fbpx
Таг: Совет на ЕУ

таг: Совет на ЕУ

Советот на ЕУ со „зелено светло“ за безвизен режим за Косово

Советот на ЕУ денеска даде поддршка за овозможување безвизен режим за државјаните на Косово, односно нивно патување без визи во ЕУ. Сега на потег е Европскиот парламент. Доколку биде донесена одлуката, Косовците ќе патуваат во ЕУ без визи или од мигот на стапувањето на сила на новиот режим European Travel Information and Authorisation System (ETIAS) или од 1 јануари...

Плановите на ЕУ за 2021 година – амбиција со внимателност

Да се осврнеме најпрвин на долгорочната рамка на планирањето во ЕУ. Првпат оваа година трите институции – Европскиот парламент, Советот и Комисијата донесоа заклучоци за подолгорочните политички цели - за периодот 2020-2024. Целите се на линија на Стратешката агенда на Европскиот совет од 2019 година за овој политички мандат на европските институции, со една значајна додавка: целосното закрепнување од кризата...

Чешка и Словачка се спротивставија на одредницата „погрешно толкување на историјата“ – заклучоците за проширувањето на ЕУ повторно блокирани

Усвојувањето на заклучоците на Советот на ЕУ за проширувањето и Западен Балкан се повторно блокирани, јавуваат МИА и Танјуг. Чешка и Словачка го блокираа усвојувањето на заклучоците за процесот на проширување кои вчера ги усвои Европската унија на ниво на амбасадори. Двете земји-членки не ставија министерски потпис со што заклучоците не ја поминаа процедурата за писмена потврда од секоја...

ЕУ денеска ги отвори границите за 15 држави од светот, Македонија не е на списокот

Советот на ЕУ денеска ја усвои препораката за укинување на привремените ограничувања за патување во Европската Унија за граѓани од 15 држави од светот, каде здравствената состојба со корона вирусот се смета за доволно безбедна за тие слободно да можат да патуваат во државите на ЕУ. Притоа, се потенцира дека таа нема законски карактер и земјите-членки самите се одговорни...

Македонија не доби датум за почеток на преговорите, ќе чека до октомври

Државите-членки на ЕУ вчера не ја прифатија препораката на Европската комисија да се одреди датум за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија. Според еврокомесарот Јоханес Хан, мал број на земји биле против. Во нацрт-заклучокот за министерскиот состанок за општи работи на Унијата во Луксембург, што претходно беше пренесен во медиумите, стои дека земјите-членки на ЕУ ќе...

ЕУ ја забранува пластиката за еднократна употреба од 2021 година

Стапчиња за уши, чинии од пластика, лажици, вилушки, ножеви, потоа сламки за пиење, лажичиња за мешање пијалоци, вилувчиња за помфрит - сите изработени од пластика - како и чашите и садовите за брза храна од полистирен, од 2021 година ќе бидат забранети во Европската Унија. Политичкиот договор за оваа забрана денеска го постигнаа Европскиот парламент и Советот на ЕУ, откако...

Македонија денеска на маса пред шефовите на дипломатиите на ЕУ

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија. Еврокомесарката Федерика Могерини, вчера ги повика земјите членки да го наградат, како што вели, импресивниот напредок на Македонија со потпишувањето на Договорот за името со Грција. – Знаете дека препорачавме отворање преговори со Скопје...

Грција денеска треба да им пише на ЕУ и НАТО за зачленувањето на Македонија

До Советот на ЕУ за општи работи, кој во Луксембург ќе расправа за  почеток на пристапни преговори на Македонија и на Албанија, денеска треба да биде доставено писмото од Грција дека нема да се противи за европска и евро-атлантска интеграција на Македонија, што е исполнување на дел од нејзините обврски од Договорот за решавање на спорот за името. Шефот на...

Груби на конференција во Софија за бугарското претседавање со ЕУ

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, од 20 до 22 јануари 2018 година, ќе учествува на конференција на претседателите на комисиите за европски прашања на земјите-членки и на земјите-кандидати за членство во Европската Унија - КОСАК, во Софија, Бугарија. На конференцијата, како што информираат кабинетот на Груби, ќе стане збор за програмата и приоритетите на бугарското...

Борисов: Бугарската граница е најдобро чуван Шенген

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на европските комесари и на бугарската влада, која се одржа еден ден по церемонијата почетокот на бугарското претседателство со ЕУ. Повторувајќи...

Бугарија со видео за антиката и за 21. век ветува посилна и дигитална Европа

Бугарија, која од вчера е претседавач на Советот на Европската Унија во следните шест месеци, направи куса видео-презентација со која се претставува пред светот. Во четириесетина секунди од најавното видео, претставени се некои од најзначајните природни одлики на Бугарија, но и цркви и антички локалитети, со кадри од новите автопати и други сообраќајници, како спој на наследството на земјата во...

Бугарија од денеска претседава со ЕУ

Бугарија од денеска е новиот претседавач со Советот на Европската Унија, односно официјално претседава со ЕУ, на која и се приклучи во 2007 година, заедно со Романија. „Земјата ќе бара баланс помеѓу специфичните приоритети на земјите - членки и стратешките приоритети на ЕУ за постигнување на реални, видливи резултати во активен дијалог со граѓаните за европските прашања и одговори на...

Коѕиас ја бранел Македонија од ЕУ-санкции во Луксембург?

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, остро се противел на идејата за европски санкции за Македонија на вчерашниот Совет на министри за надворешни работи на ЕУ. Според Коѕиас, ЕУ нема да ѝ помогне на Македонија преку санкциите и јавните притисоци, туку со дејствување преку подипломатски канали и во насока на развивање на култура на компромиси, демократски дијалог и демократија во работењето...

Политичката криза во Македонија на дневен ред на Советот на ЕУ

Советот за надворешни работи на Европската Унија денеска, по предлог на Германија и на Велика Британија, ќе расправа за состојбата во Република Македонија. Шефовите на дипломатија на членките на ЕУ ќе дадат необврзувачка препорака за политичката криза во Македонија, како земја кандидат за членство во Унијата. Според најавите, дискусијата на министрите за надворешни работи на ЕУ за состојбата во Македонија би...

Попоски на средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска се сретна со својот колега од Унгарија, Петер Сијарто. На средбата министрите разговаралe за билатералните односи, европската и за евроатлантската интеграција на Македонија и за актуелниот проблем со мигрантската криза. Како што пишува во соопштението на Министерството за надворешни работи, на средбата било договорено во наредниот период да се посвети повеќе внимание на зајакнување...

Советот на ЕУ сериозно загрижен за состојбата во Македонија

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на ЕУ денеска ги потврдија заклучоците од извештајот за напредокот на Македонија. Министрите заклучија дека препораката за почеток на преговори останува условена со изборите следната година. Во заклучоците, кои в четврток ќе се најдат пред лидерите на ЕУ, Советот на ЕУ изразува загриженост за состојбата во Македонија и се наведуваат серија забелешки и барања до...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...