fbpx
Tag: Ligj

tag: ligj

Talat Xhaferi: E drejta e mdiumeve a do të tërheqin materialet e përgjuara

"Me atë që Ligji për ndalimin dhe publikimin e materialeve që dalin nga përgjimet e paligjshme të komunikimeve e dorëzova në procedurë kuvendare më 6 tetor, nuk kisha asnjë qëllim, as të ndërpresë bisedimet e as të shkaktojë ndonjë dëm. E dorëzova sepse bisedimet shkonin mirë dhe pritej zgjidhje dhe mendova se  të nesërmen  bashkë me ligjin për Kodin...

Bisedimet në udhëkryq, Orav i dëshpëruar, BE do të dorëzoj propozim- ligj

Në orën katër të mëngjesit përfunduan bisedimet e grupeve të punës të katër partive nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos, por edhe këtë herë pa sukses. Edhe krahas optimizmit të ndërmjetësit belg Piter van Hojte mësohet se në atmosferë të tendosur kanë vazhduar edhe bisedimet e mbrëmshme. Nga ekipet biseduese njoftojë se përfaqësuesit e VMRO DPMNE-së vazhdimisht kanë kërkuar pauza,...

Xhaferi dhe Mukoski tërhoqën ligjin me të cilin ndalohet publikimi i “bombave”

Propozim- ligji për posedimi, përpunimin, publikimin  e materialeve që dalin nga përndjekja e paligjshme e komunikimeve është tërhequr nga rendi i ditës së Kuvendit. Edhe nga Kuvendi konfirmuan se Ligji është tërhequr nga procedura. Në internet faqen në të cilën publikohen materialet e ligjeve, tash mund të shihni edhe lajmërimet e propozuesve Talat Xhaferi dhe Krstp Mukoski, në të cilën shkruhet...

Kocijanciq: Ligji u tërhoq, partitë sa më parë të merren vesh për reformat zgjedhore

Komisioni Evropian i porositi sot partitë politike në Maqedonisë që sa më shpejtë të merren vesh për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Komisioni e di që partitë nuk kanë arritur marrëveshje mbrëmë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor por bisedimet vazhdojnë edhe sot. Komisioni e ndjek nga afër zhvillimin e negociatave dhe pret që partitë të arrijnë marrëveshje sa më shpejtë” thotë...

Orav: Bisedimet vazhdojnë, ka përparim

Euro- ambasadori Aivo Orav sot para Klubit të deputetëve deklaroi se në grupet e punës është arritur marrëveshje që të dy ligjet, për informatorët dhe mos- publikimin e bombave të kthehen në rishqyrtim. “Bisedimet vazhdojnë, përparim ka dhe pres gjatë ditës të ketë marrëveshje” deklaroi Orav. Në Klubin e deputetëve për momentin po merren vesh rreth ligjeve zgjedhore.

ShGM: Urgjent të tërhiqet ligji që censuron

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë dënon propozim ligjin për ndalimin e përgjimeve, që dje pasdite e sollën deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së. Nga ShGM-ja thonë se në vend se të përmirësohet liria e shprehjes dhe pavarësia e mediave, pushteti po mundohet të eliminojë lirinë e shprehjes dhe t'iu imponojë gazetarëve dhe mediave se çka duhet të publikojnë e çka jo. ShGM...

VMRO DPMNE dhe BDI do të kërkojnë që me ligj të ndalohet publikimi i “bombave”

Partitë në pushtet BDI dhe VMRO DPMNE do të propozojnë ligj me të cilin do të ndalohet publikimi i materialeve nga bisedat e përgjuara. Këtë në konferencë shtypi në Kuvend e tha Talat Xhaferi, koordinatori i grupit të deputetëve të BDI. Siç tha Xhaferi, nëse ligji miratohet, të gjithë që do ta shkelin, do të ballafaqohen me kallëzime penale. Ky ligj...

Për vozitje mbi 50 km/orë, gjoba prej 10 deri 400 euro

Kuvendi i RM-së votoi Ligji për siguri në trafik, me të cilin parashihet përdorimi obligativ i dritave gjatë vozitjes me makinë vetëm në periudhën e muzgut të parë e deri në zbardhjen e plotë si dhe gjatë ditës kur moti është me mjegull. Për biçikletat dritat do të jenë obligative edhe gjatë ditës edhe gjatë natës ndërsa për çiklistët është...

Janeva: Sot më shihni vetëm por pas një muaj do të jem me ekipin tim

Prokuroja Speciale, Katica Janeva, sot dorëzoi betimin para Këshillit të prokurorëve Publik se me nder dhe vetëdije do ta ushtroj këtë funksion. Ajo tha se sot nuk do t’iu përgjigjet pyetjeve të gazetarëve. Janeva iu falënderoi të gjithë faktorëve ndërkombëtarë, si dhe Këshillit të Prokurorëve Publik i cili konfirmoi zgjedhjen e saj. -Tani këtu më shihni vetëm, por për një...

Katica Janeva edhe zyrtarisht u zgjodh Prokurore Speciale

Këshilli i prokurorëve publik njëzëri Katica Janevën për Prokuror Special zgjodhi  nga prokurorët që morën fjalën, lëvduan propozimin në fjalë dhe thanë se ajo e meriton këtë  funksion. Paraprakisht, deputetët në seancë plenare konfirmuan propozimin e Komisionit për zgjdhje dhe emërime , Katica Janeva të zgjidhet Prokuror Special për hetimet e veprave lidhur me përmbajtjen e ndjekjes jolegale të komunikimit. Ndërkaq,...

Kallajxhiev: Mos të hymë në kurthin se çdo gjë duhet të përfundoj deri më 15 shtator

“Mendoj se tërë këtë tregim po e menaxhon opozita shumë keq- edhe më tej t’i mbaj anash shoqatat profesionale dhe sektorin e OJQ-ve. Ne jemi vendosur në situatë që të vendoset për ndonjë ligj esencial, që do të ketë ndikim në historinë e Maqedoni, a do të mund prej fillimit të krijohet shteti juridik. Opinioni s’duhet të futet në...

LSDM ngriti propozim- ligj për anulimin e testimit ekstern

Koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së, në Kuvend Goran Sugarevski sot në konferencë shtypi deklaroi se grupi i tyre ka dorëzuar propozime për ndryshimin dhe plotësimin e pesë ligjeve. Siç shpjegon ai, tre prej tyre lidhen ne testimin ekstern gjegjësisht anulimin e testimit, njëri është për rritjen e rrogës minimale prej 9500 në 11. 000 dhe njëri për...

Abrogohet Ligji për kontribute të honoraristëve. Propozimi kaloi dje në seancë qeveritare.

Sipas Ministrit të financave, Zoran Stavrevski,  abrogimi i pagesës së kontributeve për honoraristët bëhet  për shkak se “ me masa të tjera të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë janë shterur të gjitha efektet që ishin paraparë të arrihen”. "Maqedonia punëson" i cili mundëson lirim në periudhë prej një deri në pesë vjet nga pagesa e kontributeve për personat të cilët...

MASh iu lëshoi pe studentëve: Do të ketë ligj të ri pa provim shtetëror

Ligji i ri për arsimin e lartë, pa provim shtetëror, ranë në ujdi “Plenumi Studentor” me përfaqësuesit e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe Universitet të “Shën Kiril Metodi”, në takimin që zgjati dy orë, për Agjencinë e Lajmeve “Meta” konfirmoi, Stefan Vidikov, përfaqësues i studentëve. Jemi të kënaqur nga takimi. Nga java e ardhshme fillojmë me punën e grupeve...

Do të ndryshohet ligji për honorarë

Propozim për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kontribute për sigurim obligativ social do të dorëzojë deri tek Kuvendi grupi i deputetëve të VMRO DPMNE-së. Me ndryshimet dhe plotësimet më të reja të Ligjit për kontribute për sigurim obligativ social bëhet saktësimi dhe lehtësimi i kushteve për pagesë të kontributeve të kompensimeve që janë realizuar në bazë të kontratët në...

Në janar s’ka honorarë mbi 9.590 denarë

Në muajin më të gjatë të vitit, personat që marrin honorarët më shumë se 9.590 denarë do të mbesin pa të ardhura. Nga Agjencia e të Drejtave Autoriale “Berin” thonë se nga Fondi për sigurimin pensional dhe invalidor kanë marrë paralajmërim që të mos paguajnë honorarë më shumë se 9.590 denarë deri sa në faqen e internetit nuk lajmërohet...

Kezharovski lirohet me kusht

Këshilli Penal i Repartit për krim të organizuar mbrëmë pranoi propozimin e drejtorit të IKN “Burgu Shkup- Shkup” për lirim me kusht të gazetarit Tomisllav Kezharovski. Me këtë prej 18 shkurt deri 27 qershor të këtij vitit Kezharovski do të jetë në lirim me kusht gjegjësisht deri në skadim të vuajtjes së dënimit. Këtë vendim Gjykata e solli në bazë...

Studentët dhe profesorët : Do të bëjnë diçka, por në fillim presin Ivanovin

  Plenumi i Profesorëve dhe Studentëve akoma nuk kanë hapa konkret të cilët planifikojnë t’i ndërmarrin pasi mbrëmë deputetët votuan Ligjin e arsimit të lartë. Nga të dy plenumet thonë se nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga kërkesa që të tërhiqet ligji kontestues, por akoma nuk e dinë cilët do të jenë hapat e tjerë. Zhaneta Trajkovska nga “Plenumi i...

I ashtuquajturi “Akti patriotik francez“ tashmë ekziston

Përderisa shtohet numri i sugjerimeve parlamentare për përforcim të masave siguruese dhe për ti dhënë  autoritete më të mëdha  shërbimeve siguruese franceze pas masakrës në  “Charlie Hebdo”, ekspertët dhe mediat në botë përkujtojnë se  më parë në nëntor Franca solli ligj për ,,program luftarak”, i cili mundëson përgjim dhe ndjekje të komunikimit pa urdhër të gjykatës. Ky dokument korrespondon me...

Gruevski : Nëse ekzistojnë argumente thelbësore, do ta tërheqim ligjin

„ “Ligji nuk është sjellë. Faza e parë është kaluar, ka edhe fazë të dytë, ka mundësi për amendamente. Asgjë nuk ka përfunduar. Ne jemi të gatshëm ta tërheqim, dhe sërish ta lëshojmë ligjin në formë të korrigjuar. Mirëpo, duhet të dëgjojmë argument thelbësorë për këtë”, tha kryeministri Nikolla Gruevski në ditarin e lajmeve të Sitlit -Kishte debat serioz, kishte njerëz...