грујовски и Бошковски...

Судењето за „Монструм“ ќе продолжи на 25 јуни со доказна постапка

Судењето за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе продолжи на 25 јуни, откако на денешното рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои на 12 април 2012 година рибареле на Смилковско езеро каде што се случи петкратното убиство. Претседателот на Судечкиот совет Огнен Ставрев, кажа дека следното рочиште ќе продолжи со доказна постапка. Сведоците одговараа на прашања од судечкиот совет, од...

Џафери, Кирацовски и Манчевски ќе сведочат за обидот за убиство на Села во Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Алексадар Кирацовски и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, по велигденските празници ќе сведочат во судот на рочиштето за нападот над пратеникот и лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села на 27 април во Собранието. Собранискиот спикер Џафери бил и претходно поканет да сведочи, но со претходна...

СЈО го испраша првиот сведок во „Труст“, одбраната тврди дека ѝ се ускратени правата

Во Кривичниот суд во Скопје денеска со испрашување на сведоци продолжи судскиот процес против бизнисменот Сеад Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ, обвинети во случајот „Труст“ на СЈО. Двајцата сведоци, Феим Имери - Фичо и Васил Ристовски, беа причина за препирање меѓу адвокатите на одбраната и обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро. Одбраната приговараше дека овие лица ги немало на...

СЈО го достави разговорот на Мијалков и на Јанкулоска како доказ во случајот „Сопот“

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за случајот „Сопот“, на судот му предаде цеде со телефонски разговор помеѓу поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како дополнителен доказ во постапката за овој предмет. Како дополнителен доказ за повторното судење за „Сопот“, СЈО достави и аудиоснимка од разговор со сведокот...

Тајните документи од УБК во случајот „Тврдина 2“ се уништувале во тајна база

Предметот „Тврдина 2“ во кој обвинети се ексначалникот на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест вработени во управата, за палење докази за нелегалното прислушување, се одложи за 2 ноември затоа што обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, достави дополнителни материјални докази за случајот. Обвинителката рече дека исказите на сведоците во целост се во согласност со тоа што е опфатено со обвинението и...

Хашкиот трибунал издаде налог за апсење на тројца функционари на партијата на Шешељ

Хашкиот трибунал утрово соопшти дека на негово барање Интерпол распишал црвени потерници со кои се бара пронаоѓање и апсење на функционерите на Српската радикална странка, Петар Јојиќ, Вјерица Радета и Стево Остојиќ. Трибуналот ги товари тројцата функционери дека влијаеле на сведоци во процесот против нивниот партиски шеф, Воислав Шешељ. Тие, според Хашкиот трибунал, со закани, уцени и со поткуп ги...

Нухиу побарал дисциплинска постапка против началникот на СВР Охрид за заканите до СЈО

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, побарал дисциплинска постапка против началникот на Секторот за внатрешни работи Охрид, Гоце Недески, во врска со заканите кон обвинителите на Специјалното јавно обвинителство, кажани во негово присуство, јавува порталот „СДК“. Во постапката што ја побарал Нухиу, се истражуваат и елементи за сторено кривично дело од страна на началникот на СВР Охрид. „Пред две недели добив...

Обвинетите во „Диво насеље“ в петок ќе дадат искази пред судот

Во големата сала на Врховниот суд денеска продолжи судењето против 37 обвинети за настаните во Диво насеље, во Куманово од 9 и 10 мај 2015 година. По рочиштата, кои неколку месеци се одвиваа зад затворени врати, поради сослушување на заштитетни сведоци на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и докази од посебни истражни мерки, денеска судењето повторно...

ОЈО Скопје потврди дека води истрага против политичка партија за изборни нерегуларности

Основното јавно обвинителство Скопје отворило постапка против „едно лице - организатор на изборна кампања и други лица“, како и против правно лице за кривично дело злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Во соопштението на Јавното обвинителство не е конкретно наведено за кои лица станува збор, но извесно е дека се работи за политичка партија. „Постапувајќи по кривична пријава поднесена...

СЈО за протестите во Охрид: Секое влијание врз сведоци е кривично дело

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека е повредена тајноста на предистражната постапка во рамките на која повеќе лица во Охрид се повикани да дадат исказ како сведоци. Денеска, по вонредната седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, членови и симпатизери на партијата излегоа на протест против истрагата на СЈО. Од СЈО велат дека секој вид влијание врз сведоците е кривично дело. „Во...

Зоран Божиновски го нарече судот „лудница“ и доби казна од 2.000 евра

Новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, на денешното рочиште во случајот кој се води против него за шпионажа, уцена и за изнуда, е казнет со парична казна од 2.000 евра поради непочитување на судот и непримерно однесување. „Не ви одговара тоа што го зборувам. Гладни сте за пари. Ова е лудница, не е судница. На 12 декември ќе...

ТИ: Измените на Законот за заштитени сведоци се од голема важност за борбата против корупција

Здружението „Транспаренси интернешнел“ изразува негодување во врска со неизгласувањето на измените на Законот за заштитени сведоци предложени од Специјалното јавно обвинителство, а за кои се расправаше и се гласаше на седницата во Собрание одржана на 4 октомври. - „Транспаренси интернешнел Македонија“ смета дека предложените измени се од голема важност за борбата против корупцијата која во моментов се случува во Македонија....

СЈО има сведоци што ќе потврдат дека власта ги крадела изборите

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) има сведоци кои потврдуваат дека високи функционери на власта местеле избори, дознава „Мета“. Сведоците засега се заштитени и имињата ги знаат само неколку обвинители за да се заштити нивната приватност. - СЈО има сведоци кои потврдуваат дека се местеле избори. Тие ќе го урнат митот за чиста победа на владејачката гарнитура - брифира извор близок до СЈО за...

Неделава нема распити во СЈО, од понеделник пак серија со „значајни личности“

До крајот на оваа работна недела во Специјалното јавно обвинителство нема да има распити на лица, кои изминатиов период беа повикувани било во својство на сведоци, било како осомничени, а „зголемената фреквенција“ на луѓе ќе продолжи од понеделник следната недела, кога, како што дознаваме, се очекуваат „значајни личности“ во СЈО. Ова денеска го потврди и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, на...

ДЗС: Просечната нето-плата во јуни се зголеми за 10,9 отсто

Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС), во јуни годинава просечната нето-плата по вработен достигна 31.869 денари, што е за 3.125 денари повеќе од лани истиот месец,...