fbpx
Таг: Нотр Дам

таг: Нотр Дам

Владата ќе помогне во реставрацијата на катедралата Нотр Дам

Владата на денешната 130. седница донела одлука да се вклучи во поддршката за реставрација на катедралата Нотр Дам. „Владата го задолжи Министерството за надворешни работи на нашата земја да стапи во контакт со МНР на Република Франција за координација во врска со помошта на меѓународната заедница за помошта за реставрација на опожарената црква Нотр Дам, со цел да се определи...

Катедралата Нотр Дам во Париз делумно уништена во пожар

Во голем пожар кој изби вчера околу 18:30 часот, познатата катедрала Нотр Дам во Париз доживеа огромни оштетувања, откако куполата и покривот се урнаа. Сепак, спасен е огромен дел од градбата. Пожарот беше ставен под контрола во 3 часот утрово, по речиси деветчасовната борба со огнената стихија, соопшти противпожарна служба на Париз. Илјадници луѓе ја набљудуваа борбата на пожарникарите со...

За три дена 290 нови потврдени случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена направени се 1.695 тестови, а регистрирани се 290 нови случаи на ковид-19. Најголем...