fbpx
Tag: Ligj

tag: ligj

Ligji është vetëm vegël, e jo çelës për media të lira dhe profesionale

Qeveria hyri në procesin e fundit të ndryshimit të Ligjit për shërbime audio dhe audiovizuale mediatike. Vërejtjet kryesore nga ana e shoqatave dhe punëtorëve mediatikë kanë të bëjnë me propozimet e qeverisë për RTM-në, Agjencinë për media, si dhe obligimet ndaj transmetuesve privatë të radiodifuzionit. Eksperti evropian Piter Vanhaute për PINA-n deklaroi se tani për tani duket sikur propozim-ligji...

Publikohet versioni i fundit i propozim-ligjit për ASHAAM-in, tani fjalën e ka qeveria

Мinistria për Shoqëri Informatike dhe Administratë (MSHIA) e përfundoi versionin e fundit të Propozim-Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shërbime audio dhe audio-vizuale mediatike (Propozim-ligji për ASHAAM-in). Hapi i ardhshëm është që teksti të hyjë në procedurë në qeveri, e cila duhet ta miratojë dhe pastaj ta dorëzojë propozim-ligjin përfundimtar në Kuvend. Sipas Ministrisë, qëllimi i propozim-ligjit është departizimi...

Gjermania e shfuqizon , Maqedonia ende gjykon sipas ligjit për mbrojtjen e monarkëve

Ministri i drejtësisë së Gjermanisë, Heiko Maas dje njoftoi se qeveria gjermane do ta shfuqizoj Ligjin i cili ua ndalon qytetarëve të vendit t’i ofendojnë liderët e huaj. Maas ka deklaruar se bëhet fjalë për “ligj të vjetërsuar dhe të panevojshëm”. Ambasada e Turqisë në Maqedoni në fund të dhjetorit të vitit të kaluar, njoftoi se ka ngritur kallëzim penal kundër...

Taseva dhe Nikolov prej nesër do të ndjekin se si partitë shpenzojnë paratë për zgjedhjet

Kryetarja e "Transparencë Maqedoni", Slagjana Taseva paralajmëroi se së bashku me Qendrën për analiza ekonomike prej nesër do të fillojnë të ndjekin se si partitë i shpenzojnë paratë në periudhën parazgjedhore. Ata këtë projekt e paralajmëruan në janar, për zgjedhjet e parakohshme të prillit, por pas shtyrjes së tyre, projekti u ngri. "Projekti u ngri me anulimin e zgjedhjeve, por prej...

Fenomen maqedonas: Askush nuk din (ose nuk tregon) nëse dhe kur Qeveria mban seanca

Opinioni në Maqedoni fare nuk din kur dhe nëse Qeveria mban seanca dhe çfarë vendoset në to. Shumë rrallë ka njoftime si p.sh “Qeveria në seancën e sotme mori vendim...” ose “Qeveria sot debatoi për...” e asnjëherë njoftime se, p.sh “Qeveria nesër...”. Pse Qeveria nuk publikon njoftime të seancave dhe kur ato mbahen, e pyetëm zëdhënësin qeveritar Aleksandar Gjorgjiev, por...

Sekretarja shtetërore e MPB-së, Anastasia Ilieska është drejtorja e DAP-it

Sekretarja shtetërore në MPB, Anastasija Ilieska, është emëruar drejtoreshë e Drejtorisë për të Ardhura Publike (DAP), konfirmojnë nga Qeveria. “Në seancën e kaluar Qeveria, Anastija Ilieskën e ka emëruar drejtoreshë të DAP, ndërkaq tanimë ish drejtori i këtij institucioni do të vazhdojë ta kryej pozitën e drejtorit të zonës DAP – Shkup”, deklaroi zëdhënësi, Aleksandar Gjorgiev.

PSP: Kërpaç nuk ishte arsyeja pse kërkuam ndryshime në Ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve

Kërpaç nuk ishte arsyeja pse Prokuroria speciale ka kërkuar ndryshime në Ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve që të mund të propozoj dhe të kërkoj mbrojtjen e dëshmitarëve të caktuar, thonë për “Meta” nga kabineti i prokurores speciale, Katica Janeva. “Personi për të cilin po pyetni nuk ishte shkak pse u kërkuan ndryshimet e rregullativës ligjore” thuhet në përgjigjen e shkurtër...

Ivanov: Nuk e tërheq vendimin, të huajt të kenë kujdes si sillen

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot gjatë fjalimit të tij të parë para opinionit edhe njëherë përsëriti se nuk e tërheq vendimin për falje me të cilin përfshihen 56 politikanë dhe bashkëpunëtorë të afërt. “Jam i bindur se vendimi i tillë për tejkalimin e krizës dhe uljen e tensioneve mes kundërshtarëve politik. Jam i vetëdijshëm për vendimin që  e solla....

Ivanov më ora 16 do t’u drejtohet qytetarëve

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov më ora 16 do t’u drejtohet qytetarëve të vendit. Dje presidenti kishte intervista me redaktorët e televizioneve nacionale ndërsa të martën gjatë fjalimit të tij të parë para popullit, njoftoi vendimin për falje të përgjithshme të politikanëve për të cilët janë hapur procedura para-hetimore dhe hetimore. Pas publikimit të vendimit për falje, Ivanov u...

LSDM: VMRO DPMNE dhe BDI kanë shkalur Marrëveshjen e Përzhinos

Dorëheqjet tona, si ministrat si dhe zv- ministrat plotësues, të dorëzuar deri te kryeministri teknik i VMRO DPMNE-së, nuk u konstatuan, përkundër dëshirës sonë, deklaruan ministrat dhe zv- ministrat plotësues në konferencë shtypi. “Sot, Qeveria në krye me kryeministrin teknik të VMRO DPMNE-së bëri shkelje tjetër të Marrëveshjes së Përzhinos. Solli vendim kundër- ligjor për zhvlerësimin e të të gjithë...

Qeveria zhvlerësoi të gjitha vendimet e ministrave të LSDM-së

Të gjitha vendimet që i kanë miratuar ministrat e LSDM në periudhën 11 nëntor 2015 deri 7 prill 2016, Qeveria i ka zhvlerësuar në seancën e djeshme me kërkesë të zv- ministrave plotësues të VMRO DPMNE-së, Mitko Çavkov dhe Dime Spasov, njoftojnë nga Qeveria. Në njoftimin shkruan se sipas nenit 30, paragrafit 2 nga Ligji për Qeveri, Qeveria ka të...

Ligji për media i SHGM dhe SPPM nuk kaloi në Kuvend

Deputetët nuk e miratuan propozim- ligjin për reforma në media, që me propozim të SHGM-së dhe SPPM-së e propozoi Lidhja socialdemokrate e Maqedonisë. Propozim- ligji është përpiluar sipas propozimeve të ndërmjetësit, Piter Vanhojte. Propozim- zgjidhja përmban reforma në këshillim programor të RTM-së dhe Këshillit të Agjencisë së mediave si dhe financim të plotë të RTVM-së nga buxheti i shtetit.  

Gjykata kushtetuese dha “vizën” për faljen e krimit zgjedhor

Gjykatat kushtetuese në seancën e sotme shfuqizuan ndryshimet e Ligjit për falje nga viti 2009-të, me çka iu dha mundësia presidentit të shtetit që të fal pedofilë, dilerë droge dhe persona të dënuar për mashtrim zgjedhor, mësohet jozyrtarisht. Gazetarët tanimë janë grumbulluar para Gjykatës, ku së shpejti pritet të ndodh konferenca e shtypit ku pritet zyrtarisht të konfirmohet informacioni. Qytetarët që...

Gjykata kushtetuese kërkon mendim nga Kuvendi për Ligjin e abolimit

Gjykata kushtetuese sërish ka kërkuar mendim nga Kuvendi i RM-së për Ligjin me të cilin presidentit të shtetit i shkurtohen kompetencat, me çka ai nuk do të mund të amnistoj persona të dënuar për mashtrime zgjedhore dhe pedofili. Kuvendi ka afat prej 7 deri 30 ditë të prononcohet me mendim. Kuvendi dhe Qeveria u prononcuan dhe vlerësuan se nuk duhet të ndryshohet neni...

Selmani: VMRO DPMNE dhe LSDM janë bashkuar që të minojnë propozimin e Vanhoute

As ligji i propozua nga LSDM nuk është i pranueshëm për SHGM-në. Sipas kryetarit të kësaj Shoqate, Naser Selmani, VMRO DPMNE dhe LSDM i kanë bashkuar forcat për të minuar propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, për reformat në sistemin mediatik. Ai në profilin e tij në Facebook shkroi se amendamentet e LSDM edhe nga avioni shihet se s’kanë lidhje...

SHGM dhe SPGPM insistojnë partitë politike të pranojnë propozimin e Vanhoute

Nesër partitë politike do të vazhdojnë me bisedimet lidhur me reformat në mediume, kështu që i bëjmë thirrje BE-së dhe SHBA-së të këmbëngulim te biseduesit që të pranojnë propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, theksoi në konferencën e sotme për shtyp kryetari i Shoqatës së gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani. Sipas tij, ky propozim është zgjidhja më e mirë sepse...

Vanhoute nga Brukseli do të sjell propozim- ligj të ri për mediumet

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute pritet nesër të miratoj propozim- ligj të ri për mediumet, i cili do t’u prezantohet partive nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos. Sipas informacioneve tona, ndërmjetësi këtë fundjavë ka qenë për konsultime në Bruksel për ngjarjet në vend. Nesër pasdite sërish do të mbahet takim i grupeve të punës në Klubin e deputetëve, ku do të bisedohet...

VMRO DPMNE braktis bisedimet për mediumet, Vanhaute pret të kthehen

VMRO DPMNE-ja ka braktisur bisedimet për mediat për shkak të mospajtimeve me  shumicën e propozimeve të shpalosura nga ndërmjetësi Piter Vanhojte. Lajmin e ka kumtuar opozitarja LSDM e cila ka akuzuar se VMRO po vazhdon të mos respektoj detyrimet e marrëveshjes politike. Nga LSDM thonë se kjo është strategji e njohur nga VMRO DPMNE për evitimin e obligimeve të Marrëveshjes...

Vanhaute prezantoi propozim-ligjin për Agjencinë e mediumeve

Ndërmejtësuesi Piter Vanhaute sot në takim me gazetarët dhe organizatat mediale prezantoi propozim të bashkësisë ndërkombëtare për ndryshime të Ligjit për organizata audio dhe mediale audiovizuale. Bisedimet midis përfaqësuesve të partive politike pjesë të Grupit të punës për reformat në media, sipas tij, po zhvillohen shumë ngadalë, por megjithatë ai thotë se po vazhdojnë dhe se është e mundur...

Marrëveshja e Përzhinos mund të dështojë nga keqinterpretimi dhe përkthimi ipasaktë

Problemi më i madh ndërmjet partive politike, të cilat janë  drejt rrugës për ta përmbysur "Marrëveshjen e Përzhinos, është Ligji  për ndalimin e "bombave" dhe Ligjin për Qeverinë. Nga VMRO- DPMNE kërkojnë që me Ligjin për moratoriumin e "bombave" të përfshihen të gjitha materialet e përgjuara dhe insistojnë dënime me burg për përfaqësuesit e mediave të cilat o t'i publikojnë....