fbpx

Tusk nesër në Shkup takohet me Ivanovin

-

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk nesër do të vijë në Shkup në takim me presidentin Gjorge Ivanov. Arsyeja kryesore është kriza e refugjatëve. Pasnesër, zyrtari i lartë i Shteteve të Bashkuara, Hojt Ji do të diskutojë me liderët vendor.

Vizita e Tuskit është pjesë e mini-turnesë në të cilën ai do ti vizitojë Vjenën, Lubjanën, Zagrebin, Shkupin dhe Athinën për të vazhduar me ndërtimin e një konsensusi Evropian për ballafaqimin me krizën e emigrantëve. Turneu është edhe përgatitje e Samitit BE-Turqi, i cili do të mbahet më 7 mars.

Sa i përket, vizitës së ndihmës sekretarit të Shtetit për Evropë dhe Azi të Shteteve të Bashkuara, Hojt Ji, të enjten ai do të takohet me liderët e partive. Fokusi do të jetë në Marrëveshjen e Përzhinës, por edhe për reformat dhe sfidat që qëndrojnë para vendit për daljen nga kriza politike.

евруари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.