fbpx

Еко-патролата издала 596 записници за непрописно оставен отпад

Беше спроведен зачестен патролен надзор на целокупната територија на скопските општини Ѓорче Петров, Аеродром, Центар и Чаир

-

Еко-патролата на јавното претпријатие Комунална хигиена изготвила вкупно 596 едукативно-информативни записници кои им биле врачени на граѓани и на правни субјекти затекнати при непрописно одлагање отпад во реонот на сите скопски општини, информираат во претпријатието.

„Еко-патролата реализираше секојдневни дежурства на дваесетина локации каде што е забележано континуирано непрописно одлагање отпад на јавни и сообраќајни површини. Беше спроведен зачестен патролен надзор на целокупната територија на скопските општини Ѓорче Петров и Аеродром, на улицата „Народен фронт“ во општината Центар, улицата „Војвода Васил Чакаларов“ во скопската општина Карпош, како и на булеварот „Македонско-косовска бригада“ и улиците „Џон Кенеди“, „Втора македонска бригада“, „Максут Садик“ – спроти Амбасадата на САД, „Јуриј Гагарин“ и „Славеј Планина“ – во непосредна близина на скопското Теќе, во скопската општина Чаир“, информираат оттаму.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...