fbpx

Deputetët votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor

-

Deputetët me 92 vota “për”, tre “kundër” dhe një “abstenim” me procedurë të shkurtër votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor që u ngritën nga deputetë Ilija Dimovski VMRO DPMNE, Goran Sugareski LSDM, Artan Grubi Bdi dhe Imer Aliu, PDSH.

Këto ndryshime janë pjesë e marrëveshjes së arritur mes partive të mërkurën për daljen e vendit nga kriza.

“Ligji është I shkurtë dhe përbëhet prej 3 neneve. Duke pasur parasysh se partitë janë obliguar që të ruhen afatet, propozoj të votojmë sot” tha Dimovski.

Deputetja e pavarur Solza Gërçeva tha se marrëveshja e arritur është farsë dhe se numri i votuesve kontestues në Listën zgjedhore është qesharak. Sipas saj, zgjidhja është që të bëhet regjistrim e jo të pastrohet lista zgjedhore.

“Farsa me Marrëveshjen e Përzhinës po vazhdon dhe nuk e di pse kaloi 1 vit, me përbërje të re të KSHZ-së dhe nga kjo asgjë nuk fituam. 39.500 persona kontestues. Secili e ka të qartë se Maqedonia s’mund të ketë 1,8 milionë votues, por ju firmosët marrëveshje. Nuk e kam të qartë pse për këto votues të ketë regjistrim aktiv. Mashtrim të këtill nuk ka askund në botë. Shifra është qesharake. Qytetarët janë viktimë e këtij raporti joserioz” tha Gërçeva.

Më herët, deputeti i BDI-së, Talat Xhaferi propozoi që propozim- ligji të tërhiqet nga rendi i ditës për shkak të një gabimi teknik dhe të harmonizohet teksti, por propozimi i tij nuk u pranua.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.