fbpx

Refugjatët tërhiqen nga autostrada Selanik- Evzoni

-

Autostrada Selanik- Evzoni është e lirë për qarkullimin e makinave. Qindra refugjatët që sot bllokuan këtë aks, janë tërhequr nga bllokimi. Së shpejti policia ka hapur rrugën për qarkullim dhe tani lirshëm mund të udhëtohet drejt Selanikut dhe Evzonit.

Refugjatët e akomoduar në Idomeni dhe qendrën e pranimit në Kukush dje filluan me bllokimin e autostradës. Rreth 500 prej tyre bllokuan qarkullimin e makinave me kërkesë që t’ju lejohet largimi nga Greqia.

Sipas shifrave zyrtare të qeverisë greke, numri i refugjatëve është zvogëluar dhe tani në vend janë të regjistruar 48.795, prej të cilëve 12.000 në Idomeni dhe 4000 nëpër ishujt.

Kryeministri grek Aleksis Cipras sot në mëngjes me Këshillin e qeverisë për emigracion dhe refugjatë që të bisedohet për hapat e mëtutjeshëm rreth menaxhimit me krizën e refugjatëve pas marrëveshjes BE-Turqi.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.