fbpx
Tag: криза

tag: криза

Mogerini: BE humb imazhin për shkak të krizës së refugjatëve

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federika Mogerini vlerësoi se raporti i BE-së ndaj krizës së refugjatëve dëmton imazhin, duke paralajmëruar se mund të çoj deri në humbjen e ndikimit, por edhe kredibilitetit ndërkombëtarë të Bashkimit. Sipas saj, veprimi i BE-së lidhur me çështjen e krizës së refugjatëve dëmton politikën e jashtme. “Kjo në masë të...

Berisha:Federalizimi i Maqedonisë është mundësia e vetme për zgjidhjen e krizës ndëretnike

Federalizimi i Maqedonisë është mundësia e vetme për zgjidhjen e krizës ndëretnike, vlerësoi ish kryeministri i qeverisë shqiptare, Sali Berisha i cili edhe më andej është lider shpirtëror i të djathtës në Shqipëri. Berisha, ashtu si përcolli Gazeta 55, thekson se për të pasur një stabilitet paqësor në Maqedoni është e nevojshme që të garantohet një autonomi e lartë rajonale...

Maqedonia dhe Serbia me zonë të përbashkët për refugjatët

Formim të zonës së përbashkët ku personeli zyrtar bashkërisht do t’i kryej obligimet e veta që të shkurtohet koha e kalimit të udhëtarëve dhe mallrave përmes pikëkalimit kufitar Tabanocë- Preshevë ndërsa njëkohësisht edhe të shkurtohet koha e udhëtimit përmes korridorit 10. Kjo është marrëveshja e re që duhet të ratifikohet mes qeverive të Maqedonisë dhe Serbisë për konfirmimin e procedurave...

Komiteti i Helsinkit: Pushteti nuk ballafaqohet në mënyrë përkatëse me krizën e emigrantëve

Pushteti nuk reagon në mënyrë përkatëse lidhur me krizën e emigrantëve, përdor fuqi ndaj tyre ndërsa punonjësve humanitar nuk iu lejon që të futen në mes- zonën për t’u ndihmuar emigrantëve, vlerësojnë nga Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut. Prej atje thonë se shpallja e gjendjes së krizës në shtet duhet të miratohet me vlerësimet e Qendrës për...

Cipras përsëri në konflikt me deputetët e tij, para votimit të një marrëveshjeje të re

Në një klimë me pengesa të shumta dhe rebelime nga radhët e Sirizës dhe njoftimeve për protesta qytetare, kryeministri Aleksis Cipras paraqiti një marrëveshje të re tre-vjeçare me kreditorët para Parlamentit grek, me optimizëm se të premten në mëngjes kjo kontratë do të marrë dritë jeshile nga Parlamenti grek. Marrëveshja e re për kredi, e cila do të sjellë përsëri...

Arrihet marrëveshje: Zgjedhje të parakohshme më 24 prill me 100 ditë qeveri kalimtare

Liderët e katër partive politike me ndërmjetësim me euro- komisarin për zgjerim, Johanes Han, pas bisedimeve disa- orëshe vonë mbrëmë arritën marrëveshje për dalje nga kriza politike në shtet. “Arritëm marrëveshje, e firmosur nga liderët e katër partive më të mëdha dhe jam i kënaqur nga marrëveshja” deklaroi Han pas takimit me liderët e VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, LSDM-së, Zoran...

Han: Në demokraci duhet të ketë kompromis

“Më 20 korrik do të ketë takim të Këshillit për asociim në Bruksel ku do të marrin pjesë përfaqësuesi i lartë dhe unë nga njëra palë dhe nga pala tjetër Qeveria dhe shpresoj që palët deri atëherë të kenë marrëveshje. Do të bisedohet për raportin e avancimit të vendit, që do të publikohet në vjeshtë”,- kështu deklaroi euro- komisari...

Greqia para vendimit historik

Grekët filluan sot të votojnë për një referendum, rezultati i të cilit do të jetë vendimtar për të ardhmen e qeverisë të parë të të majtës radikale në BE, por gjithashtu për vendin e Greqisë në familjen evropiane. Qendrat e votimit u hapën në orën 6 të mëngjesit me orën tonë, për një referendum në kuadër të pranimit ose...

Epilog dramatik një ditë para referendumit grek

Shqetësim, pasiguri dhe agoni sundon në Greqi vetëm një ditë para votimit të referendumit në të cilin qytetarët duhet të vendosin a do t’i japin mbështetje qeverisë dhe të kërkojnë nga ajo të “shtrëngoj dhëmbët” dhe të pranoj një pjesë të presioneve evropiane që mos të destabilizohet edhe më shumë stabiliteti financiar i Greqisë. Parashikimet e sondazheve një ditë para...

Ivanov në ASHAM qortoi politikanët tanë dhe BE-në

Liderët duhet të gjejnë zgjidhje për dalje nga kriza politike, tha presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov në tubimin e dytë ndërkombëtarë shkencor “Lidhjet kulturore dhe shpirtërore maqedonase- sllovake” që u mbajt në ASHAM. “Liderët e Maqedonisë duhet t’i shembin muret mendore dhe t’i mbyllin istikamet mendore. Në kushte të tilla, liderët duhet sa më shpejtë, përmes dialogut, të gjejnë zgjidhje...

Kriza para zgjidhjes: Si Gruevski të pasivizohet para zgjedhjeve?

Ka gjasa që kriza politike të zgjidhet së shpejti sepse qëndrimet e dy partive më të mëdha politike në vend, VMRO DPMNE dhe LSDM po përafrohen, mëson “Meta” nga burimet e ekipet në bisedime. Sipas të dhënave tona, shumica e dallimeve janë zgjidhur përveç nëse kryeministri Nikolla Gruevski do të “pasivizohet” nëse zgjatin afatet parazgjedhore. Përafrimi është arritur gojarisht, pa marrëveshje...

Greqia “noton” në ujëra të panjohur: Parlamenti miratoi referendumin

Me 178 vota pro dhe 120 vota kundër deputetët votuan për mbajtjen e një referendumi, për propozimin e mëparshëm të masave të kursimit dhe të reformave, të propozuara nga kreditorët ndërkombëtarë. Në fillim u bë e ditur se pro referendumit kishin votuar 179 vetë, por pas një numërimi të ri, shifra u korrigjua. Partia Syriza e Ciprasit ka shumicën...

Euro- grupi nuk do të lejoj vazhdimin e financimit të Greqisë

Euro- grupi nuk do ta vazhdoj programin financiar për Greqinë. Numri një i euro- grupit, Jyrgen Dajselblum në konferencën e shtypit pas takimit me ministrat evropian të financave shprehu dëshpërim të madh nga vendimi i qeverisë greke që t’i ndërpres papritmas bisedimet dhe të shpall referendum, duke shtuar se nuk do ta pranojnë kërkesën e grekëve për vazhdimin e...

Grekët tërheqin paratë e tyre nga aparatet e bankave, opozita kërkon Cipras të tërhiqet

Paralajmërimi i kryeministrit grek Aleksis Cipras për referendum krijoi panik të vogël në mesin e qytetarëve. Duke filluar prej orës 2 pas mesnatës, shkurt pas fjalimit të Cipras një pjesë e madhe e qytetarëve filluan të formojnë radhë të tëra para aparateve të bankës në Athinë dhe pompat e benzinës, nga paniku se mund të zgjohen në banka të...

Obama dhe Putin kanë biseduar përmes telefonit

Presidenti rus Vladimir Putin i ka telefonuar homologut të tij amerikan, Barak Obama. Të dy presidentët kanë biseduar për negociatat për programim atomik iranian, për situatën në Siri si dhe për nevojën për menaxhimin me pjesëtarët e ISIS. Presidenti Obama ka theksuar se duhet të mbahet armëpushimi në Ukrainë. Ndryshe, nga shkurti kjo është biseda e parë telefonike e dy presidentëve.

LSDM: Pa qeveri kalimtare, marrëveshje në Przhino nuk është valid

Marrëveshja e 2 qershorit, i arritur gjatë takimit në rezidencën e euro- ambasadorit Aivo Orav në lagjen Przhino të Shkupit, patjetër duhet të respektohet, ka porositur euro- komisari Johanes Han, pas takimit me Fatmir Besimin. Të njëjtën e porositi edhe ambasadori amerikan Xhes Bejli pas takimit me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti. Por, nga LSDM thonë se pa qeveri kalimtare, për...

Han pas takimit me Besimin: Kompromis në bazë të marrëveshjes së 2 qershorit

Pas takimit me zëvendës- kryeministrin për çështje evropiane, Fatmir Besimin dhe euro- komisarin për bisedime para- aderuese, Johanes Han në Bruksel, KE theksoi se është diskutuar për krizën aktuale politike në vend, me vështrim drejt mbështetjes për avancim në dialog mes partive politike. Euro- komisari Han ka përsëritur thirrjen e tij deri tek të gjitha palët, në interes të vendit...

Zaev takohet me ambasadorin e Austrisë, Tomas Mihail Bajer

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i shoqëruar nga Sanja Lukarevska, anëtare e Këshillit ekzekutiv të LSDM-së, sot u takua me ambasadorin austriak, Tomas Mihail Bajer. Siç njoftojnë nga LSDM, në takim është biseduar për hapjen e negociatave mes pushtetit dhe opozitës dhe për mënyrat e zgjidhjes së krizës politike. Zaev ka theksuar se normalizimi dhe demokratizimi  i shtetit dhe institucioneve është...

Cipras me ultimatum: Ose zgjidhje e qëndrueshme ose JO e madhe për kërkesat evropiane

Kryeministri grek, Aleksis Cipras vuri fund spekulimeve për zgjedhje të parakohshme në Greqi, por edhe qëndrimit se qeveria greke do t’i shkel vijat e kuqe. Në takimin e djeshëm me anëtarët e qeverisë në kabinetin e kryeministrit, Cipras ka theksuar se duhet harrohen të gjithë idetë dhe bisedimet për zgjedhje të parakohshme dhe referendum nëse marrëveshje me kreditorët ndërkombëtarë...

LSDM përshëndeti përpjekjen e Han për zgjidhjen e krizës

Qëndrimet e LSDM në lidhje me takimin e mbajtur janë prezantuar në deklaratat e funksionarëve partiak dhe në njoftimet zyrtare të partisë, reagojnë nga LSDM me njoftim. Nga partia thonë se rrjedha dhe epilogu i takimit të mbajtur në Bruksel, kanë shkaktuar komente, spekulime dhe dezinformata të ndryshme në mediume dhe opinionin e gjerë në Maqedoni. “Edhe njëherë përshëndetim përkushtimin...