fbpx
Таг: делница

таг: делница

Делницата Подмоље-Охрид пуштена во употреба пред ветениот рок

Во продолжение ја пренесуваме најновата проверка на Вистиномер на ветувањето на министерот Бочварски за автопатската делница Подмоље-Охрид.   Ветување: Очекувам по тоа што го разговаравме до 10 јули, дури правиме и притисок и пред тоа да завршат градежните активности во овој дел, за потоа да почнеме со последната фаза поставување на еластични огради и одобрување на времениот режим. Тоа што е важно...

Делницата од Подмоље до Охрид отворена за сообраќај за сите возила

Согласно времениот режим, од денес делницата од Подмоље до Охрид ќе биде отворена за сообраќај, а со тоа граѓаните и туристите повторно ќе можат да го користат за сообраќај овој дел од влезот во Охрид, соопшти Министерството за транспорт и врски. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, заменик министерот Беким Реџепи и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп...

Ковачевски на камен-темелник за Коридорот 10-д: Доста беше зборување, да се фатиме за работа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Прилеп присуствуваше и се обрати на настанот по повод означување на почетокот на реализацијата на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за изградба на Коридорот 10-д. Вицепремиерот Артан Груби, овојпат облечен во бела маица на која е отпечатен бројот на Коридорот 10-д, рече: „Подгответе се и качете се сите на овој воз што вози...

Вистиномер: Веќе четири години како се гради експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Ветувањето за изградба на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка е во тек на реализација. Овој патен правец, како дел од Паневропскиот коридор 8, се наоѓа меѓу стратешките приоритети и високо нa агендата во многу изборни програми на политичките партии и на досегашните влади, но неговата изградба постојано се пролонгираше. Договорот за заемот од Светска банка за изградба на овој експресен...

Вистиномер: И на реконструираната делница од регионалниот пат Тетово – Јажинце се поставени „легнати полицајци“

Во продолжение ја пренесуваме оценката на „Вистиномер“ за едно ветување: Директорот на  Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми на 27 мај 2021 година, најави дека кога ќе се рехабилитира регионалниот пат Тетово – Јажинце ќе се извадат таканаречените „лежечки полицајци“. Ако се рехабилитира почетокот на оваа делница ќе се извадат и таканаречените легнати полицајци за кои возачите постојано реагираат, а...

Патот од Тетово – Попова Шапка се реконструира, а за иднината на ски-центарот ќе се знае до 20 октомври

Интензивно се работи на реконструкција на патот од Тетово - Попова Шапка, а се очекува до крајот на септември оваа делница долга 18,2 километри да биде целосно реконструирана. Ова беше истакнато од министерот за економија Крешник Бектеши кој заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов и градоначалничката на Општина...

ЈСП: Линија 28 ќе сообраќа по скратена траса поради затворање на „Македонско село“

ЈСП информира дека на линијата 28 ќе сообраќа минибус по скратена траса од понеделник 22 октомври. „Наместо Транспортен центар, почетната станица на автобусите на посочената линија ќе биде почетната станица на линија 4А (улица„Лондонска“), а крајна станица и понатаму ќе биде Горно Нерези (Македонско село).  Причина за кратење на трасата, е затворањето на комплексот „Македонско село“ (затоа се менува почетната станица),...

Релизацијата на изградбата на гасоводот е минимална, потрошено само 8,6 отсто од планираното

Реализацијата на изградбата на гасоводот досега е минимална и изнесува едвај 8,6 проценти од планираните 2 милијарди денари за годинава. Поради слабата искористеност на средствата, се поставува прашањето дали ќе се реализираат најавените проекти, како што е интерконекциската врска со Грција и Бугарија, но и поврзувањето на ТЕЦ Неготино со магистралниот гасовод. Директорот на Македонски енергетски ресурси Бајрам Реџепи за „Мета“ вели дека интерконекцијата со Грција...

Експропријација на земјиште за потребите на пругата на Коридор 8, на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи редовната 81. седница на која министрите ќе одлучуваат за неколку предлог-одлуки за давање на согласност за склучување на договор за доделување на државна помош. „На предлог на Јавното претпријатие „Македонски железници -инфраструктура“ ќе се разгледа информација за процесот на експропријација на земјиште, кое е потребно за реализација на проектите за реконструкција и изградба на железничката...

Половина од градежните работи на автопатот Кичево – Охрид ќе завршат до крајот на годината

Пробиена е повеќе од 80 проценти трасата на автопатот Кичево - Охрид, а до крајот на годината се очекува дека ќе се заврши 50 проценти од оваа делница, информираше министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, кој денеска изврши увид во градежните активности. Станува збор за една од најголемите капитални инвестиции, која чини 374 милиони евра. - Во моментов се работи на пробивање на...

Изградбата на експресниот пат Кочани – Штип ќе почне во јуни

Изградбата на новиот експресен пат Кочани - Штип ќе почне во јуни. Должината на патот ќе изнесува 26 километри, а вредноста на проектот е 53,4 милиони евра. Ова денеска го најави техничкиот премиер Емил Димитриев, кој беше во работна посета на Кочанско. Освен експресниот пат до Штип, од Кочани до Македонска Каменица и до Делчево ќе се изврши рехабилитацијата на патната делница во...

Делницата од мотелот „Македонија“ до Градско ќе биде затворена

Делницата од мотелот „Македонија“ до Градско ќе биде затворена за сообраќај до 18 часот денеска, поради потребите за снимањето на францускиот филм во продукција на „Мануфактура“, соопштуваат од АМСМ. Сообраќајот се пренасочува по стариот пат.  

Делницата од Градско до Неготино ќе биде затворена до 18 часот

Делницата од Градско до Неготино денеска од 5 до 18 часот ќе биде затворена за сообраќај поради најавеното снимање на францускиот филм „А фонд“. Сообраќајот денеска на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите и низ засеците, особено на...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...