fbpx
Tag: криза

tag: криза

Rrjeti kombëtar kundër dhunës: Dy vrasjet e grave janë shenjë që sistemi po dështon

Rrjeti kombëtar kundër dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje vlerësojnë se dy vrasjet e grave (femicid) brenda më pak se dy javë janë shenjë që sistemi nuk po dështon në përballjen me dhunën në familje dhe dhunën e bazuar në gjini, raporton Meta. “Pas njoftimit të lajmeve shqetësuese për vrasjen e djeshme të një gruaje të re në Shkup nga...

VMRO DPMNE prezantoi “Manifestin për Maqedoni të vetme”

Anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski, Nikola Poposki dhe Ilija Dimovski sot prezantuan manifestin për Maqedoninë e vetme, në hapësirat e Qendrës për komunikim të VMRO DPMNE-së. Në këtë dokument paraqitet “vizioni” i partisë për shtetin, i cili siç thuhet “paraqet vend të vetëm amë të maqedonasve, ku të bashkuar jetojnë të gjithë qytetarë që janë pjesë...

Ahmeti: BDI nuk mori vendim sonte, nuk përjashtohet takim i ri liderësh

Kreu i BDI-së sonte në selinë partiake në Reçicë të Vogël njoftoi se partia ende nuk ka vendim të fortë për dalje nga kriza, por porositi se zgjedhjet e parakohshme, që i kërkon VMRO DPMNE, nuk do ta zgjidhnin krizën. Ahmeti gjithashtu paralajmëroi se është i mundshëm një takim i ri i liderëve. Me thirrje urgjente nga Ahmeti, sot pasdite...

Ivanov dërgon urimet e fundvitit, pret vit më të mirë 2017

  Shefi i shtetit porositi që të nxirren leksione prej krizave të shumta dhe sfidave me të cilat u ballafaqua shteti gjatë këtij viti. “Viti që po kalon dëshirojmë ta harrojmë sa më parë. Në të jemi ballafaquar me shumë kriza dhe sfida. Është e radhës të nxjerrim leksione prej gjithë kësaj dhe të dalim më të fuqishëm, më të matur...

Milloshoski: Zaevi po e vazhdon krizën dhe tenton me dhunë të merr pushtetin

Thuajse dy javë pas zgjedhjeve kur të gjithë qytetarët i dinë më rezultatet zgjedhore, Zoran Zaev edhe më tej tenton të manipuloj, deklaroi anëtari i Komitetit Ekzekutiv i VMRO DPMNE-së, Antonio Milloshoski në konferencën e sotme. “Jo që Zaevi nuk e din se kush fitoi e kush humbi në zgjedhje, ai shumë mirë din, por supozojmë se dikush prej lartë,...

Ivanov- Erdogan: Lufta kundër terrorizmit dhe krizës së refugjatëve në fokus të takimit

Presidenti Gjorgje Ivanov në suazat e vizitës së punës në Turqi, sot në Stamboll u takua me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Edrogan. Në fokusin e bisedave së dy presidentëve kanë qenë marrëdhëniet dypalëshe , me theks të veçantë të sferës së sigurisë, krizës së refugjatëve dhe marrëdhëniet ekonomike. Në takim është arritur marrëveshje për përforcimin e bashkëpunimit të shërbimeve të...

Shilegov: Gruevski gënjen dhe nuk dëshiron të ketë bisedime

Partitë edhe më tej taktizojnë rreth mbajtjes së raundit të ri të bisedimeve me takime liderësh, ku mund të ketë hapa konkret për zgjidhjen e krizës dhe, eventualisht, afat të ri për zgjedhjet. Në këtë drejtim janë edhe deklaratat e krerëve të partive të cilët thonë se “nuk ka nevojë për takime të tilla” si dhe shpresën e zakonshme të...

“Revolucioni shumëngjyrësh”: Prej sot numërojmë!

“Gjashtë qershori është data me rëndësi të madhe për të gjithë ne, dita kur ne mësuan për mizorinë, brutalitetin dhe për aftësinë e pushtetit që të fshehë vrasje të fëmijës – Martin Neshkovski”, kështu shkruhet në paralajmërimin e “Revolucionit Laraman” dhe të “#Protestoj”, për protestën e sotme. Pritet që protesta e sotme të jetë me numër më të madh të...

Poposki dhe De Grot diskutuan krizën politike

Ministri për punë të jashtme  Nikola Poposki sot ka realizuar takim me Drejtorin shtetëror për bashkëpunim evropian në Ministrinë e punëve të jashtme të Holandës, Robert de Groot. Poposki  dhe De Groot, siç njofton MPJ, kanë biseduar për përpjekjet aktuale për tejkalimin e krizës politike në vend, në pritje të diskutimeve të Këshillit për punë të jashtme të BE, gjatë...

Ambasadorët Orav, Geret dhe Plomp nuk besojnë se mund të ketë zgjedhje të besueshme

Euroambasadori Aivo Orav dhe ambasadori britanik Charles Garret gjatë vizitës së sotme në Gjevgjeli porositën se nevojitet sa më shpejtë një zgjidhje për krizën politike në Maqedoni. Orav shprehu keqardhje që ajo ende nuk është arritur. ‘Vërejmë se shumica e partive politike nuk do të marrin pjesë në zgjedhje, se lista zgjedhore nuk është pastruar tërësisht, reforma e mediave shkon...

Kompanitë e huaj anulojnë vizitat për shkak të krizës

Për kompanitë e industrisë përpunuese, metalike dhe elektrike, ndikimi i krizës vërehet në anulimin e lidhjeve të marrëveshjeve nga kompanitë e huaja. Këtë e tregon anketa e Odës ekonomike të Maqedonisë për punën e kompanive në kushte të krizës aktuale. Këtu anulime të vizitave janë nga vendet e BE-së dhe Lindjes së Mesme. Nga fillimi i krizës e në veçanti muajt e...

GNK: Maqedonia në grupin e vendeve ku gjendje po përkeqësohet

Grupi Ndërkombëtar për Kriza apo International Crisis Group (ICG) e ka renditur Maqedoninë në një listë të re ku bëjnë pjesë vende si Avganistani, Bangladeshi, Gambia, Iraki, Azerbajxhani, Kongo dhe Siria. Sipas GNK-ICG Maqedonia e meriton këtë vend pasi politikaka gabuar dhe ka ngritur në këmbë popullin. Këto gabime të politikës kanë nxitur kritika dhe komente negative nga faktori ndërkombëtar....

Policia maqedonase është futur në Greqi duke dëbuar emigrantët, pohojnë mediat

Incidentet në Idomeni po bëhen top- temë në Greqi. Reagimi i policisë maqedonase, shpërthimi i dhunës dhe mungesa e reagimit nga qeveria e Greqisë dhe policia po vërshojnë opinionin grek. Pasi në mediat greke doli video- regjistrimi se policia e Maqedonisë është futur përtej gardhit dhe ka reaguar ndaj incidenteve, mediat parashtruan pyetjen nëse policia  maqedonase ka reaguar nga territori...

Thaçi: Nuk ka klimë më 5 qershor për zgjedhje korrekte dhe demokratike

Sipas kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçi, në Maqedoni nuk ka vullnet politik që më 5 qershor të ketë zgjedhje të drejta dhe demokratike. Kreu opozitar këtë mendim e tha pas takimit me euro- ambasadorin Orav dhe ambasadorët e vendeve- anëtare të BE-së. Këtë deklaratë Thaçi e bëri pas takimit me ambasadorët e BE-s. Sipas tij, në KSHZ është duke ndodh...

Tusk- Ivanov: Nevojitet aksion i sinkronizuar për zgjidhjen e problemit me refugjatët

Kreu i Këshillit të Evropës Donalld Tusk gjatë qëndrimit të tij në Shkup ka realizuar një  takimit me presidentin e shtetit Gjorge Ivanov,. Gjatë takimit Ivanov dhe Tusk kanë diskutuar rreth krizës me refugjatë t dhe përpjekjet për arritjen e një zgjidhje të përbashkët evropiane. Presidenti Ivanov nga ana tjetër  ka informuar kreun e Këshillit të Evropës  për  masat...

Tusk nesër në Shkup takohet me Ivanovin

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk nesër do të vijë në Shkup në takim me presidentin Gjorge Ivanov. Arsyeja kryesore është kriza e refugjatëve. Pasnesër, zyrtari i lartë i Shteteve të Bashkuara, Hojt Ji do të diskutojë me liderët vendor. Vizita e Tuskit është pjesë e mini-turnesë në të cilën ai do ti vizitojë Vjenën, Lubjanën, Zagrebin, Shkupin dhe Athinën...

Komiteti udhëheqës vendosi që në Maqedoni të lëshojnë të futen aq refugjat sa largohen nga vendi

Të lëshohen të hyjnë në vendkalimin kufitar në Bogorodica aq refugjat sa do të largohen nga vendkalimi kufitar në Tabanovcë, vendosi mbrëmë në mbledhje  të mbyllur për media komiteti drejtues, trupi më i lartë përgjegjës për krizën e refugjatëve. Në mbledhjen në të cilën udhëhoqi ministri i shëndetësisë, Nikolla Todorov, morën pjesë edhe ministri i transportit dhe lidhjeve, Vlado Misajllovski,...

Ivanov: Maqedoni shkëlqyeshëm përballet me krizën e refugjatëve

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov në Samitin për ndryshime klimaterike në Paris, ka biseduar me presidentin amerikan Barak Obama dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel. Ivanov para liderëve botëror ka thënë se Maqedonia ka shpallur gjendje krize në lidhje me refugjatët dhe po punohet që mos të ketë kurrfarë pasoje ndaj popullatës. “Maqedonia po merr komplimente për dallim nga disa shtete që...

BE kërkon bashkëpunim më të madh kufitar maqedonas- grek

Greqia pranoi që të pranoj rreth 50.000 refugjatë në territorin e saj. Krahas kësaj në Samitin e djeshëm për krizën e refugjatëve në Bruksel, kryeministri grek Aleksis Cipras pranoi edhe kushtin që të filloj bashkëpunim ndër- kufitar dhe menaxhim më të mirë me refugjatë që kalojnë përmes Ballkanit mes Athinës, Shkupit dhe Tiranës. Sipas të dhënave në Greqi, KE ka...

Gruevski: Maqedonia mbetet e fokusuar në anëtarësimin e saj në NATO dhe BE

  “R. e Maqedonisë ngel aktor konstruktiv dhe aktiv në stabilitetin e rajonit. Synimi kryesor i Maqedonisë ngel anëtarësimi në NATO dhe BE”, theksoi kryeministri Nikolla Gruevski në kuvendin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, që prej 28 shtatorit deri më 3 shtator mbahet në Nju Jork. “Gjithë reformat që ndodhin në Maqedoni janë në këtë frymë. Pa marrë parasysh ngjarjeve...