fbpx
Tag: Deputetë

tag: deputetë

Ka filluar seanca e Kuvendit për zgjedhjen e qeverisë së re

Me vonesë prej gjysmë ore, me debat dhe përplasje rreth përdorimit të gjuhës shqipe mes kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi dhe deputetëve të VMRO DPMNE-së, filloi seanca e Kuvendit të RM për zgjedhjen e qeverisë së re, ku mandatar është lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Xhaferi seancën e hapi në gjuhën shqipe, duke i falënderuar të gjithë që e kanë...

Britania e Madhe mbështet zgjedhjen e Xhaferit, kërkon dorëzim jo të dhunshëm të pushtetit

Zëdhënësja e zyrës për punë të jashtme e Britanisë së Madhe ka përshëndetur zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri të R. së Maqedonisë dhe apelon për dorëzim të qetë dhe jo të dhunshëm të pushtetit. "“Mbretëria e Bashkuar e mbështetën vendimin demokratik të shumicës së deputetëve të Maqedonisë për ta përzgjedhur Talat Xhaferin si Kryeparlamentar. Ne do të bashkëpunojmë me atë. Bëjmë...

Gruevski dhe Veljanovski në Kuvend në takim me deputetët e koalicionit të VMRO DPMNE-së

Deputeti i VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski në profilin e tij në Facebook shpërndau fotografi nga deputetët e Koalicioni për Maqedoni më të mirë nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, ku shihet se në krye qëndrojnë kryetari i deritanishëm Trajko Veljanovski ndërsa pranë tij shihet lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski. Miloshoski shkroi se deputetët kanë qenë aty që t’i “afirmojnë”...

MPB: Kallëzim penale për 15 persona, arrestohen pesë persona për pjesëmarrje në turmë

Lidhur me sulmet e dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, MPB ka ngritur deri tek Prokuroria Themelore Publike 15 kallëzime penale ndaj disa personave për veprën penale- pjesëmarrje në turmë. Siç njofton MPB, pesë nga të identifikuarit tashmë janë nën arrest. “Në bazë të video- materialit të shqyrtuar dhe masat e ndërmarra, është kryer identifikim i personave të...

LSDM: Prokuroria Publike dhe MPB patjetër të veprojnë sipas detyrës, dhunuesit patjetër të përgjigjen

Prokuroria Publike dhe MPB patjetër të veprojnë sipas detyrës për skenar kriminel ndërsa porositësit, dhunuesit dhe kriminelët të japin llogari, thonë nga LSDM përmes kumtesës partiake. “Shumica parlamentare realizoi obligimin e vet ndaj qytetarëve, në mënyrë dinjitoze, të mençur dhe me kujdes, siç i takon politikanëve të ri që populli i zgjodhi për ta udhëhequr shtetin. Kryetari i ri i...

VMRO DPMNE: LSD duhet t’u kërkoj falje qytetarëve pasi shkaktoi revoltën e tyre

LSD në mënyrën më brutale dhunoi vullnetin e qytetarëve dhe pamundësoi të drejtën e diskutimit të të përzgjedhurve të tyre demokratik, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së. “LSD me planifikim dhe dhunë, siç paralajmëruan mediat dhe ekspertët e tyre, realizoi performancë të cilën ata e quajnë emërim të kryetarit të Kuvendit dhe me këtë me paramendim veten dhe deputetët tjerë...

Shilegov: Kemi dëshmi për rrezikim terrorist të rendit kushtetues

Posedojmë dëshmi serioze që tregojnë se të enjten në Kuvend është kryer vepra penale- rrezikim terrorist- i rendit kushtetues dhe sigurisë, ka thënë sot zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov duke shtuar se bëhet fjalë për shkeljen e nenit 33 nga Kodi penale. "Kemi fotografi, kemi vide- material dhe prova tjera dhe e dimë se kush janë personat me dhe pa...

BE, SHBA, OSBE dhe NATO: Shqetësim serioz pasi autoritetet nuk arritën të pengojnë sulmin

Delegacioni i BE-së në Shkup, Ambasada amerikane, misioni i OSBE-së dhe zyra e NATO-s në deklaratën e përbashkët në mënyrën më të ashpër dënuan, siç thuhet, sulmin e organizuar në Kuvend. "Fuqishëm e dënojmë sulmin e organizuar ndaj Parlamentit që u bë më 27 prill. Shprehim shqetësimin tonë serioz ndaj dështimit të autoriteteve për ta parandaluar të njëjtin dhe për...

SHBA dënojnë sulmin ndaj deputetëve, kërkojnë hetim dhe përgjegjësi

SHBA fuqishëm dënon sulmet ndaj anëtarëve të Kuvendit të Maqedonisë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit shtetëror amerikan, Mark Toner. “SHBA fuqishëm i dënojnë sulmet ndaj anëtarëve të Parlamentit të Maqedonisë të cilat vijuan pas përzgjedhjes së Talat Xhaferit për kryetar parlamenti. Në proceset demokratike nuk ka vend për dhunë. Shprehim simpatitë më të thella për anëtarët e Parlamentit që janë...

Zaev: Dhunën e kanë bërë banditë dhe policë të nxitur nga Gruevski, Ivanovi dhe Çavkovi

Dhuna ndaj gazetarëve dhe deputetëve është nxitur nga Nikola Gruevski, Gjorge Ivanov, Trajko Veljanovski, Mitko Çavkov dhe një grup i tyre bashkëpunëtorë që i godet kalimi i pushtetit dhe janë të gatshëm për interesat e tyre t’i viktimizojnë interesat e shtetit, ka thënë në konferencë shtypi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. “Dhuna që ndodhi mbrëmë nuk është vlerë demokratike. Dhuna...

Arrestohen tetë persona, Nuhiu ndërron Çavkovin nga kreu i shtabit operativ të MPB-së

Për ngjarjet e mbrëmshme të dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, në stacionin policor Gazi Babë janë arrestuar tetë persona me të cilët edhe më tej po punohet, ka informuar sot në konferencë shtypi ndihmës ministri për marrëdhënie me opinionin dhe çështje strategjike pranë MPB-së, Jordan Lamanovski, i cili shtoi se është siguruar video- material për identifikimin...

MPJ-ja e Shqipërisë: Politikanët të tregojnë maturi dhe të evitojnë retorikën nxitëse

Ministria e jashtme e Shqipërisë përmes njoftimit për opinion ka shprehur shqetësim për dhunën e kuvendit të Maqedonisë. “Dhuna dhe skenat e këtilla kundër përfaqësuesve të zgjedhur nga qytetarët e Maqedonisë janë të papranueshme dhe nuk janë dinjitoze për një demokraci parlamentare. Dhuna fare nuk ndihmon në tejkalimin e situatës së krijuar. U bëj thirrje forcave të sigurisë që të...

MPB: Gjendja është normalizuar, do të ndërmarrim masa shtesë

Ministria e Punëve të Brendshme në orët e vona dje ka njoftuar se gjendja e sigurisë në pjesën qendrore të qytet, rreth dhe në Kuvend është normalizuar me vendosjen e rendit dhe qetësisë publike. "Për shkak të gjendjes së përgjithshme paraprake, MPB-SPB Shkup do të merr masa shtesë dhe aktivitete për mbrojtjen e sigurisë së qytetarëve, objekteve dhe sigurimin e...

Mogerini dhe Han: Dhuna në Kuvend është e papranueshme, apelojmë për maturi

“Në mënyrën më të ashpër dënojmë sulmet e sotme ndaj anëtarëve të Parlamentit në Shkup. Dhuna në Parlament është tërësisht e papranuar dhe bëjmë thirrje për qetësim dhe maturi”, thuhet në deklaratën e përbashkët të përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini dhe euro- komisarit për zgjerim, Johanes Han. Ata i bëjnë thirrje MPB-së...

OSBE bën thirrje që dhuna të ndalojë ndërsa policia të krijojë kushte për siguri

Shefja e misionit të OSBE-së në Maqedoni, Nina Suomalainen, përmes profilit të saj në Twitter bëri thirrje që të ndalojë dhuna në Kuvend ndërsa policia të krijojë kushte për siguri. "Situatë me tension në Shkup. Dhuna duhet të ndalojë, policia duhet të krijoj kushte për sigurinë e Kuvendit dhe deputetëve", shkroi Suomalainen në Twitter.   https://twitter.com/ninasuomalainen/status/857658079453818880

Policia me shok- bomba  tenton t’i largoj protestuesit nga Kuvendi

Njësiti special policor dy orë pas përshkallëzimit të situatës në Kuvend për shkak të emërimit të Talat Xhaferit për kryesues kuvendi, ka filluar me përpjekjet për largimin e protestuesve të cilët “okupuan” Kuvendin. Në Parlament, mund të dëgjohen krisma nga shok- bombat. Sipas informacioneve të fundit, në Kuvend është shkyçur energjia elektrike dhe ndriçimi. Një pjesë e madhe e protestuesve...

Han dënon sulmin ndaj deputetëve: Dhuna nuk e ka vendin në Kuvend

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në profilin e tij në Twitter ka dënuar sulmet dhe dhunën ndaj deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë, duke porositur se demokracia duhet vazhduar kursin e saj. "Ashpër dënon sulmet e anëtarëve të Parlamentit. Dhuna nuk e ka vendin në Kuvend. Demokracia duhet të vazhdoj kursin e saj", shkroi Han në Twitter.   https://twitter.com/JHahnEU/status/857654946010980352 Shumica...

LSDM: Gruevski nuk ka të drejtë të ofroj 51 deputetë të zgjedhur sikur të jenë pronë e tij personale

“Gruevski nuk ka të drejtë të ofroj 51 deputetë të zgjedhur sikur të jenë pronë e tij personale. E para, shumica parlamentare tashmë ekziston dhe këtë askush nuk e kërkon prej tij. Ndërsa a do të gjejnë arsye të shëndoshë disa nga deputetët opozitar të VMRO DPMNE dhe do t’i mbështesin reformat pas formimit të qeverisë së re reformuese,...

Veljanovski për të martën caktoi vazhdimin e seancës konstituive

Duke dërguar urime për festën e Pashkëve për qytetarët e Maqedonisë, kryesuesi i Kuvendit, Trajko Veljanovski, vazhdimin e ardhshëm të seancës konstituive e caktoi për të martën (18 prill) më ora 11. Deputetët në vazhdimin e 12-të të seancës konstituive përfaqësuan qëndrimet e partive të tyre dhe debatonin për Platformën e Tiranës, Ligjin për përdorimin e gjuhëve, Marrëveshje e Ohrit...

Gjorçev: LSDM nuk mund t’i ndalojë deputetët e paraqitur që ta marrin fjalën

LSDM nuk mundet dhe nuk ka bazë që t’ua merr të drejtën 45 deputetëve të ngelur në Kuvendin e Maqedonisë që të diskutojnë lidhur me pikën e rendit të ditës, vetëm sepse LSDM-së nuk i pëlqejnë këto diskutime, deklaroi sot në konferencë partiake deputeti i VMRO DPMNE-së, Vlatko Gjorçev. Ai akuzoi se LSDM dëshiron ta shkelë Rregulloren. “Përpjekja e LSDM-së e...