fbpx

Македонија не доби датум за почеток на преговорите, ќе чека до октомври

-

Државите-членки на ЕУ вчера не ја прифатија препораката на Европската комисија да се одреди датум за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија. Според еврокомесарот Јоханес Хан, мал број на земји биле против.

Во нацрт-заклучокот за министерскиот состанок за општи работи на Унијата во Луксембург, што претходно беше пренесен во медиумите, стои дека земјите-членки на ЕУ ќе го разгледаат прашањето за почнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија најдоцна до октомври годинава.

По завршувањето на состанокот, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференција кажа дека мал број на членки биле против и предупреди дека колективниот кредибилитет на Унијата е во прашање.

– За жал, малцинство на земји-членки не беа во можност да го поддржат јасниот предлог на Европската комисија да се отворат преговори со Северна Македонија и Албанија. ЕК цврсто верува дека ЕУ треба да ги награди тие кои ги исполниле барањата поставени од самиот Совет минатата година, нашиот колективен кредибилитет е во прашање, во прашање еднакво се и нашето влијание и поттик – изјави Хан, изразувајќи и надеж дека во октомври Северна Македонија и Албанија ќе добијат „зелено светло“.

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, во интервју за МИА ја оцени одлуката како срамна.

-За жал нема да има одлука за отворање пристапни преговори. Одлуката е да се вратиме на ова прашање на есен. Што е срамно. Требаше да донесеме одлука за старт на преговори веднаш. Сѐ ни беше на располагање, нема причина, нема никаква пречка на патот. Единствената пречка е недостатокот на политичка волја. Некои земји се повикуваат на ограничено време, што е смешно. Македонија е кандидат четиринаесет години, Албанија пет. Мислам дека одлуката да не започнат преговорите веднаш е штетна од перспективата на ЕУ, на Балканот и посебно на централна Европа, затоа што ние сме соседен регион и знаеме колку е важно да продолжи процесот на проширување – вели Сијарто.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кој е поранешен министер за надворешни работи, пак на „Твитер“ напиша дека седум членки биле против датум за преговори со Македонија и Албанија: Франција, Холандија, Германија, Данска, Луксембург, Белгија и Шпанија.

„Дванаесет членки биле за преговори: Полска, Унгарија, Словачка, Чешка, Италија, Словенија, Хрватска, Белгија, Романија Естонија, Латвија, Литванија, а Грција и другите биле воздржани“, напиша Милошоски.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes Free
online free course