fbpx

Два брода со мигранти потонаа кај Либија

-

Покрај бреговите на Либија, вчера потонаа два брода и загинаа стотици лица.

Над сто тела се извадени, според податоците на болница на околниот град Зуара на западното крајбрежје.

Крајбрежната стража успеала да спаси 200 лица, но изгледа многу повеќе се блокирани на палубата на поголемиот брод.

Првиот брод, со околу 50 патници вчера испратил сигнал за помош, а вториот со околу четири илјади имигранти потонал малку подоцна.

Телата одведени во болницата во Зуара, се на имигранти од Сирија, Бангладеш и јужноафрикански земји.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...