fbpx

Пратениците побарале информации од УБК и од АР за 27 април и за случајот со Србија

-

Членовите на собраниската комисија за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Агенцијата за разунавање (АР) од редовите на СДСМ на денешната седница побарале информации од двете служби за насилствата од Собранието од 27 април и за дипломатскиот скандал со Србија.

Пратенциите побарале информации за улогата на институциите во насилствата во Собранието, додека за случајот со Србија била побарана информација за можната вклученост на луѓе вработени во УБК и АР.

– Побаравме да ни достават информации за одредни причини, конверзации и контакти и се она што е од интерес за Македонија во градењето на добрососедските односи и меѓународното позиционирање да има аргументи на издржана политика, а не на политика заснована на дезинформации – рече пратеничката на СДСМ и член на Комисијата Фросина Ташевска – Ременски, која беше единствената што даде изјава по седницата.

Инаку, на денешната седница на Комисијата на дневен ред беа извештаите за работата на УБК и на АР за 2016 година. Нив ги презентираа лично директорите на УБК, Горан Николовски и на АР, Зоран Иванов, а седницата траеше речиси три часа.

На барање на претседателот на Комисијата, Трајко Вељаноски јавноста беше исклучена од следењето на седницата, бидејќи податоците во извештајот се класифицирани со степен на „Државна тајна“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Зеќири осуден на две и пол години затвор, треба да врати 1,1 милиони евра

Поранешниот генерален секретар на Владата, Муахамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Toj треба да врати и над 71...