fbpx

На либискиот брег пронајдени 40 тела

-

Либиската организација Црвена полумесечина соопшти дека во близина на пристаништето Злит и Хомс на брегот се пронајдени 40 тела, кои најверојатно се жртви на минатонеделниот бродолом.

Портпаролот на Меѓународната организација за миграција, Џоел Милман, наведе дека нема никакви информации за тоа каде и на кој начин луѓето починале.

Најмалку 3.175 мигранти и бегалци ги загубија своите животи оваа година, обидувајќи се да го преминат Медитеранот, а најголемиот дел од нив на патот од Либија кон Италија.

Вчера на брегот на Либија, 160 километри источно од Триполи, пронајдени беа 26 тела, соопштија од Црвена полумесечина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...