fbpx
Таг: агресија

таг: агресија

Не е сеедно кој ја дава наградата

Некритичкиот однос на индивидуи, институции и невладини организации кон доделувањето разни награди поврзани со Руската Федерација, на што се надодава и посебно неаналитичкиот, па дури и дезинформациски пристап на медиумите при споделувањето на информациите за истите, може да има долготрајни и многу сериозни последици врз перцепцијата на граѓаните на руската агресија врз Украина, меѓутоа и многу погенерално, на вредносните...

Уметничката слика на Ротко е продадена пред 7 години и нема поврзаност со Украина

Сликата „Без наслов (жолто и сино)“ е на авторот Марк Ротко, изработена во 1954 година. Вистина е дека била продадена за 46,5 милиони долари, но во мај 2015 година, а не сега. Па иако аукцијата се случила пред седум години, сепак сега во 2022 година таа повторно се актуелизира со цел  да се манипулира на социјалните мрежи, пишува „Вистиномер“...

Тенденциозно се обвинува Украина дека сака да предизвика трета светска војна

Во постот што го рецензираме односно во насловот на текстот што е споделен, а кој се повикува на агенцијата Ројтерс, се пропушта контекстот кога се вели дека „Украина на секој начин се обидува да почне трета светска војна“. Во оригиналниот напис на Ројтерс каде е пренесена изјавата на секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Алексеј...

Агресијата на Русија се коси со сите три принципи на меѓународната политика, со потенцијал да го измени светот

За да разбереме зошто дојде до конфликтот мора да разгледаме три различни, но сепак поврзани концепти на кои се темели меѓународната политика – суверенитет, територијален интегритет и политичка независност. Додека другите инвазии се косеа или прекршуваа еден или два од овие концепти, агресијата на Русија се коси со сите три принципи, вели професорот-истражувач Џејмс Кер-Линдзи. Тој додава дека „ова...

БРИКС – уште едно пропагандно оружје на Кремљ во војната со Украина

Со почетокот на војната во Украина, она што можеше да се забележи како дел од пропагандата, а со тоа и со пласирањето на дезинформации од страна на Москва, беше нагласеното инсистирање фокусот на меѓународната јавност да се сврти на БРИКС. Ова за Русија стана исклучително важно откако ги почувствува сите сериозни последици и ризици од економските и политичките санкции...

Контраспин: Кој е агресор и кој води хибридна војна во Украина?

На Самитот на групата најразвиени земји Г20 во Бали, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров одржа прес конференција, на која изнесе позната пропагандистичка реторика, која досега била повеќепати повторувана, но, пред сè, неговиот наратив содржеше голем број спинови во однос на преговорите меѓу Русија и Украина, за тоа кој, всушност, ја почнал хибридната војна во Украина други, пишува „Вистиномер“. Текстот...

„Луди нацистистички наркомани“ – како се смени реториката на Медведев од либерална кон анти-западна?

Од почетокот на воената инвазија на Русија врз Украина, во февруари годинава, реториката на рускиот екс-претседател Димитри Медведев стана сè пожестока, особено за човек кој претходно не се експонирал премногу во јавноста, а своевремено се сметал за либерален модернизатор. Тој на социјалните мрежи за ЕУ, НАТО и за Украина употребува зборови како „наркомани“, „нацисти“, „им тече плунка од дегенерација“,...

Анализа на „Конрад Аденауер“: Македонските граѓани сега гледаат непријател во Русија

За само една година значајно се зголемил негативниот став на македонските граѓани кон Русија, која од групата на пријателски земји се пресели во „најголеми непријатели“, веднаш зад Бугарија. Ова го покажа испитувањето на јавното мислење и анализата насловена: „30 години надворешна политика и одбрана“, од Александар Спасеновски, а во издание на Институт за општествени истражувања „МК91“ и Фондација „Конрад...

Досега 991 дете го загубило животот или било повредено во војната во Украина

Од почетокот на руската агресија врз Украина до утрово, убиени се 346 деца, а повеќе од 645 биле повредени, соопшти Главниот јавен обвинител на Украина на својот канал на „Телеграм“, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Овие бројки не се конечни ниту за денешниот ден, оти уште се вршат истраги во зоните на воените дејствија и во зоните што се...

Шест бомбардери Б-52 на САД ќе прелетаат над Македонија

Во текот на денешниот ден САД ќе ја покаже својата посветеност на НАТО, чија основачка членка е, со прелет на шест бомбардери Б-52, придружувани од други воени авиони, над сите 30 членки на НАТО, меѓу кои и земјава. Тоа го соопшти Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку својот Твитер-профил. „Денеска САД ќе ја покаже својата силна посветеност на НАТО со...

Заев: Не сакаме во НАТО за да напаѓаме, туку заради мир во светот

Премиерот Зоран Заев по вчерашните силни предупредувања од амбасадорот на Русија, Олег Шчербак кон Македонија за нејзината намера да стане членка на НАТО, денеска порача дека земјава сака во НАТО заради мирот во светот и почитувањето на човековите права. Заев на денешната прес конференција изрази надеж дека двете земји ќе бидат фокусирани на градење пријателство, а не на кавги. – Постапивме...

Шчербак: Во евентуален судир меѓу Русија и НАТО, Македонија ќе биде легитимна мета

На денешната прес-конференција на која зборуваше за трагедијата во трговскиот центар во сибирскиот град Кемерово, кога во пожар во трговскиот центар загинаа 64 луѓе, како и за протерувањето на рускиот дипломат од Македонија, амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчербак, упати силни предупредувања кон Македонија во поглед на нејзината намера да стане членка на НАТО. Тој предупреди и...

Нема да правиме дупки во буџетот и ќе работиме домаќински, порача Тачи

На митингот кој ДПА го одржа во Желино, лидерот Мендух Тачи порача дека само со платформата која ја нуди ДПА, ќе се подобри статусот на Албанците. - Со оваа платформа, сакаме да се спречат агресијата и неоправданото казнување на Албанците - изјави Тачи. Тој додаде дека ако ДПА дојде на власт, ќе работи домаќински и во интерес на народот. - Ахмети не...

Камерон: Сè поагресивната Русија е закана за Британија

Главни закани за Велика Британија се сè поголемата агресивност на Русија, џихадистите и хакерите, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон. Според мислењето на Камерон, главната насока за развојот на британската одбрана треба да бидат беспилотните летала. Британскиот министер за финансии, Џорџ Озборн, минатата недела потврди дека Велика Британија ќе го зголеми воениот буџет за два отсто од домашниот бруто-производ, во рамки на целите...

САД подготвени да распоредат воена опрема во Источна Европа

Пентагон би можел да распореди тенкови, оклопни транспортери и друго тешко оружје за околу 5.000 војници во неколку балтички и источноевропски држави, за одбрана од евентуална агресија од Русија, пишува американскиот весник „Њујорк тајмс“. Повикувајќи се на американски и на сојузнички функционери, весникот наведува дека доколу предлогот биде одобрен, тоа ќе биде првпат по завршувањето на Студената војна, Вашингтон да...

Павле Беловски избран за претседател на ССНМ

Новинарот Павле Беловски беше избран за претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) на вонредното изборно собрание кое се одржа во понеделникот во КЦ „Јадро“. Беловски, кој...