fbpx

Нема повеќе „вагнеровци“ што се борат во Украина

Путин во интервју за рускиот весник „Комерсант“ објасни дека понудил опција платениците на Вагнер да служат во Русија, по минатомесечниот бунт на компанијата и нејзините борци.

-

Во Украина нема повеќе платеници од Вагнер Груп што се борат, а Вагнер Груп практично повеќе не постои, порачаа Министерството за одбрана на САД и рускиот претседател Владимир Путин.

Според бригадниот генерал на Военото воздухопловство на САД и портпарол на Пентагон, Патрик Рајдер, во борбените дејствија во Украина моментално не се вклучени припадници на Вагнер Груп.

Рускиот претседател Владимир Путин, пак, тврди дека Вагнер Груп практично повеќе не постои, откако првиот човек на оваа компанија, Јевгени Пригожин, ја одбил понудата неговите борби да служат во Русија, јавија светските агенции.

Путин во интервју за рускиот весник „Комерсант“ објасни дека понудил опција платениците на Вагнер да служат во Русија, по минатомесечниот бунт на компанијата и нејзините борци. Ова, заедно со неколку други опции, биле изнесени на маса од рускиот претседател на состанокот со првиот човек Јевгени Пригожин и 35 претставници на платениците, пет дена по „бунтот“ на Вагнер.

Путин понудил „вагнеровци“ да продолжат да служат под команда на Пригожин, што, во однос на неговата функција на врховен командант на вооружените сили на Русија, би значело дека би влегле во состав на руската одбрана. Сепак, Путин не го потврдил тоа јасно.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Жирафата Флопи угинала од тумор на црниот дроб, соопшти Зоолошката градина

Oфицијалните резултати од обдукцискиот наод за угинувањето на жирафата Флопи, покажал дека тој угинал како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови, соопшти скопската...