fbpx
Таг: комунална хигиена

таг: комунална хигиена

Еко-патролата издала 596 записници за непрописно оставен отпад

Еко-патролата на јавното претпријатие Комунална хигиена изготвила вкупно 596 едукативно-информативни записници кои им биле врачени на граѓани и на правни субјекти затекнати при непрописно одлагање отпад во реонот на сите скопски општини, информираат во претпријатието. „Еко-патролата реализираше секојдневни дежурства на дваесетина локации каде што е забележано континуирано непрописно одлагање отпад на јавни и сообраќајни површини. Беше спроведен зачестен патролен надзор...

Работниците од ЈКП Тетово работат во ужасни услови, ветувањето на Касами неисполнето [галерија]

Работниците на „Комунална хигиена“ во ЈКП Тетово продолжуваат да работат во многу лоши услови, во објект во кој малку фали да се сруши таванот. И покрај тоа што градоначалникот на Општина Тетово пред година и половина вети подобри услови за хигиенските работници, дури најави и дислокација, но на терен ситуацијата останува критична. Од Општина Тетово молчат на новинарските прашања,...

Градот чист пак ќе никне – во Скопје полека се чисти отпадот [галерија]

Некаде чисто, а некаде сè уште валкано. Вака изгледа Скопје денеска, по еколошката драма што ја доживеа, откако вработени во ЈП Комунална хигиена - Скопје речиси четири дена не го собираа сметот поради штрајк, со барања за повисоки платите, исплата на К-15 и добивање бенифициран стаж, но и барања да се вратат на работа отпуштените колеги. Вчера во попладневните часови...

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или се соочува со казна до 98.000 евра

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или ќе се соочи со санкција до 98.000 евра. Државниот инспекторат за животна средина вчера и денеска правеше вонредна контрола во скопското јавно комунално претпријатие по случувањата со протестот на вработените што резултураше со преполнување на контејнертите и затрупување на градот со отпад. Директорот на ДИЖС, Сретен Стојковски вели дека денеска на директорката...

Скопје се гуши во ѓубре, вработените протестираат, Мазнева се жали на закани по живот [галерија]

Директорката на Комунална хигиена, Косана Мазнева-Николиќ, денеска свика итна прес-конференција за да објасни зошто Скопје деновиве буквално се гуши во ѓубре, откако дел од вработените излегоа на протести, бидејќи на дел не им биле продолжени договорите за работа, а тие дополнително бараат и покачување на платите, бенефициран стаж и исплата на К-15. Тие реагираат дека Мазнева не прифаќа средба со...

Комунална хигиена постави осум нови пунктови во Скопје за своите вработени

Директорот на ЈП Комунална хигиена-Скопје, Абдусамед Шабани и градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов, денеска го посетија новиот пункт на јавно-комуналното претпријатие (ЈКП) лоцирано во близина на скопското Кале. Тој пункт е еден од осумте што би требало да овозможат подобро функционирање на претпријатието во основната функција за отстранување на сметот (отпадот). „Една од нашите најголеми заложби е да им обезбедиме...

Реакција од „Комунална хигиена“: Не ги фрлајте маските и ракавиците директно во канти и контејнери

Скопското јавно претпријатие за отстранување на отпадот од главниот град „Комунална хигиена - Скопје“ апелира заштитните маски, заштитните ракавици и другиот медицински материјал наменет за заштита на личното здравје да не се фрлаат во кантите за отпадоци или во контејнерите, туку претходно да се спакуваат, за да се заштити здравјето на работниците што го отстрануваат ѓубрето од Скопје. „Во текот...

Се трага по виновникот кој фрлил медицински отпад кај салата „Борис Трајковски“

Во текот на акциите во текот на викендот, екипите на Градскиот инспекторат со поддршка на Еко-патролата на ЈП „Комунална хигиена“ вршеле проверки за непрописно фрлање отпад, при што во контејнер за ѓубре во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ пронашле незаконски исфрлен медицински отпад, соопшти Град Скопје. Станувало збор за шприцови, а по пронаоѓањето, инспекторите ја повикале специјалната служба на...

За едно деноноќие собрани илјада тони комунален отпад од Град Скопје

Во текот на изминатите 24 часа екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје собраа и транспортираа речиси 1.000 тони комунален отпад од подземните и надземните контејнери на територијата на градот Скопје. Како што соопштија од претпријатието, контејнерите се празнеле во текот на цела ноќ. Минатата недела, отпадот се собираше само во една смена, но состојбата на терен покажала дека така не е...

Скопје се чисти од насобраниот отпад, за Велигден ѓубрето по дома

По викенд блокадата Скопје осамна со преполни контејнери несобран смет и расфрлано ѓубре по улиците. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека нивните екипи забрзано работат на отстранување на отпадот. Купиштата несобрано ѓубре се создадоа поради застојот во собирањето на отпадот поради повеќедневниот полициски час и поради тоа што вработените на претпријатието „Комунална хигиена“ не беа изземени од посебните мерки...

Опожарени уште два контејнери во близина на Железничката станица

Утринава повторно се опожарени два контејнери на улица Никола Карев, во близина на Железничката станица, информираат од ЈП „Комунална хигиена“. „Во текот на првите девет месеци од 2019 година, од страна на непознати сторители се опожарени над сто садови наменети за одлгање на комуналниот отпад во Град Скопје. Само во првата недела од ноември изгореле десет контејнери и сите се...

Запалени уште два од новите контејнери во Центар и во Чаир

Непознати сторители вчеравечер запалиле два контејнера за одлагање смет што беа поставени во населбите Центар и Чаир. Од ЈП „Комунална хигиена“ информираат дека на улицата Орце Николов, во близина на Генералштабот, вчеравечер е запален еден новопоставен контејнер. Во Чаир, пак, е запален стар метален контејнер на булеварот Христијан Тодоровски Карпош. Ваков инцидент се случи и пред два дена кога во една...

Од „Комунална хигиена“ апелираат градежниот отпад да не се одлага во контејнерите

Во текот на изминатите неколку дена, во Општина Чаир, eко-патролата на ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје регистрираше огромно количество неправилно одложен градежен отпад во контејнерите поставени на улицата Благоја Паровиќ, информираат од претпријатието. „Екипите на Претпријатието беа приморани рачно да го извадат градежниот отпад од садовите, за да може да го префрлат и транспортираат со соодветни возила.ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје ги...

„Комунална хигиена“: Kабастиот отпад може да се одлага бесплатно во Карпош и Вардариште

ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје ги информира граѓаните дека својот кабаст отпад, во кој што спаѓа стариот мебел, електронските и електричните апарати, може да го одлагаат во Центрите за селекција на отпадот во Карпош и во Вардариште, секој ден во неделата, во терминот од 07 до 19 часот, без плаќање на паричен надоместок. „Доколку имаат потреба за користење на нашите...

Град Скопје: Коловозите се целосно чисти, се дорасчистуваат тротоарите

Коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени, а на терен интензивно се работи на чистење на тротоарите и велосипедските патеки од наталожениот снег за да им се овозможи полесно движење на граѓаните, информираат од Град Скопје. „Во текот на изминатава вечер повторно се поминати сите булевари и улици што се во...

„Комунална хигиена“ ќе го преземе чистењето на Клинички центар

Екипи на јавното претпријатие „Комунална хигиена - Скопје“ утрово спроведоа чистење на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, а како што велат од Град Скопје, планирано е ова претпријатие да го преземе чистењето на болничкиот комплекс. Но за тоа да се случи ќе треба да „ги решиме правните аспекти на набавката“, велат од Град Скопје, апелирајќи граѓаните повеќе да внимаат на...

#Одговорност е да нема диви депонии

На дел од незаградената површина која порано беше база на „Комунална хигиена – Скопје“ во населбата Дуќанџик, веднаш до улицата на која има многу куќи, и по акциите од кампањата „Македонија без отпад 2016“ има дива депонија, на која е натрупан шут, разни крупни предмети, но и ситен отпад од домаќинства и од работилници. Така некој „го решил“ својот...

#Одговорност е градот да не изгледа како голема канта за отпадоци

Недостигот од канти за отпадоци е голем проблем со кој се соочува скопската општина Чаир. Во нивно отсуство, ѓубрето смрди низ улиците на главниот град. Граѓаните што живеат во овој реон ги обвинуваат Општината и претпријатието за комунална хигиена дека го занемаруваат проблемот, но, исто така, и неодговорните граѓани. На главните улици воопшто нема канти за отпадоци, а и некои што...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...