fbpx
Tags избирачки список

Tag: избирачки список

KSHZ: Lista zgjedhore është mbyllur, mund të kërkohet vetëm me numër amë

Në aplikacionin e KSHZ-së për verifikimin e qytetarëve në listën e votuesve, mundësia e vetme aktive për kërkimin e votuesve prej dje është vetëm përmes numrave amë. Dy opsionet shtesë për kërkim, përmes adresës dhe emrit mbiemrit nuk janë më aktiv. Nga KSHZ për “Meta” thonë se lista zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit është mbyllur dhe për...

Për listën “kontestuese” zgjedhore KSHZ do të diskutoj të martën në seancë publike

Sot skadon afati për paraqitjen e votuesve kontestues në listën e zgjedhësve dhe ajo do të shqyrtohet në seancë publike të martën, thonë për “Meta” nga KSHZ. Nga Komisioni shtojnë se vazhdimi i afatit për shqyrtim dhe paraqitje në listën e votuesve nuk do të ketë, përveç nëse Kuvendi nuk voton ndryshime në Kodin zgjedhor. “Ne nuk kemi kurrfarë kompetence...

Votuesit kontestues mund të paraqiten në KSHZ prej nesër deri më 19 gusht

KSHZ nesër në ueb faqen zyrtare do t'i publikoj emrat dhe mbiemrat e 39.502 votuesve kontestues dhe ata do të ketë afat prej 25 ditëve që të shkruhen në listën e zgjedhësve, vendosi Komisioni në seancën e sotme. Regjistrimi do të bëhet personalisht, me dorëzimin e letërnjoftimit apo pasaportës në zyrat rajonale të KSHZ-së dhe zyrat e Drejtorisë për librat...

KSHZ deri të martën do t’i publikoj emrat e votuesve kontestues

Në ueb faqen e KSHZ-së deri të martën do të publikohen emrat e 39.502 votuesve kontestues në listën e zgjedhësve. Ata gjatë kontrollit të fundit në terren nuk janë gjetur në shtëpi apo për ta nuk ka më shumë shkrime në institucionet. KSHZ do të përpiloj formular për paraqitje, pas çka do të shpall thirrje publike në ueb faqen si...

Deputetët votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor

Deputetët me 92 vota “për”, tre “kundër” dhe një “abstenim” me procedurë të shkurtër votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor që u ngritën nga deputetë Ilija Dimovski VMRO DPMNE, Goran Sugareski LSDM, Artan Grubi Bdi dhe Imer Aliu, PDSH. Këto ndryshime janë pjesë e marrëveshjes së arritur mes partive të mërkurën për daljen e vendit nga kriza. “Ligji është I shkurtë dhe...

Ligji për punë të brendshme do të tërhiqet, e arritura do të kontrollohet deri më 31 gusht

Qeveri kalimtare 100 para zgjedhjeve, suspendim të ndryshimeve të reja në Ligjin për MPB, takim të liderëve deri në fund të gushtit, pastrim të listës zgjedhore dhe reforma në media janë pjesë e marrëveshjes finale që partitë politike e arritën sot pas disa raundeve të bisedimeve. “Kam lajme të mira, partitë politike arritën marrëveshje një vit pas Marrëveshjes së Përzhinës....

Sheqerinska: Shpresojmë sonte të ketë marrëveshje

Pas tre orë e gjysmë bisedime, përfaqësuesit e partive politike janë larguar nga rezidenca e BE-së në Përzhinë për konsultime me kryesitë e partive. Siç njoftohet, bisedimet do të vazhdojnë prej orës 18:30. Zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska shkurtë deklaroi se shpresoj sonte të ketë marrëveshje finale. Siç mësojmë, përfaqësuesit e partive politike, Nikola Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM,...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

„Plenumi studentor“: PSUKM me njësi speciale policore mblodhi kutitë e votimit

“Plenumi studentor” na faqen e tij të internetit të “Fejsbuk” u bën thirrje të gjithë studentëve dhe qytetarëve të shkojnë para shtëpisë studentore “Kuzman Josifovski Pitu”, për shkak se, siç shkruajnë, anëtarë të PSUQM, bashkë me pjesëtarë të forcave speciale policore, dhunshëm i kanë vjedhur kutitë e votimit nga zgjedhjet e sotme. „Të gjithë para Kuzmanit” konviktit studentor. Para 20...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

Koalicioni për ndryshime dhe drejtësi kërkon bisedimet të zhvillohen para kamerave

Koalicioni për ndryshime dhe drejtësi vlerëson se në procesin e bisedimeve duhet të përfshihen edhe partitë tjera elevante, sektori civil dhe mediat. Ata konsiderojnë se VMRO-DPMNE dhe BDI nuk kanë kredibilitet për të folur për reforma. “Bisedimet duhet të jenë transparente dhe para kamerave” thonë nga koalicioni. Propozojmë të formohet Qeveri ekspertësh që do të ketë për obligim të bëjë reforma...

Gjermania kërkon zgjedhje të shpejta dhe qeveri teknike

“Gjendja aktuale në Maqedoni është shqetësuese!”, këtë përpara anëtarëve të Komisionit për politikë të jashtme të Bundestagut gjerman pasdite e ka prezantuar sekretari shtetëror në MPJ-në e Gjermanisë, Mihael Roth. Ashtu siç thotë zëdhënësi, Torsten Fraj, anëtari i Komisionit dhe deputeti nga radhët e CDU – CSU, ka sjellë lehtësim vendimi i tërheqjes së abolimit, me çka është plotësuar njëri...

Poposki: LSDM-ja do të duhej të tregojë se është serioze lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve

Inkurajon fakti se LSDM-ja përfundimisht është i vetëdijshëm se politika destruktive hasë në dënime gjithnjë e më të madhe nga qytetarët, reagoi sot Nikolla Popovski me rastin e konferencës për media të liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. – Mbetet evidente se partia ende nuk ka treguar kapacitet për të dalë nga agonia dhe përfundimisht të fillojë me politikën konstruktive, në...

“Most”: Nuk ka kushte për zgjedhje korrekte dhe demokratike më 5 qershor

“Për shkak të disa mangësive dhe shkeljeve, ndërkaq të injoruara nga KSHZ, konstatojmë se Qeveria dhe institucionet tjera nuk kanë arritur të sigurojnë kushte për mbajtjen e zgjedhjeve fer, të besueshme dhe demokratike më 5 qershor”, thonë nga asociacioni qytetar “Most”. Kryetari i “Most”, Darko Aleksov thotë se kontrollet e Listës Zgjedhore nuk anë qenë transparente, ndërkaq ajo ka sjellë...

Zaev paralajmëroi përshkallëzim të protestave

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev në konferencën për shtyp edhe një herë deklaroi se zgjedhje më 5 qershor nuk do të ketë sepse nuk ka kushte për “zgjedhje të lira dhe demokratike”. “Në vend është bërë puç, është shkelur Kushtetuta, ligjet, është “varrosur” Marrëveshja e Përzhinës ndërsa qeveria teknike zhvlerësoi vendimet e ministrave opozitar. Nikolla Gruevski dhe grupi tjetër i...

LSDM dhe partnerët sot do të firmosin platformë për Maqedoni demokratike

LSDM dhe partnerët sot do të firmosin platformë për Maqedoni demokratike. Siç thonë nga partitë, me firmosjen e kësaj platforme, partnerët e koalicionit obligohen për veprim të përbashkët dhe pa kompromis në mbrojtjen e funksionimit ligjor dhe kushtetues të vendit. Firmosja e platformës vjen pas takimit të djeshëm të krerëve të partive, ku janë biseduar hapat e mëtutjeshëm për veprim. Në...

KSHZ do të kontrollojë 110.440 votues kontestues, më shumë se 62.000 presin kontrolle shtesë

Komisioni Shtetërorë Zgjedhor mbrëmë mori vendim që të kryhet kontroll në terren për 110.440 votues kontestues. Kontrolli plotësues do të bëhet ndaj 62.837 persona e më pas, në rast nevoje edhe ky grup i votuesve do të kontrollohet në terren. Në mënyrë administrative do të kontrollohen të dhënat edhe për 35.859 votues të cilët sipas të gjitha rrethanave janë të vdekur...

„Мост“ ја повика ДИК да го објави извештајот без интервенции

Граѓанската асоцијација „Мост“ ја повика Државната изборна комисија (ДИК) да го објави првичниот извештај од вкрстените проверки на избирачкиот список, онака како што тој е изработен и доставен од експертите, без никакви дополнителни интервенции. „Планот за спроведување на вкрстените проверки на податоците во избирачкиот список беше подготвен од експерти и донесен од ДИК, врз основа на методологијата за водење и...