fbpx

Нухиу: Што поскоро полицијата да се стави во служба на сите граѓани и на државата

-

Министерството за внатрешни работи денеска во кругот на објектот на МВР со пригодна свеченост го одбележа 7 Мај, Денот на македонската полиција.

На свеченоста присуствуваа министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, директорите на Бирото за јавна безбедност и на Управата за безбедност и контраразузнавање, Митко Чавков и Владмир Атанасовски, и други високи функционери на МВР, како и роднини на загинатите полицајци и бранители од 2001 година.

Говор на свеченоста одржа само министерот Нухиу, кој порача дека крупните реформи во полицијата мора да продолжат.

– Полицијата треба да гарантира безбедна средина за сите гараѓани. На Бирото за јавна безбедност (БЈБ) му е потребен професионализам, а сите ние заедно треба да се ангажираме за да поставиме една темелна транспарентност во односот на полицијата со граѓаните, заедниците и со пошироката јавност – рече Нухиу.

Тој истакна дека полицијата треба да биде доведена во параметрите поставени од меѓународните стандарди.

– Ќе се ангажираме што поскоро полицијата да се стави во служба на сите граѓани и на државата – рече Нухиу.

На говорот на Нухиу не му аплаудираше директорот на БЈБ, Митко Чавков. Нухиу положи венец цвеќе на споменикот на загинатите полицајци, а Чавков, заедно со директорот на УБК, Атанасовски, и со државниот секретар на МВР, Сања Димитриевска, положија цвеќе на споменикот на загинатите бранители од конфликтот во 2001 година.

Чавков и Атанасовски по положувањето на цвеќето не се вратија на продолжението на свеченоста.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Усвоена заедничка изјава за безбедност на новинарките

Четириесет и шест од вкупно 57 земји членки на ОБСЕ, денеска се согласија на заедничка изјава за безбедност на новинарки, во која е наведено дека како приоритет ќе биде...