fbpx
Tag: Kufi

tag: kufi

Bllokadat greke dhe ngritja e Dunavit vështirësojnë trafikun hekurudhor, kërkohen më shumë vagonë

Trafiku hekurudhor është i stër- ngarkuar dhe kapacitetet e trenave janë të mbushur, alarmuan kompanitë maqedonase të cilat kërkojnë transport alternativ për shkak të bllokadës në pikën kufitare Evzoni nga bujqit grek, që po zgjat tashmë një javë. Drejtori i Hekurudhave të Maqedonisë “Transport”, Nikola Kostov për “Meta” thotë se nuk ka ndalesë të trafikut hekurudhor dhe komitentët e rregullt...

Kalimi kufitar Evzoni edhe më tej i mbyllur, në Mexhitli dhe Dojran pritet nga 1 orë

Kalimi kufitar Evzoni në kufirin maqedonas- grek edhe sot, për të shtatën ditë me radhë, është i mbyllur për trafik për shkak të grevës së bujqve grek. Për trafik janë të mbyllur edhe kalimet Dorjan dhe Mexhitli, kur për shkak të frekuencës së shtuar ka pengesë prej të paktën 1 orë, njoftojnë nga LAMM. Në kalimet tjera kufitare, përveç në...

Tensioni në kufirin në Gjevgjeli ktheu prapë tre presidentët nga pika 59

Në Idomeni sërish tensionohet situata mes refugjatëve dhe policisë së Maqedonisë. Para pak çastesh, një grup refugjatësh përsëri filluan të tërheqin gardhin në kufirin maqedonas- grek që të bëhet vrimë për të kaluar në Maqedoni. Policia për t’i zmbrapsur hodhi shok- bombë ndaj refugjatëve. Intervenojnë edhe forcat speciale të policisë greke, të cilët formuan edhe bllok para refugjatëve. Për shkak të...

Gaz lotsjellës dhe protesta në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Policia maqedonase ka hedhur gaz lotsjellës që të shpërndaj grupin që protestonin para gardhi në Idomeni. Mediat greke njoftojnë se një pjesë e refugjatëve janë alivanosur dhe kanë probleme me frymëmarrjen. Refugjatët prej sot në mëngjes sërish protestojnë para gardhit me kërkesë që të hapet kufiri. Në kamp mbrëmë është shpërndarë broshurë në gjuhën arabe ku bëhet thirrje për protestë në...

Refugjatët tërhiqen nga autostrada Selanik- Evzoni

Autostrada Selanik- Evzoni është e lirë për qarkullimin e makinave. Qindra refugjatët që sot bllokuan këtë aks, janë tërhequr nga bllokimi. Së shpejti policia ka hapur rrugën për qarkullim dhe tani lirshëm mund të udhëtohet drejt Selanikut dhe Evzonit. Refugjatët e akomoduar në Idomeni dhe qendrën e pranimit në Kukush dje filluan me bllokimin e autostradës. Rreth 500 prej tyre...

Imigrantët brohorasin “Macedonia, Macedonia”nga ana greke e kufirit

Në video- reportazhin e rrjetit të televizionit amerikan "CCN" nga ana greke, shumë qartë mund të dëgjohen brohoritma "Macedonia, Macedon derisa presin në pikën e benzinës në afërsi të pikës kufitare Bogorodica, përkatësisht në Indomeni, Në videon më të gjatë shihet se si një numër i madh i autobusëve të parkuar derisa pritet regjistrimi i imigrantëve dhe në nënshkrimin e...

Poposki: Mbyllja hermetike e kufirit me Greqinë është skenari i dytë më i keq

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki, në intervistë për “Wallstreet Journal” tha se mbyllja hermetike e kufirit me Greqinë është skenari i dytë më i keq për menaxhimin me krizën e refugjatëve. Poposki thotë se varianti më i mirë është ulja e fluksit të emigrantëve nëpër Turqi dhe regjistrimi i tyre më efikas në Greqi, së bashku me kthimin...

Bujqit grek sot do të bllokojnë kufirin maqedono- grek

Bujqit grek vazhdojnë me bllokimin e autostradave greke. Bujqit paralajmëruan se sot  nga ora 11 deri 13 dhe nga ora 18 deri në orën 20 do të bllokohet kufiri me Maqedoninë por edhe kufiri grek me Bullgarinë dhe Shqipërinë, gjithashtu edhe pikat e tjera dhe autostradat nëpër të gjithë shtetin, 15.000 traktorëve dhe mijërave bujqve, të cilët janë shpërndarë nëpër...

Gjermania dhe Austria planifikojnë të mbyllin kufirin e Maqedonisë dhe të ngrenë kampe të mëdha për refugjatët

Gjermania dhe Austria, në bashkëpunim me qeverinë maqedonase dhe atë greke, po zhvillojnë plan për mbylljen e kufirit maqedonas- grek, transmeton “Sputnik” duke raportuar informacione të gazetës gjermane “Bild”. Sipas gazetës gjermane. ekspertët nga Vjena, Brukseli dhe nga Berlini duan të mbyllin kufijtë dhe të pajisin me sistem për mbikëqyrje. Njëkohësisht, rritet numri i përfaqësuesve të Agjencisë për Kontroll të...

Për shkak të defektit të hekurudhës sllovene, mbyllet zona neutrale në Idomeni

Defekti në infrastrukturën hekurudhore të Sllovenisë është shkaku për mbylljen e zonës neutrale të pikës kufitare të imigrantëve, ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë, në rajonin e Idmoenisë, thonë nga Ministria e Punëve të Brendshme për "Metën". Nga vendet e tjera na informuan se vendet e tjera të të ashtuquajturës linjës ballkanike të reduktojmë numrin e imigrantëve, për shkak të defektit të...

Mbyllet zona neutrale në pikën kufitare Idomeni

Zona neutrale ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë, në rajonin e pikës kufitare Idomeni,  është mbyllur për kalim, raporton gazeta greke "Katimerini". Nëpërmjet kësaj zone neutrale kalojnë refugjatë nga Iraku, Afganistani dhe Siria drejt Maqedonisë dhe pastaj drjet Evropës Perëndimore. Sipas policisë, në stacionin e pompës së benzinës të zonës mblidhen autobusët me refugjatë, tashmë ka 7 autobusë me 350 persona.  

Kufirin maqedonas dje e kanë kaluar gjithsej 2032 shtetas të huaj

Gjatë ditës së djeshme, janë dhënë gjithsej 2032 vërtetime për kërkesë rreth pranimit të azilit për shtetas të huaj. Siç njoftojnë nga MPB, prej tyre 869 janë burra, 427 gra ndërsa 528 fëmijë që e kanë shoqëruar bartësin e vërtetimit. Kufirin e kanë kaluar 208 fëmijë pa prindër ndërsa sipas të dhënave numrin më të madh të shtetasve përbën Siria me...

Imigrantët në kufirin e Maqedonisë me Greqinë, në shenjë proteste qepin buzët

Disa nga refugjat,  nga Iraku, Kurdistani dhe Pakistani të cilët presin të hyjnë në Maqedoni me gjipërë dhe penj në shenjë proteste kanë filluar të qepin buzët. Edhe pse tashmë nuk mund të flasin, kjo simbolizon se ata nuk do të heshtin para qëllimit të tyre për të kaluar në vendet perëndimore, transmeton "Telma". "Imigrantët që largohen për shkaqe ekonomike,...

Poposki: Presim që policia greke në kufi të mundësojë qarkullimin

Ministri e punëve të jashtme, Nikolla Poposki, sot pas takimit me ambasadorët e vendeve të BE-së, tha se imigrantët të cilët disa ditë presin  të hynë në vend nuk do t'iu lejohet të hyjnë dhe se pritet që policia greke të bëjë seleksionimin e qëllim që të mund të qarkullojnë ata që ikin nga vatrat e luftës. Poposki tha...

Gruevski – Tusk: Për krizën e refugjatëve duhet më shumë koordinin ndërmjet Maqedonisë dhe BE-së

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, sot në Shkup biseduan për krizën e imigrantëve. Nga takimi janë nxjerrë përfundimet se sfidat e reja me të cilat ballafaqohet Evropa janë pasojë e vendimeve të më shumë shteteve që t'i lëshojnë vetëm refugjatët dhe imigrantët të cilët vijnë nga rajonet e përfshira në luftë, por jo edhe...

MPB: Në kufi gjendje normale me refugjatët

Gjendja në kufirin verior dhe jugor të shtetit është normale, informuan nga Ministria e Punëve të Brendshme, duke shtuar se regjistrimi i refugjatëve po bëhet normal dhe se nuk ka vonesa në qendrat e pranimit. Sipas të dhënave të MPB-së, në kufirin me Greqinë, ka rreth 700 persona të cilëve nuk iu lejohet hyrje në vend sepse nuk plotësojnë kushtet...

Demokracia e Re reagon në BE rreth murit në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Partia opozitare greke, Demokracia e Re kritikoi vendimin e Maqedonisë për ngritjen e murit në kufirin me Greqinë në nivel evropian. Euro- deputetja e partisë djathtiste, Maria Spiraki dërgoi pyetje deri te KE nëse vendimi për ngritjen e murit është në përputhje me udhëzimet e BE-së për menaxhimin me krizën. Spiraki shkon deri atje saqë pyet nëse muri do të...

UNHCR: Serbia dhe Maqedonia reduktojnë qarkullimin e imigrantëve

Serbia dhe Maqedonia, pamundësojnë qarkullimin e imigrantëve nga Siria, Iraku dhe Afganistani, bëri të ditur sot Komisiri i Lartë i OKB-së për Refugjatë (UNHCR) Zëdhënësja e UNHCR-së, Melita Shunjiç, bëri të ditur se imigrantëve të tjerë nuk iu lejohet hyrje dhe se nëpër kufij janë mbledhur disa qindra raste të këtilla. Dëshmitarë okular në kufirin Maqedoni - Greqi për "Rojters", deklaruan...

Kriza me refugjatët në Serbi bllokoi 1.000 kamionë!

Transportuesit e Maqedoni të cilët transportojnë në Evropë, pemë dhe perime sezonale janë bllokuar në pikën kufitare me Serbinë drejt Kroacisë, pasi Zagrebi për shkak të krizës me refugjatët mbylli kufirin. Bëhet fjalë për  afro 1.000 që presin  hyrje- dalje në pikat kufitare Batrovce dhe Bajakovë, të cilat krejtësisht janë bllokuar, madje edhe automobilat orientohen në pika tjera kufitare. Afro...

Veliçkovski: Poposki le t’i vë gardh rezidencës partiake e jo kufirit

Çështja thelbësore sot është si Maqedonia të mund të ndihmoj dhe si të përshtatet në përpjekjet evropiane dhe masat për tejkalimin e krizës së refugjatëve e jo si të vendos gardh metali në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, thotë kryetari i Partisë liberale, Ivon Veliçkovski, pas deklaratës së djeshme të ministrit të jashtëm, Nikolla Poposki. “Përderisa dje në Gjermani u...