fbpx

ДЗС: Оспособени за сообраќај повеќе патни правци во општина Студеничани

-

Со ангажирање градежна механизација, во текот на денешниот ден оспособени за сообраќај на моторни возила се патните правци кон Долно и Горно Количани, Црвена Вода, Китка, Маркова Сушица, Цветово, Осинчани, Бела Црква, Елово и кон Црн Врв во општина Студеничани, додека на патниот правец кон викенд-населбата Мала Река сè уште се работи, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Поради вонредно ниската температура, градежната механизација ангажирана во општина Зелениково имала проблеми при активирањето во утринските часови, поради што била ангажирана дополнителна механизација.

Во општина Дебар, како што се наведува во соопштението на ДЗС, упатената механизација сè уште работи на расчистување на патните правци кон Горно Косоврасти, Гари, Осој и ком Татар и Елевци.

На стариот патен правец од Куманово кон Свети Николе, во текот на вчерашниот ден биле завеани возила и камион на „Македонија пат“. Вработени од подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување од Куманово и од Свети Николе со возила заедно со припадници на полицијата се упатиле од двете страни да дојдат до завеаните кои биле извлечени.

ДЗС апелира до граѓаните ако не е неопходно да не заминуваат на пат, да носат топла облеки и консумираат топли пијалаци. Доколку треба да работат на отворено, тоа да се прави со паузи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...