fbpx
Tag: криза

tag: криза

Lorens Oer: Bisedimet për dalje nga kriza të vazhdojnë me formatin e njëjtë

Ne mbështetim komisarin Han dhe theksojmë se bisedimet duhet të vazhdojnë në formatin e njëjtë që të jepet mundësi që të arrihet konsensus për krizën politike në Maqedoni- deklaroi ambasadorja e Francës në Maqedoni, Lorens Oer. Ky është reagimi i parë i komunitetit ndërkombëtarë pas bisedimeve të pasuksesshme mbrëmë në Bruksel. Ajo sot shtoi se duhet të vazhdohen reformat në...

Ahmeti takohet me Furnie dhe Oer

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka pritur sot në takim pune në selinë e partisë në Tetovë Ambasadoren e Francës në Maqedoni, Zonjën Lorens Oer si dhe përgjegjësin për Ballkanin në Ministrinë e Mbrojtjes Franceze, Z. Reno Dorliak. Ambasadorja Francës uroi Kryetarin Ahmeti për rezultatin e arritur në zgjedhjet parlamentare dhe shprehu mirënjohjen për përcaktimin e...

Gruevski dhe Bogov paralajmërojnë për “shqetësim” tek investitorët dhe kompanitë

  Në tubimin e djeshëm “Maqedonia e fuqishme”, kryeministri Nikolla Gruevski theksoi se edhe pse deri më tani nuk kishte dëme më serioze ndaj ekonomisë, gjendja psikologjike e sulmit terrorist, si dhe deklaratat e Zaevit se “do të derdhet gjak”, kanë filluar t’i shkaktojnë probleme ekonomisë vendore, në veçanti në pjesën e eksportit. “Është paraqitur shqetësim tek investitorët e huaj, njësoj...

Bogov: Nëse vazhdon kriza, do të pësojnë investimet dhe konsumi

Guvernatori i BPRM-së, Dimitar Bogov deklaroi se nëse kriza politike vazhdon edhe më tej, kjo do të ketë efekt negativ ndaj projeksioneve makroekonomike, të cilat do të uleshin, në veçanti në pjesën e investimeve dhe konsumit. “Investitorët përmbahen nga investimet në ambient të pasigurt. Ata kërkojnë stabilitet dhe siguri. Gjithashtu, në një ambient të pasigurt, konsumi i qytetarëve anulohet. Qytetarët...

Lajçak: Ka gjasa për destabilizim në qoftë se nuk zgjidhet kriza në Maqedoni

Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Mirosllav Llajçak, sot për “Metën” deklaroi se është shumë i brengosur për situatën në vend. – Me shqetësim të madh po i ndjek ndodhitë sepse pohimet e prezantuara nga ana e liderit të opozitës janë shumë serioze dhe pasi që Maqedonia është shtet-kandidat për BE, mendoj se kjo është çështje të cilën ministrat...

Vazhdojnë kontaktet me të huajt për ndihmë rreth krizës

Aktivitete dhe kontakte në relacion Maqedoni- BE, në drejtim të zgjidhjes së krizës politike, që në mënyrë shtesë u përshkallëzua pas publikimit të aferës “Përgjimi”, ka dhe janë në rrjedhë e sipër, konfirmoi Stevo Pendarovski, i cili është pjesë e bllokut opozitarë. -Nuk mund të flas për detaje. E di vetëm që ekzistojnë kontakte mes subjekteve politike që janë relevante...

AShAM nuk dëshiron të jetë gjykatës, për aferën e përgjimit pret zgjidhje juridike

Në një shtet juridik, ndërsa i tillë duhet të jetë edhe shteti ynë, e vërteta për faktet duhet të paraqitet vetëm në procedurë gjyqësore. Çdo e vërtetë tjetër është relative. Të vërtetën në mediat, të vërtetën e pohimeve individuale duhet ta pranojmë me rezerva. Do të thotë, procedura gjyqësore është ajo e cila siguron, përmes një kontradikte, theksimin e...

Çfarë tha, e çfarë në të vërtet donte të na thotë Han?

Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në intervistën javore për Radion Evropa e Lirë, në mënyrën e tij karakteristik vlerësoi vizitën në vend në vazhdon e krizës politike. “Meta” tentoi që deklaratat e Hanit t’i “përkthej” në gjuhë të rëndomtë jo-politike, që të jetë më qartë, çfarë tha e çfarë donte të na thotë? PËR “PUÇIN” DHE PËRGJIMIN Tha: Ata...

Ahmeti përgatit terren për t’i absorbuar sulmet ndaj BDI-së

Analistët vlerësojnë se deklaratat e Ali Ahmetit, liderit të BDI-së, në vend duhet të zgjidhen shumë probleme me zgjidhje të papritura janë njëjtë të pakuptimta sikurse bombat e Zoran Zaevit, kur ka aq shumë probleme më  të mëdha në vend, të cilat kërkojnë zgjidhje të cilat ndoshta as që janë paraparë në programin zgjedhor të partisë, bënë të ditur...