fbpx
Таг: записници

таг: записници

Еко-патролата издала 596 записници за непрописно оставен отпад

Еко-патролата на јавното претпријатие Комунална хигиена изготвила вкупно 596 едукативно-информативни записници кои им биле врачени на граѓани и на правни субјекти затекнати при непрописно одлагање отпад во реонот на сите скопски општини, информираат во претпријатието. „Еко-патролата реализираше секојдневни дежурства на дваесетина локации каде што е забележано континуирано непрописно одлагање отпад на јавни и сообраќајни површини. Беше спроведен зачестен патролен надзор...

ДИК со конечни неофицијални резултати – СДСМ има два мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски на јавната седница на ДИК која се одржа околу 22 часа откако заврши гласањето ги соопшти конечните неофицијални резултати. Бројот на добиени мандати на политичките партии кои учествуваа на изборите е идентичен со објавените бројки во првичните неофицијални резултати: Коалицијата „Можеме“ освои 46, ВМРО-ДПМНЕ - 44, ДУИ - 15, Алијанса за Албанците...

ДИК рачно ги проверува записниците, неофицијалните конечни резултати попладне

Од утрово повторно функционира веб страната на Државната изборна комисија (ДИК), откако синоќа падна во времето кога требаше да се објават конечната излезност на парламентарните избори и првичните резултати. Сега во функција се и веб страните izbirackispisok.gov.mk и prigovori.sec.mk, но јавноста и понатаму нема увид во резултатите од изборите и конечната распределба на мандати бидејќи нема пристап до линкот https://rezultati.sec.mk/...

Јасен е јазот меѓу Заев и Иванов, „Катимерини“ објави записници од средбите

Записниците кои ги виделе новинари на весникот „Катимерини“ од лидерските средби во Македонија за преговорите со Грција пред договорот за името да биде потпишан во јуни, укажуваат на тоа политичките лидери сметале дека договорот ќе биде полесен за потпишување со лево ориентираната власт во Грција, јавува дописничката на „Мета“ од Атина. Со двете средби, на 27 јануари и на 19 мај,...

Ристоска до Груевски: На човек на сила можеш да му земеш, не и да му дадеш

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска му се обрати на поранешниот премиер, Никола Груевски со народната поговорка „На човек на сила можеше да му земеш, но не и да му дадеш“, на денешното рочиште за случајот „Тенк“, откако адвокатите на одбраната се обидоа да ја прекинат и одложат расправата, бидејќи немале време да го разгледаат цд-то со записникот од претходното...

Владата ги отвори седниците – дневниот ред и записниците достапни на интернет

Јавноста од денеска има можност да ги види дневните редови и заклучоците од сите седници на Владата на нејзината официјална интернет страница. Ваквата новина Владата ја соопшти попладнево, преку својот „твитер профил“. На интернет-страницата е додадено ново „прозорче“ - „Седници на Влада“, каде во табела се наведени датумите, дневниот ред и записниците и соопштијата од седниците со можност за преземање на...

Полицијата чува 3.570 вреќи со избирачки материјал во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници, под силно полициско обезбедување се наоѓаат 3.570 вреќи со избирачки материјал. Синоќа по завршувањето на изборите, па сè до денеска, вреќите со избирачките ливчиња и другиот материјал за гласање од сите гласачки места се носат во Клубот на пратеници, каде што комисија на ДИК прави записници. Долж булеварот Теодосиј Гологанов има голем број комбиња, автомобили, но и...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...