fbpx

Изборни изненадувања во Косово, партијата на Курти не постигна јасна победа во ниту една општина

-

Вчера и во Косово се одржаа локални избори, каде 799.960 од косовските граѓани (42,5 отсто) излегоа да гласаат за својот кандидат кој ќе ја води општината во која живеат во следните четири години.

Гласачките места во Косово беа отворени во 07:00 часот, а беа затворени во 19:00 часот.

Прелиминарните резултати објавени од Централната изборна комисија (ЦИК) се изненадување на овие локални избори, бидејќи Движењето Самоопределување (ЛВВ) на Албин Курти не постигна јасна победа во ниту една општина во првиот круг. Веќе се преброени 99,80 проценти од гласовите.

Од досегашните податоци на ЦИК, во 17 општини е избран победничкиот кандидат, додека уште 21 општина ќе оди на вториот круг од локалните избори во Косово.

Според прелиминарните резултати на косовската изборна комисија, Српската листа освои девет општини, Демократската партија на Косово (ПДК) освои пет општини, Алијансата за иднината на Косово (ААК) и Демократската лига на Косово (ЛДК) две општини, додека Движењето Самоопределување (ЛВВ) не постигна јасна победа во ниту една општина во првиот круг.

Демократската партија на Косово победи во Јужна Митровица, Феризај ( Урошевац), Хани и Елезит и Скендерај.

Демократската лига на Косово победи во Липјан и Пеќ.

Алијансата за иднината на Косово победи во Дечан и Сухарека.

Во меѓувреме, Српската листа победи во Лепосавиќ, Северна Митровица, Ново Брдо, Штрпце, Зубин Поток, Звечан, Грачаница, Ранилуг и Партеш.

Во 21 косовска општина ќе се оди на втор круг.

Во Приштина, во вториот круг, трката ќе се вози меѓу кандидатот на Движењето Ветевендосје (ЛВВ), Арбен Витиа и кандидатот на Демократската лига на Косово (ЛДК), Перпарим Рама.

Ѓаковица оди во вториот круг со кандидатот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Ардијан Gjини и кандидатот на Ветевендосје (ЛВВ), Мимоза Кусари-Лила.

На вториот круг оди и Општина Гњилане. Во трката се кандидатот на Движењето Ветевендосје (ЛВВ), Албан Хисени и тој на Демократската лига на Косово (ЛДК), utутфи Хазири.

Во трката во Подуево ќе бидат и кандидатите на ЛДК и ЛВВ.

Други општини што ќе одат во вториот круг се; Драгаши (ПДК-ЛДК), Клина (ААК-ПДК), Каменица (Социјалдемократска партија-ЛВВ), Призрен (ЛВВ-ПДК), Витија (ЛДК-ЛВВ), Вуштри (Вучитрн) (ПДК-ЛДК), Малишева (Нисма-ПДК) , Јуник (ААК -ЛДК) и Мамуша (Демократска партија на Турците во Косово – КДТП и Партија на правдата на Турците од Косово – КАТП), Глогоц (ПДК и Демократите за Дренас – ДД), Клокот (Српска листа – Граѓанска иницијатива Српска народна хармонија – ГИ СНС), Исток (ЛДК-ААК), Штиме (ПДК-ЛВВ) и Раховец (ААК-ЛВВ), Обилиќ (Граѓанска иницијатива за Обилиќ-IQO и LVV), Фуш Косова ( Косово Поле) (ЛДК-ЛВВ) и Качаник (ПДК -ЛВВ ).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскиот кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го потпишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на...