fbpx
Tag: Refugjatë

tag: refugjatë

“Amnesty International”: PSP vazhdon të ballafaqohet me presione

PSP që u themelua nga Kuvendi në vitin 2015-të që të hetoj përfshirjen e funksionarëve në skandalin me përgjimet dhe përfshirjen e politikanëve në krim, vazhdon të ballafaqohet me presione gjatë kryerjes së punës, qëndron në Raportin e “Amnesty International” për gjendjet me të drejtat e njeriut për vitin 2016/17. “Në tetor (vitin e kaluar v.j) parlamenti i tranzicionit, refuzoi...

Tensioni në kufirin në Gjevgjeli ktheu prapë tre presidentët nga pika 59

Në Idomeni sërish tensionohet situata mes refugjatëve dhe policisë së Maqedonisë. Para pak çastesh, një grup refugjatësh përsëri filluan të tërheqin gardhin në kufirin maqedonas- grek që të bëhet vrimë për të kaluar në Maqedoni. Policia për t’i zmbrapsur hodhi shok- bombë ndaj refugjatëve. Intervenojnë edhe forcat speciale të policisë greke, të cilët formuan edhe bllok para refugjatëve. Për shkak të...

Bruksel: Emigrantët nga Idomeni të transferohen nëpër kampet e Greqisë

KE dërgoi apel deri të gjithë emigrantët që të transferohen në kampet tjera në Greqi. "KE do të vazhdoj të dërgoj apel se njerëzit në Idomeni duhet të ridestinohen dhe kujdesen në qendrat e pranimit në Greqi dhe nuk duhet të bëjnë tentime të rrezikshme. OJQ-të duhet t'ju sigurojnë të dhëna të sakta që të evitohen incidentet e mëtutjeshme" deklaroi...

Tensione të reja në Idomeni, refugjatët shtynin vagon të vjetër drejt autoblindave të policisë

Situata në Idomeni po përshkallëzohet. Sot një grup i refugjatëve u grumbulluan para gardhit duke kërkuar nga policia maqedonase të hap kufirin. Refugjatët kërkojnë t’i lëshojnë duke thënë se nuk janë terroristë. Përgjigja e policisë ishte se kufiri s’mund të hapet dhe u është kërkuar refugjatëve të largohen nga gardhi. Më herët, një grup i refugjatëve hynë në një vagon të...

Greqia ka dërguar notë proteste në Maqedoni për shkak të incidenteve në kufi

Greqia ka dërguar notë proteste në Maqedoni për shkak të incidenteve në kufi. Sipas njoftimit nga ministria e jashtme greke, ambasadori grek në Maqedoni, Teoharis Lalakos deri te autoritetet e vendit ka dërguar dy demarshe për shkak të situatës në Idomeni. “Ambasadori Lalakos qartë theksoi se përdorimi i dhunës në asnjë mënyrë nuk ndihmon në zgjidhjen e problemit dhe tërësisht bie...

Gaz lotsjellës dhe protesta në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Policia maqedonase ka hedhur gaz lotsjellës që të shpërndaj grupin që protestonin para gardhi në Idomeni. Mediat greke njoftojnë se një pjesë e refugjatëve janë alivanosur dhe kanë probleme me frymëmarrjen. Refugjatët prej sot në mëngjes sërish protestojnë para gardhit me kërkesë që të hapet kufiri. Në kamp mbrëmë është shpërndarë broshurë në gjuhën arabe ku bëhet thirrje për protestë në...

Spasovski: Aksioni në Kumanovë dhe rrethinë ishte parandalues për shkak të krizës së refugjatëveза

Qindra pjesëtarë të forcave speciale të armatosur deri në dhëmbë, me autoblinda dhe me armatim të rëndë janë dërguar mbrëmë në kontroll rutine në rajonin e Shkupit dhe Kumanovës, njoftoi sot Ministri i punëve të brendshme Oliver Spasovski. Sipas tij nuk bëhet fjalë për aksion të policisë, andaj edhe nuk ka të arrestuar. Prezenca e policisë ka pasur karakter...

Ivanov: Dua Bullgaria të mbështes dhe përqafoj Maqedoninë

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, për agjencinë bullgare të lajmeve ”BGNes”, ka thënë se nuk ekzistojnë barriera gjuhësore ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë, dhe se Bullgaria duhet më së shumti ta mbështetë Maqedoninë dhe ta përqafojë. “Dua Bullgaria të jetë që më shumë do ta mbështes Maqedoninë, apo të them më ndryshe, ta përqafojë Maqedoninë. Ne nuk kemi barrierë gjuhësore. Kemi...

Refugjatët tërhiqen nga autostrada Selanik- Evzoni

Autostrada Selanik- Evzoni është e lirë për qarkullimin e makinave. Qindra refugjatët që sot bllokuan këtë aks, janë tërhequr nga bllokimi. Së shpejti policia ka hapur rrugën për qarkullim dhe tani lirshëm mund të udhëtohet drejt Selanikut dhe Evzonit. Refugjatët e akomoduar në Idomeni dhe qendrën e pranimit në Kukush dje filluan me bllokimin e autostradës. Rreth 500 prej tyre...

Vullnetarët ikin nga Ideomi

Në Idomeni kushtet edhe më tej përkeqësohen. Shiu edhe kushtet e vështira ngjasojnë sikur të hedhësh kripë në plagë të hapur për refugjatët, pas paralajmërimeve të djeshme se disa nga organizatat vullnetare dhe UNHCR  do të tërhiqen nga kampi. Tendat nga e para po  fundosen në baltë, refugjatët në të ftohtë, dhe me tërheqjen e organizatave vullnetare, ekziston frika...

Refugjatët në Indomeni pohojnë se janë rrahur nga polica e Maqedonisë

Tridhjetë refugjatë  në Idomeni janë lënduar fizikisht nga polica maqedonase, për shkak se kanë tentuar ilegalisht të kalojnë kufirin në Maqedoni, transmetojnë mediat greke sipas informacionet nga vullnetarët "Mjekët pa kufi". Përfaqësuesi i organizatës ka theksuar se 33 persona nga vende të ndryshme, të moshës prej 17-29 vjeç, të shtunën kanë tentuar ilegalisht të hyjnë në Maqedoni. Siç  kanë deklaruar,...

Emigrantët kthehen në Greqi, gazetarët lirohen në Bogorodicë me dënim në të holla

Qindra azil-kërkues vendosën dje që të dalin dhe të gjejnë ndonjë mënyrë alternative kalimi përgjatë ndarjes territorial midis dy shteteve por janë ndaluar nga policia sapo kanë hyrë në Maqedoni. Ata janë mbajtur përkohësisht nga forcat e sigurisë, e më pas u rikthyen në Greqi përgjatë mesnatës. Një zyrtar i policisë maqedonase komunikoi se transporti i tyre u bë nëpërmjet kamionëve...

Refugjatët do të largohen nga Idomeni për dy javë

Autoritetet greke njoftuan se shpresojnë që kampi i pranimit Idomeni në kufirin maqedonas- grek të zbrazet për dy javë pasi i kanë bindur përkohësisht emigrantët të transferohen nëpër strehimet e vendosura. Zv- ministri i çështjeve publike, Nikos Toskas përjashtoi përdorimin e forcës për zhvendosjen e 14 mijë personave që bëjnë kamping në kufirin në afërsti të fshatit Idomeni në kushte...

Kufiri jugor de jure e hapur, de fakto e vulosur

Komiteti drejtues për menaxhim me krizën e emigrantëve mbrëmë vonë ka pasur takim lidhur me rrethanave dhe masat e reja të miratuara nga vendet e rutës ballkanike, ku siç konfirmojnë për “Meta” nga Qendra për menaxhim me kriza dhe nga MPB nuk janë miratuar masa të reja, por se janë vërtetuar konkluzionet e mëhershme gjegjësisht sa emigrantë do të...

Kufiri jugor i mbyllur, Komiteti drejtues sot pasdite do të vendos për hapat e mëtutjeshëm

  Komiteti drejtues për menaxhim me krizën e emigrantëve sot pas orës 18, sipas njoftimeve, duhet të mbaj takim ku do të vërtetoj politikën e re të vendit rreth lëshimit të emigrantëve, pas Samitit të Brukselit dhe pas vërtetimit të masave të reja për mbylljen e kufijve për pjesën më të madhe të kërkuesve për azil, që dje miratoi Sllovenia,...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të liderëve evropiane, që në Bruksel vendosin nëse do të “vuloset” ruta ballkanike dhe çfarë do të ndodh me mijëra refugjatët në Idomeni. Edhe pse kushtet në...

Besimi: Për emigrantët duhet të koordinohemi me vendet e rajonit dhe BE-në

Lidhur me emigrantët, Maqedonia duhet të ketë koordinim të fuqishëm me vendet e rajonit, vendet e rutës ballkanike dhe BE, për zbatim të suksesshëm të vendimeve të BE-së dhe ajo që pritet të miratohet në Samitin e Brukselit. Këtë sote deklaroi zv- kryeministri për çështje evropiane, Fatmir Besimi gjatë vizitës së kampit të emigrantëve "Vinojug" në Gjevgjeli. Sipas tij, procesi me...

Refugjatët protestojnë qetë në hekurudhën në Idomeni

Refugjatët përsëri kanë bllokuar hekurudhën në zonën neutrale në kalimin Idomeni. Për momentin zhvillohet protestë e re, në shenjë revolti që ata me ditë të tëra qëndrojnë të ngujuar, të ballafaquar me gardh hekuri, kufij të mbyllur dhe të pasigurt nëse do të lëshohen në Maqedoni. Në kampin në Idomeni, kushtet janë mizore, pakësohen rezervat e ushqimit dhe ilaçeve. Vlerësimet...

Tusk- Ivanov: Nevojitet aksion i sinkronizuar për zgjidhjen e problemit me refugjatët

Kreu i Këshillit të Evropës Donalld Tusk gjatë qëndrimit të tij në Shkup ka realizuar një  takimit me presidentin e shtetit Gjorge Ivanov,. Gjatë takimit Ivanov dhe Tusk kanë diskutuar rreth krizës me refugjatë t dhe përpjekjet për arritjen e një zgjidhje të përbashkët evropiane. Presidenti Ivanov nga ana tjetër  ka informuar kreun e Këshillit të Evropës  për  masat...

Donald Tusk dhe Robert Fico për vizitë në Maqedoni

Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, në suazat e turnesë së tij në vendet ballkanike të përfshira në krizën e refugjatëve, sot do të qëndrojë në Maqedoni. Për pasdite është paralajmëruar takimi me presidentit e shteti, Gjorgje Ivanov. Sot në Maqedoni për vizitë do të qëndroj edhe kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico dhe ministri i brendshëm sllovak, Robert Kalinak. Ata së bashku...