Во голем пожар кој изби вчера околу 18:30 часот, познатата катедрала Нотр Дам во Париз доживеа огромни оштетувања, откако куполата и покривот се урнаа. Сепак, спасен е огромен дел од градбата.

Пожарот беше ставен под контрола во 3 часот утрово, по речиси деветчасовната борба со огнената стихија, соопшти противпожарна служба на Париз. Илјадници луѓе ја набљудуваа борбата на пожарникарите со пожарот, а според некои сведочења, жештината се чувстувала и на речиси 100 метри од катедралата.

Огнот, кој се случи веднаш откако катедралата беше затворена за посетители, брзо се распламти, а покрај погореспоменатите штети, пожарникарите спречија понатамошни оштетувања на готското здание старо 850 години. Сепак, настрадаа витражите и внатрешната дрвена структура.

Францускиот претседател Макрон вети дека катедралата ќе биде обновена и дека „најлошото поминало”. Француското обвинителство отвори истрага за причините за пожарот, иако засега се знае дека најверојатно тој не бил подметнат. Според сегашните претпоставки, можно е причината за избувнуваањето на огнот да се реноваторските работи што сега се вршат во катедралата, која покрај Ајфеловата кула, е најпознатото обележје на Париз и била сведок на многу настани во долгата историја на францускиот главен град.