fbpx
Таг: тела

таг: тела

Тела на шестмина мигранти пронајдени во близина на Ланзароте

Тела на шестмина мигранти се пронајдени во близина на Канарските острови, соопшти шпанската полиција. Спасувачките служби наведоа дека, телата на петмината мигранти биле пронајдени во голем гумен чамец во близина на островот Ланзароте, додека шестиот починал подоцна откако бил извлечен од водата. Полицијата подоцна пронашла 18 мигранти кои успеале да допливаат до крајбрежјето. Илјадници мигранти секоја година тргнуваат од Африка со...

Наместо во капела, погребник од Охрид ги оставал покојниците во комбе во двор

Сопственик и управител на погребалното претпријатие „Мирен сон“ со Охрид, подолг период починатите лица наместо да ги остава во капела ноќта пред погребот, ги чувал во комбето паркирано во дворот на неговото претпријатие. Поради тоа СВР Охрид против 51-годишниот Д.Ш. поднесе кривична пријава за несовесно работење во служба. Иако не плаќал за чување на покојниците во капела, тој по погребот...

Повеќе од 100 мигранти се удавиле во бродска несреќа во близина на Либија

Повеќе од 100 мигранти се удавиле во бродска несреќа во близина на брегот на Либија, јавуваат светските медиуми. Пред неколку дена, телата на 74 мигранти биле исфрлени на брегот на либиски град Завија, но тогаш не се знаеле причините за смртта. Според изјавите на еден од преживеаните мигранти, на бродот имало 133 лица, а само 24 од нив се спасиле.

Израел веќе нема да ги враќа телата на убиените Палестинци

Израел најави дека веќе нема да ги враќа посмртните останки на палестинските екстремисти, туку дека ќе ги погребува. Одлуката е донесена како настојување на Израел да изврши притисок на Хамас да ги врати двајцата Израелци кои, како што се верува, се држат како заложници. - Политичко-безбедносниот кабиент расправаше за политиката на третман на телата на терористите од Хамас убиени за време...

Извлечени 162 тела на мигранти од Средоземното Море

Египетските власти денеска соопштија дека до сега се извлечени 162 тела на мигранти од Средоземното Море, а се стравува дека бројката е поголема, бидејќи пред три дена се првертел брод недалеку од египетското крајбрежје. Бродската несреќа се случила 12 километри од градот Розета, а се проценува дека на бродот се наоѓале од 450 до 600 мигранти. Од нив 150 преживеале, а меѓу жртвите имало...

Завршена идентификацијата на телата на загинатите во авионската несреќа

Од 19 часот синоќа, кога во Институтот за судска медицина во Скопје пристигнале роднините на загинатите во авионската несреќа кај селото Кожле, до 5 часот утрово траела постапката на идентификација на загинатите преку ДНК-анализа, потврди Институтот за судска медицина, пренесува „Телма“. Со споредба на примерок од ДНК од роднините и од жртвите е утврден идентитетот на шестмината италијански државјани што настрадаа во...

Заврши обдукцијата на загинатите во авионската несреќа, ќе се утврдува идентитетот

Обдукцијата на телата на загинатите патници во авионската несреќа што се случи во близина на селото Кожле заврши, јави „Телма“. Обдукцијата покажала дека смртта настапила брзо, а жртвите имале тешки механички повреди предизвикани од падот на авионот. Роднини на загинатите патници треба да пристигнат во Скопје и со помош на ДНК-анализа ќе се утврдува идентитетот на загинатите. Во истрагата за падот на авионот, освен...

Пронајдени сите тела на патниците во „пајперот“

Увидните екипи, кои се на местото каде вчера се урна италијанскиот авион, од типот „пајпер“, ги пронашле телата на сите шест починати патници, соопшти Јавното обвинителство. „Станува збор за пет мажи и за една жена. Телата се подготвени за пренесување во Институтот за судска медицина, каде во наредниот период по налог на јавен обвинител ќе следува постапка за идентификација“, стои...

Италијанската морнарица спасила 500 мигранти во Средоземно Море

Италијанската морнарица денеска спасила речиси 500 мигранти недалеку од брегот на Либија, јавуваат светските агенции. Во спасувачката акција биле пронајдени и телата на шестмина мигранти кои испаднале од гумен чамец, кој почнал да се полни со вода. Два патролни брода и два хеликоптери на италијанската морнарица сè уште трагаат по преживеани и по жртви. Хеликоптерите кои учествувале во денешната спасувачка оепрација...

Семејствата ги подигнаа телата на 11 загинати во поплавите

Дел од семејствата на загинатите од поплавите во Скопје доцна синоќа ги земале телата на 11 од жртвите, а во капелата на АД „Бутел“ се уште се наоѓаат уште три тела кои треба да бидат подигнати. Семејствата на 14 жртви во невремето вчера не можеа да ги земат посмртните останки на своите блиски поради административни проблеми, односно им се бараат...

Без обдукција на загинатите во поплавата прекршени се меѓународните протоколи

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на поплавените подрачја пронашле и идентификувале 21 починато лице. Но за ниедно од овие лица не е направена обдукција ниту пак се знае како била извршена идентификацијата на телата, со што се прекршени меѓународните протоколи за масовни несреќи. „По извршениот претрес на терен, а по претходно договорена динамика за работење, од страна на екипите...

Тела на младенчиња тигри најдени во фрижидер во Тајланд

Четириесет тела на младенчиња тигри биле пронајдени во фрижидер во будистички храм во Тајланд, кој е под истрага за трговија и злоупотреба на животни, јавува „Би-би-си“. Полицијата и службите за заштита на животни вчера започнале операција за отстранување на сите живи тигри од локацијата Канчанабури, која е позната како Храм на Тигрите. Во фрижидерот, според Том Тејлор од фондацијата „Пријатели на...

Регистриран чад во авионот на „Египет ер“

Неколку минути пред да исчезне од радарот, во патничкиот авион на „Египет ер“ бил регистиран чад, јавуваат светските медиуми. Авионот на египетската авиокомпанија, кој со 56 патници и 10 членови на екипажот леташе на релација Париз - Каиро, во четвртокот се урна во Средоземното море, кај островот Крит, кратко по влегувањето во египетскиот воздушен простор. Чадот, според информациите, кои...

Тројца мигранти пронајдени удавени во Сува Река кај Гевгелија

Три безживотни тела утрово биле пронајдени во Сува Река, во близина на македонско - грчката граница, а според првичните информации најверојатно станува збор за мигранти, информираат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи. Според првичните официјални информации, утрово околу 6.45 часот во полициската станица во Гевгелија било пријавено дека се пронајдени три тела во Сува Река. - Станува збор за тела...

Голем пожар во Москва, пронајдени 11 тела

Во московската фабрика во која изби голем пожар, пожарникарите пронајдоа тела на 11 луѓе, изјави портпаролката на рускиот истражен комитет, Јулија Иванова. Полицијата спроведува истрага за да ги утврди причините за смртта на лицата и дали пожарот бил подметнат. Извори укажуваат дека пожарот можеби бил намерно предизвикан за да се скрие друго злосторство. Истражните органи потврдија дека во синоќешниот пожар, уништени се...

Телата на мажот и на жената биле најдени без облека и во фаза на распаѓање

Еден до друг, без облека, легнати на кревет и во фаза на распаѓање. Вака биле најдени телата на 33-годишниот маж и на 27-годишната девојка во мотел, во индустрискиот дел на Битола, информира полицијата. Во исчекување на официјалните информации од обдукцијата, во јавноста веќе се шират шпекулации дека починатите, инаку Роми од битолската населба Баир, биле во љубовна врска, а за...

На либискиот брег пронајдени 40 тела

Либиската организација Црвена полумесечина соопшти дека во близина на пристаништето Злит и Хомс на брегот се пронајдени 40 тела, кои најверојатно се жртви на минатонеделниот бродолом. Портпаролот на Меѓународната организација за миграција, Џоел Милман, наведе дека нема никакви информации за тоа каде и на кој начин луѓето починале. Најмалку 3.175 мигранти и бегалци ги загубија своите животи оваа година, обидувајќи се...

Шеесет масовни гробници откриени во Мексико

Шеесет масовни гробници биле откриени во јужната максиканска држава Гвереро, за време на потрагата по 43 студенти што беа киднапирани минатиот септември, пренесува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на „Асошиејтед прес“. Од канцеларијата на јавниот обвинител соопштиле дека во масовните гробници се најдени телата на 129 лица, но ниту едно од нив засега не се поврзува со студентите што исчезнаа во Игуала. Според информациите, телата...

Телата на убиените терористи од Куманово ќе им бидат предадени на семејствата во Косово

Телата на косовските Албанци што загинаа пред две недели во судирите со полицијата во Куманово, меѓу кои се и телата на двајца од водачите на таа група, Мирсад Ндрецај - командант НАТО и Бег Ризај -командант Бегу, македонские власти ќе ѝ ги предадат на Приштина, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, македонското обвинителство дозволило телата да се префрлат во Приштина откако...

Пронајдени уште седум тела на патници на „Ер Азија“

Уште седум тела на патниците на урнатиот патнички авион „Ер Азија“ се пронајдени при спасувачката операција, со што досега вкупно се откриени 16 тела. Авионот со 162 лица исчезна од радарите 40 минути по полетувањето од Индонезија, откако пилотот најавил дека ќе го смени курсот на летање поради силното невреме.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...