fbpx
Tag: Kryeministër

tag: kryeministër

Deputetët e ri më shumë se dy muaj marrin nga 1335 euro rrogë, edhe pse nuk shkojnë në punë

Rroga më e ulët e një deputetët në Kuvendin e RM-së është 1335 euro në muaj, ndërsa edhe pse Kuvendi nuk punon, deputetët nga përbërja e re parlamentare tashmë 72 ditë në mandatin e ri, e marrën rrogën e rregullt. “Ashtu u takon. Një pjesë e tyre kanë dhënë dorëheqje nga vendet e punës që i kanë pasur, dhe s’mund...

PSP hapi rastin “Tanku” për “Mercedesin” e Gruevskit prej 600.000 euro

PSP ka hapur dy procedura të reja hetimore nën emrin operativ “Tarifa” dhe “Tanku”. Edhe pse në njoftimin e sotëm për hetimin “Tanku” nuk përmendet konkretisht, është e qartë se bëhet fjalë për blerjen e “Mercedesit” prej 600.000 euro ndërsa lënda “Tarifa” është për furnizimin publik të softuerit për nevojat e shoqatës aksionare “Elektranat e Maqedonisë” (ELEM), prej 4.092.420...

Njëqind ditët e dorëheqjes së ish kryeministrit Gruevskit u bënë një vit i plotë

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski është në dorëheqje nga posti i kryeministrit tanimë 322 ditë, në vend 100 siç parashihet me Marrëveshjen e Përzhinës. Gruevski në maj të vitit të kaluar në intervistë për televizionin “Sitel” ishte i prerë se as nuk do të jep dorëheqje e as nuk do të pranoj formimin e qeverisë kalimtare sepse, sipas tij,...

Fenomen maqedonas: Askush nuk din (ose nuk tregon) nëse dhe kur Qeveria mban seanca

Opinioni në Maqedoni fare nuk din kur dhe nëse Qeveria mban seanca dhe çfarë vendoset në to. Shumë rrallë ka njoftime si p.sh “Qeveria në seancën e sotme mori vendim...” ose “Qeveria sot debatoi për...” e asnjëherë njoftime se, p.sh “Qeveria nesër...”. Pse Qeveria nuk publikon njoftime të seancave dhe kur ato mbahen, e pyetëm zëdhënësin qeveritar Aleksandar Gjorgjiev, por...

Dimitriev: Kjo qeveri është politike e jo teknike

Qeveria aktuale është politike e jo teknike sepse nuk ka datë për mbajtjen e zgjedhjeve, deklaroi kryeministri Emil Dimitriev, gjatë vizitës së sotme të Agjencisë për bujqësi dhe zhvillim rural. Dimitriev tha se qeveria teknike për organizimin e zgjedhjeve, sipas Ligjit, formohet 100 ditë para zgjedhjeve ndërsa qeveria e tanishme politike fokusohet drejt zbatimit të programit për të cilin është...

Gruevski: Tani për tani nuk do të kthehem në funksionin e kryeministrit

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, thotë që tani për tani ka vendosur që të mos kthehet në funksionin e kryeministrit sepse nuk do që të keqkuptohet, gjegjësisht nuk do t’i thonë se taktikat i ka bërë  vetëm për interesa personale. “Nëse kthehem tani në funksion, shumë njerëz do të mendojnë se ndoshta e dërgoj vendim në ndonjë rrezik që të...

Dimitriev kërkon të konstatohen dorëheqjet e ministrave të LSDM-së

Kryeministri Emil Dimitriev deri te Kuvendi i Republikës së Maqedonisë i ka dorëzuar dorëheqjet e ministrave të LSDM-së, Oliver Spasovski, Frosina Tashevska-Remenski. Në vend të tyre i ka propozuar Mitko Çavkov për ministër të Punëve të Brendshme dhe Dime Spasov për ministër të Punës dhe Politikës Sociale. Ai ka dorëzuar propozime për ministra edhe atë Mitko Çavkov për punë të...

PSP: Gruevski dhe Janakieski kanë porositur rrënimin e “Kosmos”

Prokuroria Speciale Publike sot rastin e ri të quajtur TNT, për rrënimin e kompleksit që kushton mbi 100 milionë euro në Aerodrom të Shkupit. Bëhet fjalë për kompleksin “Kosmos” në pronësi të kryetarit të partisë për Ardhmëri Evropiane, Fiat Canovski.  Prokurorja speciale Fatime Fetai dha detaje konkrete se Qeveria e ish Kryeministrit Nikolla Gruevskit ka shkelur të gjithë Konventat...

Dimitriev nuk ka firmosur për Maksutin për zv- ministër të mbrojtjes

Propozimi i Bashkimit Demokratik për Integrim për anëtar të ri të Qeverisë, Bekim Maksuti, i njohur në vitin 2012 per përuljen me uniformën e ARM-së së bashku me ministrin e mbrojtjes Fatmir Besimi para përmendores së UÇK-së në Sllupçan, nuk ka marrë vizën e kryeministrit Emil Dimitriev për zëvendësministër. Në listën e dërguar në Parlament, me ministra dhe zëvendësministra të propozuar nga lideri i BDI-së, Ali...

Gruevski për “To Vima” : Me dy firmos se Maqedonia nuk ka pretendime territoriale ndaj Greqisë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski, në një intervistë për gazetën greke “To Vima” ka mohuar se ndaj Greqisë ushqehen ndjenja irredentizmi. Sipas gazetës, kjo është intervista e parë e ish kryeministrit Gruevski pas 10 vitesh në pushtet. Gruevski ka folur për çështjen e emrit dhe linjat e kuqe të Maqedonisë ndërkohë që është distancuar plotësisht nga pretendimet në Greqi, se...

Edhe sot Gruevski sillej sikur të ishte kryeminstër

VMRO- DPMNE sot organizoi takim për projektin ( e Qeverisë!) "Bli shtëpi për të rinj", që u mbajt në hotelin "Aleksandar palas" dhe në të cilën morën pjesë kryetar i partisë, Nikolla Gruevski. Në takim morën kryetarë të komunave dhe ministra. Projekti "Bli shtëpi për të rinj" e pormovoi Nikolla Gruevskin si kryeministër më 18 dhjetor 2015, dhe filloi të...

Kotevski: Gruevski paralajmëron projekte si lider i partisë që ka shumicën në Qeveri

Paralajmërimet e sotme të projekteve të  kryetarit të partisë qeveritare VMRO- DPMEN, Nikolla Gruevski, të cilat duhet t’i realizojë Qeveria A thua Gruevski paralajmëroi projekte si ish kryeministër ose si kryetar i partisë? Ai sot para Unionit të Forcave të Reja të VMRO- DPMNE-së paralajmëroi se  Qeveria të rinjve deri në moshën 27 vjeçare do të siguroj transport hekurudhor falas, secilën fundjavë të...

Gruevski edhe më tej është kryeministër- në internet

Ish kryeministri i R. së Maqedonisë, Nikolla Gruevski edhe pse i është konstatuar dorëheqja nga ana e kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, në internet edhe më tej “është kryeministër”. Gruevski edhe më tej figuron si kryeministër thuajse në të gjitha faqet zyrtare të internetit si dhe në faqen zyrtare të Qeverisë, edhe pse ai tani është vetëm lider i VMRO...

Kuvendi përzgjodhi qeverinë kalimtare të kryeministrit Emil Dimitriev

Kuvendi i R. së Maqedonisë me 71 votë “për” dhe 9 “abstenime” zgjodhi qeverinë e re kalimtare në krye me Emil Dimitriev. Të gjithë ministrat nga përbërja e mëhershme do të jenë ministra edhe në qeverinë kalimtare, përfshirë edhe ministrat e propozuar nga opozita, ai i brendshëm Oliver Spasovski dhe punë dhe politikës sociale, Frosina Remenski të cilët nuk ishin...

Emil Dimitriev do të jetë kryeministri kalimtar pasi Gruevski të aktivizoj tërheqjen

Sekretari i përgjithshëm aktual i VMRO DPMNE-së, Emil Dimitriev do të jetë kryeministri ri, i cili do të vijë në krye të qeverisë kalimtare pasi të aktivizohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit, njoftoi zyrtarisht në konferencën e shtypit Ilija Dimovski nga VMRO DPMNE. Vendimi Dimitriev të jetë në krye të partisë, Nikolla Gruevski e ka mbështetjen e plotë të Komitetit qendror...

Kush do ta pret Hanin, Gruevski apo kryeministri i ri?

Komisioni Evropian sot konfirmoi se euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han këtë muaj do të vij në Shkup. Edhe pse s’ka datë të saktë kur mund të ndodh kjo, megjithatë mediumet vlerësojnë se datat më të mundshme janë 14 dhe 15 janari. Por, është e paqartë se kush do ta pret Hanin në Shkup, Nikolla Gruevski kryeministri...

Gruevski shqiptoi fjalën “dorëheqje” në vend të “tërheqje”

Gjashtë muaj pas Marrëveshjes së Përzhinos, kryeministri Nikolla Gruevski dje për herë të parë përmendi termin “dorëheqje” që sipas marrëveshjes duhet të ndodh para 15 janarit, duhet të emërohet qeveria e përkohshme, 100 ditë para zgjedhjeve të prillit. Termet që deri më tani i shqiptonte Gruevski ndërroheshin ashtu siç afrohet data për caktimin e qeverisë kalimtare. Në fillim ai thoshte...

Gruevski: Obligimet tona nga Marrëveshja e Përzhinos i kemi përmbushur

“Pasi filloi kriza që LSDM e shkaktoi këtë vit me materialet  e krijuara, siç tha Zaev, të marra nga shërbimet e huaja të inteligjencës, zgjidhja shkonte përmes bisedimeve të ndërsjella me lehtësimin e komunitetit ndërkombëtarë. Marrëveshja që u arrit në Shkup në qershor dhe korrik, parashihte numër të madh të obligimeve nga të dyja palët. Pjesa më e madhe...

Gruevski: Do të tërhiqem kur të vijë koha në përputhje me afatin ligjor

Data e tërheqjes nga posti do të jetë kur të vijë koha në përputhje me afatin ligjor. Në këtë mënyrë Nikolla Gruevski në konferencën e sotme për shtyp u përgjigje në pyetjen e gazetarëve për atë se kur do të tërhiqet nga posti i kryeministrit në përputhje me Marrëveshjen e Përzhinos. Ai refuzoi të përgjigjet kush nga radhët partiake...

Gruevski: Maqedonia është e sigurt sikur edhe Evropa

"Maqedonia është e sigurt si pjesa tjetër e Evropës. Ne jemi të gjithë në të njëjtën shportë dhe për këtë arsye kërkon një përgjigje të përbashkët në luftën kundër terrorizmit", deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për portalin "Pres 24". "Ne nuk duhet të lejojmë këto kërcënime të ndryshojnë jetën tonë në atë masë që të na paralizojë në...