fbpx
Tag: Votim

tag: votim

Stoltenberg: Formimi i shpejtë i Qeverisë është i rëndësishëm që të fillojnë reformat urgjente

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetur veprimin e kryetarit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që t’ia dorëzojë mandatin liderit të Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev për formim të Qeverisë së Maqedonisë. “Ky është një hap i drejtë dhe diçka që është bërë në mënyrën e duhur. Nxis që sa më shpejtë të formohet Qeveria e re,...

Shumica nuk e lëshon Kuvendin derisa të mos votohet për kryetarin e ri

Deputetët në shumicën parlamentare në krye me LSDM-në sot pasdite qëndruan në sallën plenare të Kuvendit të RM-së pasi kryesuesi, Trajko Veljanovski ndërpreu vazhdimin e 20 të seancës. Deputetët e LSDM-së, BDI-së, Besës dhe Aleancës për shqiptarë refuzojnë të largohen nga salla dhe kërkojnë të zgjedhet kryetari i ri i Kuvendit. Në sallë janë edhe deputetët të VMRO DPMNE-së, të...

KSHZ: Të mërkurën pranë Kuvendit do t’i dorëzojmë vendimet për deputetët e zgjedhur

KSHZ sonte mbajti konferencë shtypi ku kryetari Aleksandar Çiçakovski konfirmoi rezultatet nga rivotimi në komunën e Tearcës, të cilat u publikuan në faqen zyrtare të Komisionit para disa orëve. LSDM ka 245 vota, VMRO DPMNE 149, VMRO për Maqedoni 2, BDI 1, PDSH 2, Aleanca për shqiptarët 1 ndërsa 3 fletëvotime janë të pavlefshme. “Në bazë të rezultateve nga vendvotime tjera...

Votimi në Tearcë është ndërprerë 15 minuta për shkak të defektit të llambës UV

Disa minuta para orës 9 është ndërprerë votimi në vendvotimin 2011 në Tearcë pasi nuk ka punuar llamba UV me të cilën kontrollohet nëse paraprakisht votuesi ka votuar në ndonjë vend tjetër. Këshilli zgjedhor konstatoi se duhet të ndërpritet votimi për një orë, por pas 15 minutave votimi ka vazhduar normalisht pasi llamba UV ka funksionuar. Gjatë ditës së djeshme kanë...

Nesër rivotim në Tearcë, fletëvotimi nuk ndryshon

Në vendvotimin numër 2011 shkolla fillore "Kiril Pejçinoviq" komuna e Tearcës do të ketë rivotim pasi Gjykata administrative vendosi të anuloj votimin në këtë vendvotim. KSHZ para tre ditëve njëzëri solli vendim për rivotim pasi simulacioni i bërë nga IT sektori ka treguar se rivotimi mund të ndikoj në rezultatin zgjedhor gjegjësisht në numrin e mandateve të fituara në NJZ...

Afrohet rekordi, qytetarët kanë dëgjuar apelet për dalje masovike

Deri më ora 17 në votim kanë dalë 60,38% nga votuesit në nivel të shtetit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. “Në NJZ 1 kanë dalë 66,38% e votuesve, NJZ 2 kanë dalë 59,89% e votuesve, NJZ 3 kanë dalë 64,90 %, NJZ 4, 67,15 %, në NJZ 5 58,46 %, ndërsa në NJZ 6 46,82 % – deklaroi Çiçakovski. Sipas...

Çiçakovski: Deri ora 12 kanë votuar 34,43%, votimi zhvillohet qetë

Deri më orën 13 në nivel shtetëror kanë votuar 34,43% nga votuesit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. “Në NJZ 1 kanë dalë 38,35%, në NJZ 2 33,71 %, NJZ 3 38,62 %, NJZ 4 39,9 %, NJZ 5 33,55% ndërsa në NJZ 6 23,85 % – deklaroi Çiçakovski. Ai shtoi se vlerësimi i përgjithshëm i KSHZ-së është se votimi po...

 “Most”: Në kohë janë hapur të gjitha vendvotimet, është vërejtur fotografim i fletëvotimeve

Asociacioni civil “Most” informon se në kohë janë hapur të gjitha vendvotimet ku kanë vendosur vëzhguesit e tyre, përveç në Kumanovë dhe Veles. “Vendvotimi 1036 në Kumanovë është hapur me vonesë prej 15 minutave. Vendvotimi 2210 në Veles është hapur me vonesë prej 30 minutave për shkak të mungesës së rrymës elektrike” thuhet në njoftimin e “Most”. Prej atje njoftojnë se...

Më shumë se 600 të burgosur s’kanë mundur të realizojnë të drejtën e tyre për votë

Më shumë se 600 gjegjësisht 30% e të burgosurve s'kanë mundur të realizojnë të drejtën e tyre për votë pasi nuk kanë pasur dokument valid biometrik, shkruan televizioni "Telma". Problemi është paraqitur gjatë organizimit të vazhdimit të afatit të vlefshmërisë së letërnjoftimeve, pas çka institucionet fajin ia kanë hedhur njëra- tjetrës. Rastin e kanë shqyrtuar edhe përfaqësues të KSHZ-së dhe  Avokatit...

KSHZ: Votimi në Diasporë zhvillohet normalisht

“Të gjitha vendvotimet nëpër burgje janë hapur në ora 7 dhe do procesi do të zgjat deri më orën 19. Në këto vendvotime, të drejtën e tyre për votë do të mund ta shfrytëzojnë 2015 persona. Gjatë ditës së sotme do të votojnë edhe personat e shpërngulur brenda apo gjithsej 13. Nëpër shtëpitë e tyre të drejtën do të...

Sot voton Diaspora ndërsa tek ne të sëmurët dhe të burgosurit

Prej sot pas mesnatës në vend është heshtja zgjedhore ndërsa të drejtën e votës për zgjedhjet e 11 dhjetorit do të mund ta realizojnë personat e sëmurë, të plogësht dhe të burgosurit. Votimit do të realizohet për 2.015 të burgosur dhe të arrestuar ndërsa do të votojnë edhe 13 persona të shpërngulur brenda. Të sëmurët dhe personat e pafuqishëm do...

Video- mesazhi i Kunders: Maqedonia është në udhëkryq, dilni dhe votoni për të ardhmen tuaj

Që të afroheni drejt Evropës, votuesit e Maqedonisë duhet të angazhohen për sundimin e së drejtës, për mediume të lira dhe luftë kundër korrupsionit, thotë në video- mesazhin ministri i jashtëm i Holandës, Bert Kunders. Ai u bëri thirrje votuesve të vendit që më 11 dhjetor të dalin në pikat e votimit dhe ta sjellin vendimin për të ardhmen e...

Oliver Andonov do të jetë ministër i brendshëm vetëm për një ditë

Ministri i brendshëm Mitko Çavkov ka dhënë dorëheqje ndërsa Oliver Andonov është propozimi i Qeverisë për ministër të ri për punë të brendshme. Andonov do të jetë ministër për punë të brendshme vetëm një ditë, deri në emërimin e Oliver Spasovskit nga LSDM, i cili në këtë post kthehet si pjesë e qeverisë kalimtare, që filloj me punë të shtunën. Zëdhënësi...

Deputetët votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor

Deputetët me 92 vota “për”, tre “kundër” dhe një “abstenim” me procedurë të shkurtër votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor që u ngritën nga deputetë Ilija Dimovski VMRO DPMNE, Goran Sugareski LSDM, Artan Grubi Bdi dhe Imer Aliu, PDSH. Këto ndryshime janë pjesë e marrëveshjes së arritur mes partive të mërkurën për daljen e vendit nga kriza. “Ligji është I shkurtë dhe...

Studentët votojnë pa paravane dhe pa listë të zgjedhësve

Pa paravane, pa listë të zgjedhësve dhe në kuti të mbështjellë me fleta anash po mbahet votimi i sotëm për përzgjedhjen e kryetarit të Parlamentit studentor të Fakultetit Juridik. Anëtarët e komisionit zgjedhor disa studentëve që votuan, nuk u vendosën vulë, e as që nga ana tjetër, deshën të tregojnë sa është pjesëmarrja e deritanishme në votim. https://twitter.com/meta_agency/status/748459169766907904 - Për këto çështje...

Në Slloveni mbahet referendum për martesat mes gjinive të njëjtë

Në 3113 vendvotime, do të votojnë 1,7 milion qytetar. Rezultatet zyrtare nga referendumi do të publikohen më 16 shkurt ndërsa ato të parat jozyrtare, sonte më orën 21. Edhe pse pikat e votimit janë hapur më orën 7, në orën e parë nuk është paraqitur asnjë votues, njoftojnë mediumet lokale. Nëse miratohen ndryshimet dhe plotësimet e ligjit, i njëjti do të vlej...

Kuvendi votoi buxhetin për viti 2016

Kuvendi votoi buxhetin për vitin 2016-të Kuvendi i Republikës së Maqedonisë para mesnate e ka miratuar Buxhetin për vitin 2016, me 66 vota "pro", 28 "kundër" dhe pa abstenime. Me procedure të shkurtuar është miratuar edhe Ligji për ekzekutim të buxhetit për vitin 2016. Deputetët e opozitës votuan kundër sepse mendojnë se buxheti prej 3,2 miliardë eurove është më...

Ligjet nga Marrëveshja e Përzhinos kaluan në Kuvend

Mbaruan seancat e komisionit për paketën e ligjeve që partitë politike që nënshkruan Marrëveshjen e Përzhinos të premten arritën marrëveshje. Diskutimi më i gjatë ishte në ndryshimet në Kodin Penal dhe të ligjin për privatësi. Deputet dhe koordinatori i Grupit parlamentar të BDI-së, Talat Xhaferi tha se Ligji i privatësisë nuk është mjaft i mirë, por të mos pengojnë procesin,...

LSDM: Le të vijë Gruevski t’i udhëheqë bisedimet për Kodin Zgjedhor

Thuajse e tërë dita e sotme e grupeve punuese u ka kaluar në pushime dhe në takime bilaterale me përfaqësuesit ndërkombëtarë, njofton Portalb. Ato vlerësojnë se nuk fillim të takimit, përfaqësuesit ndërkombëtarë kanë dhënë propozim-ligj i cili i ka përmbajtur propozimet dhe rekomandimet e mëparshme të bisedimeve nga OSBE dhe ODIHR ku të gjitha partitë kanë qenë të njoftuara. Nga LSDM...

Mançevski: Diaspora do të votojë, por jo siç dëshiron Gruevski

LSDM, ka reaguar pas disa lajmeve të përhapura që LSDM është kundër votimit të diasporës, sipas nënkryetarit të LSDM-së, Damjan Mançevskit, Gruevski dhe mediumet që janë nën orkestrimin e tij, po dezinformojnë se LSDM nuk është kundër votimit të diasporës, por kundër mënyrës se si dëshiron ta bëj atë Gruevski. “Vazhdon shpërndarja e orkestruar e gënjeshtrave të paramenduara nga Nikolla...