fbpx

Selmani: VMRO DPMNE dhe LSDM janë bashkuar që të minojnë propozimin e Vanhoute

-

As ligji i propozua nga LSDM nuk është i pranueshëm për SHGM-në. Sipas kryetarit të kësaj Shoqate, Naser Selmani, VMRO DPMNE dhe LSDM i kanë bashkuar forcat për të minuar propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, për reformat në sistemin mediatik.

Ai në profilin e tij në Facebook shkroi se amendamentet e LSDM edhe nga avioni shihet se s’kanë lidhje me propozimin e ndërmjetësit.

“Në veçanti është absurde ideja e LSDM-së standardet profesionale t’i rregulloj me ligj. Dënimi i mediumet me gjoba për shkeljen e standardeve profesionale nuk është në asnjë shtet demokratik. LSDM tentoi t’i shes zgjidhjet e veta të dobëta për mediumet duke i paraqitur si zgjidhje të ndërmjetësit. Me këtë manipulim, i dha vend makinerisë mediatike propaganduese të VMRO DPMNE-së që të sulmojnë Vanhouten. SHGM në këtë rast ishte dëm kolateral. U akuzuam se i kemi mbështetur propozimet e LSDM-së, pa na pyetur për qëndrim. VMRO DPMNE dhe LSDM kanë mendime të ndryshme ndërsa ndajnë ideologji të njëjtë- atë të kryeshefit! thuhet në reagimin e Selmanit.

Për sot SHGM më orën 12 ka caktuar konferencë shtypi për ligjin e mediumeve, që do të mbahet para Klubit të deputetëve në Shkup.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.