fbpx

Гранати од Прва светска војна пронајдени во селото Градешница

Се работи за една артилериска граната калибар 155 мм, една авионска бомба 10 (4,5 килограми) и една артилериска граната калибар 75 мм, сите по потекло од Првата светска војна

-

Жител на селото Градешница, општина Могила, пронашол три стари гранати од Првата светска војна. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, завчера, во СВР Битола, Љ.Ѓ. пријавил дека во селото пронашол три стари гранати.

„Следниот ден, пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Битола безбедно ги подигнал експлозивните средства и констатирал дека се работи за една артилериска граната калибар 155 мм, една авионска бомба 10 (4,5 килограми) и една артилериска граната калибар 75 мм, сите по потекло од Првата светска војна“, информира МВР.

За случајот информираше и Регионалниот ЦУК Битола.

„Отстранета е потенцијална голема опасност по луѓето и околината. Безбедно се отстранети неексплодирани убојни средства. Со гранатите ќе се постапи според процедурите, односно тие безбедно ќе уништат“, велат во ЦУК.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...