fbpx
Tag: пратеници

tag: пратеници

BE, SHBA, OSBE dhe NATO: Shqetësim serioz pasi autoritetet nuk arritën të pengojnë sulmin

Delegacioni i BE-së në Shkup, Ambasada amerikane, misioni i OSBE-së dhe zyra e NATO-s në deklaratën e përbashkët në mënyrën më të ashpër dënuan, siç thuhet, sulmin e organizuar në Kuvend. "Fuqishëm e dënojmë sulmin e organizuar ndaj Parlamentit që u bë më 27 prill. Shprehim shqetësimin tonë serioz ndaj dështimit të autoriteteve për ta parandaluar të njëjtin dhe për...

SHBA dënojnë sulmin ndaj deputetëve, kërkojnë hetim dhe përgjegjësi

SHBA fuqishëm dënon sulmet ndaj anëtarëve të Kuvendit të Maqedonisë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit shtetëror amerikan, Mark Toner. “SHBA fuqishëm i dënojnë sulmet ndaj anëtarëve të Parlamentit të Maqedonisë të cilat vijuan pas përzgjedhjes së Talat Xhaferit për kryetar parlamenti. Në proceset demokratike nuk ka vend për dhunë. Shprehim simpatitë më të thella për anëtarët e Parlamentit që janë...

Zaev: Dhunën e kanë bërë banditë dhe policë të nxitur nga Gruevski, Ivanovi dhe Çavkovi

Dhuna ndaj gazetarëve dhe deputetëve është nxitur nga Nikola Gruevski, Gjorge Ivanov, Trajko Veljanovski, Mitko Çavkov dhe një grup i tyre bashkëpunëtorë që i godet kalimi i pushtetit dhe janë të gatshëm për interesat e tyre t’i viktimizojnë interesat e shtetit, ka thënë në konferencë shtypi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. “Dhuna që ndodhi mbrëmë nuk është vlerë demokratike. Dhuna...

LSDM: Nevojitet zhbllokimi i Kuvendit, në vend që të mbrohen kriminelët

“Maqedonia do të jetë shtet juridik. Do të ketë reforma rrënjësore në gjyqësor dhe prokurori dhe do të ketë drejtësi për të gjithë. Deputetët e VMRO DPMNE-së për këtë arsye bllokojnë proceset demokratike në Kuvend. Ata mendojnë se në këtë mënyrë mund të mbrojnë kryesinë e VMRO DPMNE-së nga përgjegjësi për krime e bëra në kurriz të qytetarëve, 10...

Zaev: Pas 11 viteve regjim, do të formojmë qeveri demokratike dhe reformuese

Nderi është i imi dhe i LSDM-së, që thuajse pas 11 viteve regjim, fitojmë mundësi që ta formojmë Qeverinë demokratike në Maqedoni. Angazhimet tona të forma janë që ajo të jetë Qeveri reformuese në të cilën, prioritet janë qytetarët e Maqedonisë”, tha kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, pasi që Kryesia Qendrore dhe partia e zgjodhën për mandatar për formimin...

Për çka, sipas Kushtetutës, është e domosdoshme shumicë e dy të tretave në Kuvend

Renditja aktuale e forcave në Kuvendin e Maqedonisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, asnjë partie apo koalicioni, pa marrë parasysh si do të formohet (përveç nëse të gjithë partitë formojnë qeveri), nuk i mundëson shumicë prej dy të tretave në institucionin ligjvënës. Shumicë e dy të tretave gjegjësisht 81% nga numri i përgjithshëm i deputetëve, është e domosdoshme në marrjen...

Diaspora mund të ketë tre deputetë nëse votojnë të gjithë të paraqiturit

Paraqitja e votuesve nga Diaspora përfundon sot ndërsa sipas informacioneve të fundit nga KSHZ, deri më tani janë paraqitur mbi 18.600 qytetarë. Nga ky Komision presin që deri në mesnatë, derisa zgjat paraqitja, ky numër mund të tejkalojë shifrën prej 19.000 qytetarë. Siç thonë prej atje, nëse në zgjedhjet e 11 dhjetorit votojnë të gjithë të paraqiturit, Diaspora mund...

Den Donçev, shefi i shtabit zgjedhor i koalicionit VMRO Popullore, BM dhe Dinjiteti

Den Donçev është shefi i shtabit zgjedhor i koalicionit VMRO Popullore, Të Bashkuar për Maqedoninë dhe Dinjitetin. Ai do të jetë gjithashtu bartës i listës së kandidatëve në njësinë e parë zgjedhore. Zyrtarisht, promovimi i kandidatëve do të jetë nesër. Në njësinë e dytë zgjedhore, bartës do të jetë Lupço Balkovski, në të tretën Stojançe Angelov, kryetari i "Dinjitetit". Kreu i...

Raporti i PSP-së të hënën para deputetëve

Raporti i dytë i Prokurorisë Speciale Publike, të hënën në ora 12, do të jetë para seancës plenare të Kuvendit. Në ueb- faqen e Kuvendit është përcaktuar seancë për vetëm dy pika të rendittë ditës, përkatësisht Raporti i PSP-së dhe raporti vjetor për punën e prokurorive publike të Maqedonisë. Raportin me siguri do ta prezantojë prokurorja speciale publike Katica Janeva, e...

Deputetët votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor

Deputetët me 92 vota “për”, tre “kundër” dhe një “abstenim” me procedurë të shkurtër votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor që u ngritën nga deputetë Ilija Dimovski VMRO DPMNE, Goran Sugareski LSDM, Artan Grubi Bdi dhe Imer Aliu, PDSH. Këto ndryshime janë pjesë e marrëveshjes së arritur mes partive të mërkurën për daljen e vendit nga kriza. “Ligji është I shkurtë dhe...

Miratohet ligji për formimin e universitetit “Dajman Gruev”

Me 67 vota ”për” dhe 6 vota ”kundër”, kuvendi i Maqedonisë e ka votuar ligjin për themelimin e universitetit të ri Damjan Gruev”. Zv. ministri i arsimit, Spiro Ristovski, theksoi ideja bazë për themelimin e këtij universiteti është rritja e cilësisë së arsimit të lartë, para se gjithash në sferat e rëndësisë së posaçme. Kuvendi gjithashtu votoi edhe  propozim-ligjet për ndryshimet e ligjeve...

Veljanovski konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski në seancën e sotme plenare konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së. Gjatë ditës pritet Veljanovski të thirr seancë të re ku në rend dite do të vendoset pika për emërimin e ministrave të ri. Edhe atë: Festim Halili është propozuar për postin e zv- kryetarit të Qeverisë për çështje evropiane, Arbër Ademi për...

Gjykata kushtetuese shpalli veten si jokompetente për lëshimin e Kuvendit

Gjykata kushtetuese hodhi poshtë nismën e deputetit Pavle Trajanov dhe kryetarit të Kongresit botëror maqedonas (KBM) Todor Petrov, për lëshimin jo- kushtetues të Kuvendit me zbatim të anuluar dhe u shpall si jokompetent që të vendos për lëshimin e Parlamentit. Ndryshe, sot në mëngjes në debatin e Gjykatës kushtetuese lidhur me këtë nismë, gjykatësja Natasha Gaber, që është përpiluese e...

Kuvendi votoi buxhetin për viti 2016

Kuvendi votoi buxhetin për vitin 2016-të Kuvendi i Republikës së Maqedonisë para mesnate e ka miratuar Buxhetin për vitin 2016, me 66 vota "pro", 28 "kundër" dhe pa abstenime. Me procedure të shkurtuar është miratuar edhe Ligji për ekzekutim të buxhetit për vitin 2016. Deputetët e opozitës votuan kundër sepse mendojnë se buxheti prej 3,2 miliardë eurove është më...

Stavrevski shpalosi propozim- buxhetin për vitin 2016-të para deputetëve

Ministri i financave, Zoran Stavrevski shpalosi propozim- buxhetin për vitin 2016-të para deputetëve në Kuvend. Ai pret vitin e ardhshëm të ketë shkallë më të lartë të stabilitetit politike, me çka do të krijohet klimë më e mirë për ekonominë, realizimin e investimeve që qytetarët më lehtë t’i marrin vendimet për shpenzime. Stavreski siç shpjegoi para deputetëve, pret rritje reale...

Qeveria sot do të ketë ministrat e LSDM-së

Sot në mesditë fillon seanca parlamentare, ku deputetët do të votojnë ministrat dhe zëvendësministrat e rinj nga LSDM-ja sipas Marrëveshjes së Përzhinos. Tre ministra të Qeverisë së kryeministrit Nikolla Gruveski dje dhanë dorëheqja nga postet e tyre. Ministri i punëve të brendshme Mitko Çvakov, ministri i punës dhe politikës sociale Dime Spasov dhe zëvendësministrja e Shoqërisë Informatike dhe Administratës Marta...