fbpx
Tag: Protestë

tag: protestë

Çavkov: Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend

Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend, deklaroi për “Dojçe Vele”, drejtori i Byrosë së sigurisë publike (BSP), Mitko Çavkov. Nesër më ora 12 në Kuvend pritet të mbahet koordinimi i partive parlamentare politike për formimin e Komisionit për zgjedhje dhe emërim, si bazë për vazhdimin e seancës konstituive për emërimin e kryetarit të Kuvendit. Nesër në mesditë...

Gazetari i TV 24 goditet me shkopin e flamurit në protestat e Shkupit

Gazetari Hristian Banevski mbrëmë është goditur me shkopin e flamurit në protestën e nismës "Për Maqedoni të përbashkët" në Shkup. Për incidenti informoi televizioni 24, prej ku thonë se Banevski fillimisht është sulmuar verbalisht e më pas është goditur edhe me shkop në kokë. "Në protestën e sotme ekipi i televizionit 24 sërish është sulmuar verbalisht, por edhe fizikisht, kur...

Kameramani dhe gazetari i “A1on” kanë marrë sulm në tru, janë lëshuar nga spitali

Sulm në tru dhe lëndime tjera kanë marrë kameramani dhe gazetari i “A1on”, Vlatko Zhelçeski dhe Aleksandar Todeski, të cilët mbrëmë në fund të protestat së nismës “Për Maqedoni të përbashkët” u rrahën brutalisht nga pesë dhunues, vërteton Todeski për “Meta”. Që të dytë janë lëshuar në shërim në shtëpi pasi natën e kaluan në Qendrën e urgjencës. “Për momentin analizat...

Nxënësit e shkollës teknike në Manastir protestojnë kundër dygjuhësisë

Dhjetëra nxënës nga shkolla e mesme teknike “Gjorgji Naumov” nga Manastiri sot paradite rreth orës 10 kanë ndërprerë procesin mësimor dhe kanë dalë në oborrin e shkollës duke protestuar kundër dygjuhësisë. Ata thonë se vet janë organizuar përmes rrjeteve sociale sepse nuk janë pajtuar me politikën momentale në vend “të mësojnë gjuhën shqipe”. nxënësit që nuk kanë protestuar, kanë qëndruar...

KEMM: Dhuna ndaj gazetarëve vazhdon të jetë problem serioz

Këshilli për etikë në mediat e Maqedonisë (KEMM) ashpër dënon sulmin e mbrëmshëm fizik ndaj ekipit të “A1on” dhe me shqetësim vlerëson se incidenti vërteton përpjekjet tendencioze që të rrezikohet liria e mediave dhe e drejta që të informohet opinioni. Nga Këshilli thonë se ky nuk është një incident i izoluar ndërsa trendi i dhunës dhe pengimit të punës së...

Sulmohet ekipi i “A1on” në protestën “Për Maqedoni të përbashkët” në Shkup

Ekipi i portalit “A1on” sonte është sulmuar dhe rrahur tek Porta Triumfale gjatë protestës së nismës civile “Për Maqedoni të përbashkët”. Pesë pjesëmarrës në protestë, në fund të tubimit kanë sulmuar kameramanin Vladimir Zhelçeski dhe gazetarin Aleksandar Todvski derisa në mënyrë profesionale kanë ndjekur ngjarjen. Sulmuesit e kanë thyer kamerën e “A1on” ndërsa Zhelçeski dhe Todevski, për shkak të plagëve,...

Matematikë qeveritare: 49+10+5+3 ose 49+10+5+3+2 ose 51+10+2 ose 51+10+3+2?

Pasi KSHZ njoftoi se edhe pas rivotimit në Tearcë, proporcioni mes VMRO DPMNE-së dhe LSDM-së edhe më tej ngel 51-49, fillojnë afatet për formimin e qeverisë së re si dhe kombinimet e mundshme dhe formulat matematikore, ku të gjithë si numër esencial e kanë shifrën prej së paku 61 deputet. Në pritje të rezultateve zyrtare dhe finale, partitë në zgjedhjet...

Sindikata e “Jugohromit” me bllokim njëorësh kërkoi që të funksionojë sërish kombinati

Të punësuarit në kombinatin “Jugohrom” sot në mesditë dolën në protestë në Shkup dhe për 1 orë bllokuan udhëkryqin tek pallati gjyqësor. Ata kërkojnë të kthehen nëpër vendet e punës. Sindikata e “Jugohromit” kërkon të tërhiqet ndalesa për funksionimin e fabrikës  sepse, siç thonë, është e mundshme vendosja e filtrave. Për momentin, të punësuarit janë në Inspektoratin e Ministrisë së ambientit,...

Punonjësit e “Jugohromit” nesër do të bllokojnë udhëkryqin tek Pallati gjyqësor

Sindikata e punëtorëve të kombinatit “Jugohrom” nesër do të organizoj marsh protestues kundër, siç thonë, fikjes së parregullt të furrave. Protesta e qetë do të mbahet të enjten në Shkup, ku punëtorët për një orë resht do të bllokojnë udhëkryqin para Pallatit gjyqësor. Protesta do të filloj më ora 12. Pas orës 13, punonjësit do të nisen drejt Inspektoratit të Ministrisë...

Intensivisht largohen ngjyrat e “Revolucionit laraman”

Skulpturat e luanëve që gjenden në hyrje të urës "Goce Dellcev" të cilat më 23 prill të këtij viti ishin të ngjyrosura nga pjesëtarët e "Revolucionit laraman", këto ditë po pastrohen në mënyrë intensive. Një pjesë janë pastruar tërësisht ndërsa të tjerat po pastrohen gradualisht. Këtë verë shumë përmendore ishin ngjyrosur në suazat e protestave të "Revolucionit laraman", që filloi pasi...

Ministria e financave dënon dëmtimin e pronës shtetërore

Ministria e financave ka reaguar ndaj protestës së djeshme të "Revolucionit laraman", ku fasada e ministrisë u ngjyros me disa ngjyra. "Ministria e financave mbështet të drejtën qytetare për protest, por dënon sjelljen arrogante të individëve të caktuar të cilët demolojnë pronë shtetërore me paratë e qytetarëve të R. së Maqedonisë" thonë nga ky dikaster.

Kumanovarët protestojnë dhe kërkojnë drejtësi për vrasësin e katërvjeçarit

Afër 1.ooo qytetarë, rreth orë 15, filluan protestën me anë të së cilës kërkonim drejtësi për katërvjeçarin Almir Aliu, i cili para një jave u shkel qëllimisht me automobil, nga dalja e spitalit në Kumanovë. Protesta u mbajt në heshtje, ku protestuesit nuk  brohorisnin asnjë parullë, kurse transparenti i vetëm që qytetarët mbanin në duar ishte shkruar "Për drejtësi". Protestuesit kërkonin...

Qeveria ka vendosur që QTQ të “vishet” me barok

Qeveria solli vendim që Qendra Tregtare e Qytetit (QTA) të merr pamje baroku, shkruan "Telma". Vendimi për vazhdimin e ndërtimit të projektit "Shkupi 2014" në suazat e të cilit është ndryshimit i pamjes së QTQ-së, është publikuar në Gazetën zyrtare. Komuna Qendër në prill të vitit të kaluar shpalli referendum për pamjen e QTQ-së, por i njëjti ishte i pasuksesshëm sepse...

“Revolucioni shumëngjyrësh” paralajmëroi protestë të re të hënën më orën 19

‘Revolucioni Laraman’ për të hënën ka njoftuar protestë të re, e cila do të fillojë tashmë si zakonisht para objektit të PSP-së në ora 19:00. "Drejtësia është e rrezikuar. Protestoj! Gjykata kushtetuese është nën okupimin partiak. Protestoj! Gruevski dhe Ivanov iu kërcënohen qytetarëve. Protestoj! Pushteti dëshiron të negocioj fshehtë. Protestoj! Pushteti nuk dëshiron t'i dëgjoj qytetarët. Protestoj! Protestoj me "Revolucionin...

Gazetari Kezharovski në bisedë informative për ngjyrosjen e Kuvendit

Përmes një shkrimi në faqen e tij në rrjetin social Facebook, Tomislav Kezharovski, gazetari i cili tashmë njihet si simbol i rezistencës gazetareske, ka njoftuar se sërish ftohet në bisedë informative nga policia. “Stacioni policor i Qendrës ka lëshuar ftesë për mua për një bisedë informative. Do shkoj sot në ora 18:30 në stacionin policor. Më kanë thirrur për “përfshirje”...

LQMM kërkon Taleski të lirohet nga arresti shtëpiak

Disa qindra qytetarë të organizuar nga Lëvizja Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë (LQMM) sot prej orës 11 para kompleksit të gjykatave në Shkup u tubuan për, siç thonë, të kërkojnë që kryetari i Manastirit, Vladimir Taleski të lirohet nga arresti shtëpiak. Qytetarët gjithashtu bllokuan bulevardin para kompleksit të gjykatave. Në mesin e tyre ishin edhe kryetarët e VMRO DPMNE-së, Ivica Konevski,...

“Revolucioni shumëngjyrësh” me fishekzjarrë numër 1 përfundoi numërimin

Aktivistët e "Revolucionit shumëngjyrësh" mbrëmë para hapësirave të Prokurorisë speciale me vizatimin e numrit 1 romak i përbëre nga njerëz dhe flakadan shkroi numrin e fundit nga afati përfundimtar që e dhanë për përmbushjen e kërkesave të tyre. Qytetarët e renditur në tre pjesë të sinkronizuar ndezën flakadanët dhe kënduan "Nikolla, afër e ke Shutkën". Siç thanë nga "Revolucioni shumëngjyrësh", ky...

“Revolucioni shumëngjyrësh” paralajmëron protestë masovike të hënën

Pasi që Gjykata Kushtetuese nuk do të deklarohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale dhe njëkohësisht e shkelë ultimatumin e dhënë nga “Revolucioni Laraman”, përfaqësuesit e shoqërisë civile bëjnë thirrje për protestë masovike të hënën, në fillim prej orës 19:00. “Këtij pushtetit të korruptuar dhe kriminel i dhamë kohë më shumë se sa duhet që t’i dëgjojë kërkesat tona. Ata janë...

“Revolucioni shumëngjyrësh”: Është koha për klithje tjetër, nesër para PSP-së

Protestuesit e “Revolucionit shumëngjyrësh”, kanë paralajmëruar protestë të re për nesër në orën 18:00 para Prokurorisë Speciale. Ata thonë se gjatë protestë do të përsërisin kërkesat e tyre dhe se afati për plotësimin po skadon. “Kaluan tre ditë që kur Ivanov tërësisht tërhoqi vendimin për abolim dhe tre ditë nga kërkesat tona. Qeveria hesht, Gjykata Kushtetuese hesht, institucionet e përndjekjes...

“Për arsye të sigurisë” Delegacioni i BE-së anuloi takimin me OJQ-të

Delegacioni i BE-së në Maqedoni për arsye sigurie anuloi takimin me organizatat joqeveritare që u caktuar për sot në orën 10. Një pjesë e OJQ-ve pranuan të marrin pjesë në konsultimet me ambasadorët ndërsa një pjesë anuluan pjesëmarrjen. "Delegacioni i BE-së edhe më tej ngel e hapur për bashkëpunim me sektorin joqeveritar, shkurtë njoftuan nga ky institucion. Rreth 20 organizata joqeveritare...