fbpx

Ослободени поголем дел од патниците од киднапираниот авион

-

Речиси сите патниците од киднапираниот египетски авион на „Египет Ер“ се ослободени, освен седумтемина членови на екипажот и четворица странци, јавуваат светските медиуми.

Патнички авион беше киднапиран од засегна непознато лице, јавува „Би-би-си“.

Киднаперот го принудил екипажот да го приземји авионот на аеродромот во Ларнака на јужниот брег од грчкиот дел на Кипар.

Според информациите, станува збор за авион од тимот „Ербас А320“ на летот МС181, во кој имало 81 патник. Авионот летал од Александрија до Каиро, а бил киднапиран од патник кој носел елек со експлозив.

„Пилотот рече дека патник му кажал дека носи елек со експлозив и го принудил екипажот да слета во Ларнака“, било наведено во соопштението на египетското министерство за цивилна авијација.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лавров направи театар во Скопје: Наместо одговори, се расправаше со новинари

Русија од пресот на Сергеј Лавров денеска направи пропаганден театар во срцето на Скопје, a со цел да го засени последниот ден и заклучоците од Министерскиот совет на ОБСЕ....