fbpx
Таг: бродови

таг: бродови

Украина предупредува на зголемен број руски воени бродови во Црното море

Украинската војска соопшти дека Русија во петокот го удвоила бројот на  воени бродови што се на активна должност во Црното Море и предвидува дека ова може да биде подготовка за повеќе ракетни напади, пренесува Гардијан. Руската морнарица редовно лансира проектили од својата Црноморска флота како дел од напорите на Москва да ги таргетира украинската критична инфраструктура и постројки за производство...

Извозот на пченица од Украина преку Црното Море никогаш не бил наменет само за африканските земји

Објавата се однесува на Иницијативата потпишана во Истанбул на 22 јули годинава меѓу Турција, Русија и Украина, а на предлог на генералниот секретар на Обединетите Нации. Целта на оваа Иницијатива е да овозможи безбеден проток за извозот на пченица и поврзани суровини за исхрана од украинските пристаништа на Одеса, Черноморск и Јужни. Наспроти манипулацијата и невистината во постот, во...

Украинските сили уништиле 9 командни штабови на руските инвазиски војски, убиле 350 руски војници

Со ракетни и артилериски напади извршени од одбранбените сили на Украина се уништени 9 командни штабови на руските вооружени сили, односно штабови на бригадно и батаљонско ниво, како и три позиции со непријателски трупи или техника, извести украинската државна новинска агенција ukrinform.net Според Генералштабот на вооружените сили на Украина, рускиот непријател се обидува целосно да го заземе регионот Донецк, да...

Украина успева да поврати територии источно од Киев, нова евакуација на жители од Мариупол

Украинските сили успеале да повратат градови и одбранбени позиции на 35 километри источно од Киев, коишто претходно беа окупирани од руската војска. Ова се најновите информации на британското разузнавање, за кои денеска информира весникот Гардијан. Податоците говорат дека украинските сили се обидуваат со офанзива да ја примораат руската војска да се врати назад на нејзините позиции северозападно од Киев кон...

За да нема прекин на гас во регионот, Гастрејд ќе гради пловечка единица за складирање и ре-гасификација

Гастрејд до Регулаторната управа за енергетика на Грција поднел барање за нова лиценца за изведба на самостоен систем за природен гас (INGS), информираат од компанијата. Новиот проект „Thrace INGS“ ќе се состои од пловечка единица за складирање и ре-гасификација и ќе се развива на Тракиското Море, покрај брегот на грчкиот град Александрополис. „Пловечката единица за складирање и регасификација (FSRU) ќе...

Охридското езеро е депонија на стари и еколошки опасни пловила

Бродови стари по неколку децении, педалинки и пловила за туристи изработени без да се испочитуваат основните еколошки стандарди претставуваат проблем за Охридскиот регион, кој доколку сега не се реши, во блиска иднина би можел дополнително да ја влоши ситуацијата со бројноста и квалитетот на пловилата во Охридското езеро. Праксата покажува дека постои потреба од низа на законски измени за да...

Започна вадењето на старите пловила од каналот Студенчишта

Бродовите „Илинден“ и „Лихнида“ извадени од каналот Студенчишта во Охрид. Акцијата ја изведе Капетанијата на пристаништата и е дел од акцијата со која сите руинирани пловни објекти кои се во каналот треба да се извадат од таму. Бродот „Илинден“ поради својата габаритност моментално се наоѓа во близина на дирекцијата на ЈП „Охридски Комуналец“, а бродот „Лихнида“ во кругот на ЈП...

Грчките бродови нема да пловат поради штрајк на Поморската федерација

Грчките бродови останаа закотвени на пристаништата утринава, поради најавата за 24-часовен штрајк на Поморската федерација на Грција. Причината за штрајкот, кој може да продолжи и следните денови, се колективните договори за екипажите на бродовите. Вработените бараат зголемување на платите за пет отсто, додека пак од компаниите предложиле зголемување за еден отсто годинава и уште еден отсто од први јуни 2019, нешто...

Судир на два товарни брода во Кина – се трага по 12 лица

Најмалку 12 лица исчезнаа по судир на два товарни брода на југот на Кина, јави Кинеската глобална телевизиска мрежа (КГТМ). Како што се наведува, инцидентот се случил во близина на брегот на провинцијата Гуандонг, која се наоѓа на југот на Кина. Спасувачките екипи успеале да пронајдат 13 лица, а по 12 сè уште се трага. Истрагата треба да потврди како и зошто се...

Охрид денеска како во екот на туристичката сезона 

Невообичаено топлото време за овој период од годината, ги наполни шеталиштето, парковите и кафулињата во Охрид. Овој продолжен празничен викенд во Охрид донесе голем број гости. Тоа можеше да се забележи по улиците и на паркиралиштата, кои изгледаа како среде туристичка сезона. Заживеа и бродскиот туризам, така што кајчињата и бродовите ги превозуваа туртистите до Канео, Горица, Св.Стефан и до другите места. Традиционално,...

Инциденти и судири на Крит помеѓу грчки земјоделци и вработени на пристаништето

Голема група грчки земјоделци се судрија со вработени на пристаништето на Крит, гневни поради еднонеделниот штрајк на вработените во поморските служби. Поради штрајкот, веќе една недела нема ниту еден брод од и кон островите во Грција што создава големи проблеми за снабдувањето на островите, но и за земјоделските производи кои треба да се пренесат кон копно. Групата земјоделци се собра на пристаништето...

Извозот и увозот во првите осум месеци зголемени за 6 отсто во однос на лани

Вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во првите осум месеци од годинава, изнесува 3.112.569.000 долари и бележи пораст од 6,4 проценти во однос на истиот период од претходната година, покажуваат податоците на Државен завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 4.392.752.000 долари, што е за 6,2 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот...

Турските власти спречиле 137 илегални мигранти да влезат во Грција

Турските власти денеска спречиле 137 илегални мигранти од Турција да преминат на грчките острови на Егејско Море, јавува турската агенција „Анадолија“. Како што изјавија од турската полиција, се работи за два одделни случаи. Во првиот случај 95 мигранти по потекло од Сирија, Авганистан и од Ирак се обиделе со три чамци да заминат од турскиот брег кон островите Лезбос и...

КОСКО ќе инвестира дополнителни 500 милиони евра во Пиреја

Кинескиот магнат КОСКО, кој наскоро ќе го преземе атинското пристаниште Пиреја, најави нови инвестици од повеќе од 500 милиони евра за пристаништето. Претседателот на КОСКО, Ху Лиронг, на вчерашната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас, по потпишувањето на гарантните договори дека компанијата ќе го преземе грчкото пристаниште, изненади со најава за уште поголеми инвестиции од очекуваното. Кинеската компанија ќе вложи дополнителни 500...

Во судир на два брода на езеро во Конго загинаа 27 лица

Најмалку 27 лица загинаа кога брод се преврти по судир со друг брод на езерото Маиндомбе во Конго. Двата брода пловеле во спротивна насока, но биле пренасочени од вообичаената рута за да ја избегнат маглата, што довело до судирот, соопшти заменикот гувернер на Маиндомбе, Масамба Малика. Тој изјави дека телата на починатите сè уште се наоѓаат во езерото и дека е можно...

Штрајкот на солунското пристаниште, нова рана за бизнисот во Северна Грција

Новиот штрајк на вработените во солунското пристаниште креира нови проблеми за грчките трговци и извозници. Поради штрајкот на вработените кои се бунтуваат против приватизацијата на солунското пристаниште, а кој почна во четвртокот минатата недела, голем број производи и стоки чекаат за истовар и за товарење. Според информациите, на солунското пристаниште има 14 бродови и околу 60 камиони, голем дел од нив...

Јужнокорејската морнарица пукала на севернокорејски брод

Јужнокорејската морнарица испукала предупредувачки истрели откако севернокорејски патролен брод и рибарски чамец ја минале спорната граница на Жолтото Mоре кај западниот брег на Корејскиот полуостров, изјавија претставници во Сеул. Двата пловни објекта, кои ја минале северната линија на раздвојување, во близина на јужнокорејскиот остров Јеонпиеонг, ја смениле насоката осум минути откако Сеул испукал предупредувачки истрели и се вратиле во севернокорејските...

Шпанските поморски служби спасиле 60 мигранти

Шпанската поморска спасувачка служба денеска во југозападниот дел на Средоземно Море спасила 60 лица, кои со два мали брода тргнале кон Европа. Во еден брод, кој утринава бил забележан, имало 21 патник, додека во другиот број, кој синоќа бил воочен, имало 39 лица, соопшти службата на „Твитер“. Со тоа, вкупниот број на спасени мигранти кај јужниот брег на Шпанија, во текот на...

Столтенберг: НАТО распореди пет бродови во Егејско Море поради мигрантската криза

Северноатлантската алијанса (НАТО) во моментов има распоредено пет бродови кои учествуваат во мисијата во Егејско Море чија цел е да се спречи шверцот на мигранти од Турција во Грција, соопшти денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На заедничка прес-конференција со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, Столтенберг изјави дека НАТО ќе продолжи со разместување на свои сили во Егејско Море откако...

Денеска, за празникот Свети Наум, бродовите пловат по симболична цена

По повод православниот празник Свети Наум Охридски – Чудотворец (зимски), денеска бродовите „Александрија 1“ и „Александрија 2“ пловат до манастирот „Св. Наум“ по симболична цена од 100 денари. Денеска се празнува споменот на свети Наум Охридски, кој заедно со св. Климент Охридски, бил ученик на славните светители Кирил и Методи. Тие се основоположници на охридската книжевна школа. По завршувањето на Моравската мисија,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...