fbpx

Делницата Подмоље-Охрид пуштена во употреба пред ветениот рок

На почетокот на градежните работи на оваа делница, министерот Бочварски, заедно со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, ветија дека делницата Подмоље-Охрид ќе биде пуштена за сообраќај за ударниот дел од туристичката сезона

-

Во продолжение ја пренесуваме најновата проверка на Вистиномер на ветувањето на министерот Бочварски за автопатската делница Подмоље-Охрид.

 

Ветување: Очекувам по тоа што го разговаравме до 10 јули, дури правиме и притисок и пред тоа да завршат градежните активности во овој дел, за потоа да почнеме со последната фаза поставување на еластични огради и одобрување на времениот режим. Тоа што е важно е дека до 10 јули ќе биде оспособена оваа трака и ќе се вози по овој дел од автопатската делница и сметам дека за ударниот, главен дел од туристичката сезона ќе биде оспособена оваа траса и убеден сум дека тоа е од значење за граѓаните, градот и туризмот и сметам дека сите треба да дадеме поддршка за еден ваков прогрес и работа на терен, рече министерот Бочварски.

[Извор: OhridNews  – изјава на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски , датум: 16.06.2023]

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Ветувањето на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски дека градежните работи на делницата Подмоље-Охрид ќе бидат завршени до 10 јули и дека овој дел од патот ќе биде приспособен за сообраќај е исполнето.

 Фото: ЈП за државни патишта

На почетокот на градежните работи на оваа делница, министерот Бочварски, заедно со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, ветија дека делницата Подмоље-Охрид ќе биде пуштена за сообраќај за ударниот дел од туристичката сезона.

Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта на 5 јули објавија дека е вратена во сообраќај делницата од Подмоље до Охрид за сите возила и градежните активности на овој дел од патниот правец беа завршени пред зададениот рок.

Пред извесно време бевме тука заедно со директорот и ветивме дека ќе ги завршиме градежните работи на овој дел од влезот во Охрид. Денеска сме тука и пред рокот што го најавивме за да се увериме дека активностите се завршени. Од денеска повторно ќе ја вратиме во режим на времен сообраќај делницата од Подмоље до Охрид и ќе овозможиме сообраќајот да се одвива по главната траса. Ветивме дека сè што правиме е во насока на создавање на подобри услови за туристичката сезона, така ќе продолжиме и во наредниот период, изјави министерот Бочварски од Охрид.

Фото: ЈП за државни патишта

Јавното претпријатие за државни патишта објави и фотографии од делницата на нивниот профил на Фејсбук. Информација и фотографии за тоа дека градежните активности на делницата Подмоље-Охрид се завршени и таа е повторно е пуштена за сообраќај, објавија и повеќе медиуми.

Делницата Подмоље – Охрид како дел од автопатот Кичево – Охрид, беше затворена за сообраќај речиси три недели поради градежни активности за изградба на клучка Охрид и истата требаше да биде пуштена до 10 јули. Додека се работеше на оваа делница сообраќајот беше пренасочен по стариот пат Охрид-Струга, каде се создаваа колони возила, што пак, предизвика голема нервоза кај возачите, но и револт кај туристичките работници кои реагираа дека патот се гради токму во време на летната сезона.

 

ИЗВОРИ:

 

Оцени: Наум Локоски

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хаос во Германија по обилните снежни врнежи

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта ги парализираа транспортните врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, а дел од железничкиот сообраќај беше во прекин поради...