fbpx
Tags Lista zgjedhore

Tag: lista zgjedhore

KSHZ për zgjedhjet lokale do të kthej 30.000 votues kontestues në listë

Votuesit kontestues që u fshinë nga lista e votuesve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit vitin e kaluar, sërish do të jenë në listën e votimit për zgjedhjet lokale që duhet të mbahen në maj të këtij viti, konfirmojnë nga KSHZ për “Meta”. Për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, kontestues ishin gjithsej 30.447 votues, të cilët përmes kontrolleve të...

KSHZ: Lista zgjedhore është mbyllur, mund të kërkohet vetëm me numër amë

Në aplikacionin e KSHZ-së për verifikimin e qytetarëve në listën e votuesve, mundësia e vetme aktive për kërkimin e votuesve prej dje është vetëm përmes numrave amë. Dy opsionet shtesë për kërkim, përmes adresës dhe emrit mbiemrit nuk janë më aktiv. Nga KSHZ për “Meta” thonë se lista zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit është mbyllur dhe për...

KSHZ: Certifikatat nga lista zgjedhore do të përmbajnë edhe fotografi nga votuesit

KSHZ sot njoftoi se janë marrë të gjitha masat e nevojshme ligjore për respektimin e të gjitha afateve për zbatimin e zgjedhjeve si dhe masa teknike- organizative për pengimin e parregullsive eventuale. “Fletët e votimit dhe certifikatat nga lista zgjedhore po përgatiten së bashku me materialin tjetër të besueshëm, që pranë komisioneve do të dorëzohet në afatin e paraparë ligjor”...

Përmbyllet lista e votuesve, të drejtë vote kanë 1.784.416 qytetarë

KSHZ sot ka përfunduar listën për zgjedhjet e ardhshme parlamentare në dhjetor. Sipas listës së votuesve, në zgjedhjet që pritet të mbahen më 11 dhjetor, të drejtë vote kanë 1.784.416 qytetarë të moshës madhore në R. e Maqedonisë. Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski njoftoi se në njësitë zgjedhore nëpër Maqedoni do të votojnë 1.531.368 qytetarë ndërsa në listën e posaçme zgjedhore...

Ligji për punë të brendshme do të tërhiqet, e arritura do të kontrollohet deri më 31 gusht

Qeveri kalimtare 100 para zgjedhjeve, suspendim të ndryshimeve të reja në Ligjin për MPB, takim të liderëve deri në fund të gushtit, pastrim të listës zgjedhore dhe reforma në media janë pjesë e marrëveshjes finale që partitë politike e arritën sot pas disa raundeve të bisedimeve. “Kam lajme të mira, partitë politike arritën marrëveshje një vit pas Marrëveshjes së Përzhinës....

Sheqerinska: Shpresojmë sonte të ketë marrëveshje

Pas tre orë e gjysmë bisedime, përfaqësuesit e partive politike janë larguar nga rezidenca e BE-së në Përzhinë për konsultime me kryesitë e partive. Siç njoftohet, bisedimet do të vazhdojnë prej orës 18:30. Zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska shkurtë deklaroi se shpresoj sonte të ketë marrëveshje finale. Siç mësojmë, përfaqësuesit e partive politike, Nikola Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM,...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

„Plenumi studentor“: PSUKM me njësi speciale policore mblodhi kutitë e votimit

“Plenumi studentor” na faqen e tij të internetit të “Fejsbuk” u bën thirrje të gjithë studentëve dhe qytetarëve të shkojnë para shtëpisë studentore “Kuzman Josifovski Pitu”, për shkak se, siç shkruajnë, anëtarë të PSUQM, bashkë me pjesëtarë të forcave speciale policore, dhunshëm i kanë vjedhur kutitë e votimit nga zgjedhjet e sotme. „Të gjithë para Kuzmanit” konviktit studentor. Para 20...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

KSHZ: Maqedonia ka gjithsej 2.464.266 shtetas

KSHZ mbrëmë njëzëri miratoi raportin për të dhënat nga regjistrimi i shtetasve (persona ma pasaporta maqedonase) të MPB-së, sipas të cilit Maqedonia ka 1.958.844 shtetas të moshës madhore dhe 505.422 shtetas të mitur apo gjithsej 2.464.266 shtetas. Ndërkaq, nëse deri sot më mesnatë, kur edhe skadon afati për dorëzimin e listave të kandidatëve për deputet para KSHZ-së, nuk arrin asnjë...

“Most”: Nuk ka kushte për zgjedhje korrekte dhe demokratike më 5 qershor

“Për shkak të disa mangësive dhe shkeljeve, ndërkaq të injoruara nga KSHZ, konstatojmë se Qeveria dhe institucionet tjera nuk kanë arritur të sigurojnë kushte për mbajtjen e zgjedhjeve fer, të besueshme dhe demokratike më 5 qershor”, thonë nga asociacioni qytetar “Most”. Kryetari i “Most”, Darko Aleksov thotë se kontrollet e Listës Zgjedhore nuk anë qenë transparente, ndërkaq ajo ka sjellë...

KSHZ miratoi raportin për kontrollin e listës së zgjedhësve, dilemat ngelin

KSHZ mbrëmë miratoi raportin për kontrollet e kryqëzuara, administrative dhe në terren me gjashtë vota “për” dhe një “kundër”. Dy anëtarët e LSDM-së nuk morën pjesë në seancë ndërsa “kundër” votoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. Ai fillimisht shprehi dyshimin për rëndësinë juridike të informacioneve nga MPB ku nuk është firmosur ministri, që për anëtarët tjerë nuk ishte kontestuese. Nga 87.000...

KSHZ: Zgjedhjet do të kushtojnë 7,5 milionë euro

Komisioni Shtetëror Zgjedhor e ka miratuar planin financiar për ndarjen e mjeteve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që janë caktuar më 5 qershor. Në bazë të këtij plani, buxheti i përgjithshëm për zgjedhje kap vlerën 456 milionë e 664 mijë denarë (7.5 milionë euro). Nga ata, 650 mijë euro do të harxhohen për printimin e fletave të votimit dhe formularëve, 406...

Zaev paralajmëroi përshkallëzim të protestave

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev në konferencën për shtyp edhe një herë deklaroi se zgjedhje më 5 qershor nuk do të ketë sepse nuk ka kushte për “zgjedhje të lira dhe demokratike”. “Në vend është bërë puç, është shkelur Kushtetuta, ligjet, është “varrosur” Marrëveshja e Përzhinës ndërsa qeveria teknike zhvlerësoi vendimet e ministrave opozitar. Nikolla Gruevski dhe grupi tjetër i...

LSDM dhe partnerët sot do të firmosin platformë për Maqedoni demokratike

LSDM dhe partnerët sot do të firmosin platformë për Maqedoni demokratike. Siç thonë nga partitë, me firmosjen e kësaj platforme, partnerët e koalicionit obligohen për veprim të përbashkët dhe pa kompromis në mbrojtjen e funksionimit ligjor dhe kushtetues të vendit. Firmosja e platformës vjen pas takimit të djeshëm të krerëve të partive, ku janë biseduar hapat e mëtutjeshëm për veprim. Në...

KSHZ vazhdon me pastrimin e listës zgjedhore

KSHZ sot më ora 11 do të mbaj takim të rregullt pune për pastrimin e listës së zgjedhësve. Siç njoftojnë për “Meta”, anëtarë të Komisionit, ata vazhdojnë me punën e rregullt për verifikimin e plotë të votuesve kontestues. Mbrëmë kreu i LSDM-së Zoran Zaev njoftoi se sot do të ketë takim me anëtarët e KSHZ-së nga partia e tij ku...

Houit për “Meta”: Cilësia e zgjedhjeve lidhet me datën e mbajtjes së tyre

Data e mbajtjes së zgjedhjeve dhe cilësia demokratike e procesit zgjedhor s’mund të shqyrtohen ndaras, deklaroi sot për “Meta” euro- deputeti Riçard Houit. Deklarata e Houit vjen pas vendimit të Kuvendit që të lëshohet dhe pas vendimit të opozitës që të mos merr pjesë në zgjedhjet sepse nuk ka kushte për zgjedhje të lira dhe demokratike. Hozit përsëriti se gjatë vizitës...

Han: KSHZ ka kohë të mjaftueshme që të përgatit listën e zgjedhësve

Ka kohë të mjaftueshme për të kryer punët që kërkohen nga organet relevante për të krijuar kushtet e nevojshme për mbajtjen e zgjedhjeve. Kështu ka deklaruar eurokomesari, Johanes Han, pas takimit të tij bilateral me ministrin e Jashtëm, Nikolla Popovski. Sipas tij, nuk ka elemente që mund t’a pengojnë mbajtjen e zgjedhjeve në datën e caktuar dhe është i bindur se...

KSHZ listën me votues kontestues e publikoi në internet

KSHZ sot publikoi listën e votuesve kontestues me emër dhe adresë të vendbanimit. Lista është e kapshme në faqen zyrtare të internetit. Nëse dëshironi të shkarkoni shtypni këtu. Në seancën e djeshme me pesë vota “për” dhe katër “kundër” u miratua propozimi i anëtarëve të VMRO DPMNE, Silvana Boneva dhe Bedredin Ibrahimi nga PDSH në ueb faqen e KSHZ-së të publikohen emrat...

KSHZ anuloi kontrollin në terren të votuesve kontestues

Komisioni Shtetëror Zgjedhor sot e ka anuluar fillimin e kontrollit të Listës Zgjedhore në terren, sepse e gjithë procedura në është përfunduar plotësisht. Deri më tani nuk kanë zbardhur detaje se për kur do të fillojë kontrolli në terren. Sipas paralajmërimeve të KSHZ-së, deri më 3 prill do të duhet të mbarojë kontrolli në terren për 89.383 votues kontestues, të...