fbpx
Таг: автопат

таг: автопат

Делницата Подмоље-Охрид пуштена во употреба пред ветениот рок

Во продолжение ја пренесуваме најновата проверка на Вистиномер на ветувањето на министерот Бочварски за автопатската делница Подмоље-Охрид.   Ветување: Очекувам по тоа што го разговаравме до 10 јули, дури правиме и притисок и пред тоа да завршат градежните активности во овој дел, за потоа да почнеме со последната фаза поставување на еластични огради и одобрување на времениот режим. Тоа што е важно...

Шестмина загинати во судир предизвикан од возило со нелегални мигранти во Грција

Шест лица ги загубија животите а шест се повредени во страотна сообраќајна несреќа во североисточна Грција, близу градот Александруполи, јави грчката државна телевизија ЕРТ. Директниот судир на автопатот „Егнатиа“ се случил поради автомобил ауди А4, што превезувал илегални мигранти и во кој имало вкупно 10 луѓе. Тој влетал во спротивната лента на излезот од автопатот кај Макри со огромна брзина,...

Повторно машини на автопатот Петровец-Катланово, обновата ќе заврши годинава

Обновата на автопатот Петровец-Катланово продолжи по неколкумесечна пауза. Нов изведувач за довршување на делницата, чија реконструкција започна во септември 2020 година, е турската компанија „Макимсан“. Најновото владино ветување е дека високофреквентната делница меѓу Скопје и Велес ќе биде готова до крајот на годинава. Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие...

Над 15 месеци се реконструира автопатот Катланово-Петровец, готов ќе биде догодина

Од септември 2020 година се реконструира и проширува автопатската делница од Катланово до Петровец и до денешен ден не е завршен овој проект. Повеќе од една година на терен не се одвиваат градежни работи, а возачите кои секојдневно плаќаат патарина се приморани да возат по делот од автопатот во правец од Скопје кон Велес во двете насоки, како на...

На автопатот Штип-Скопје немало пукање и драма, туку сообраќајна несреќа

Наспроти објавата дека на 4 септември автопатот Штип-Скопје бил затворен поради пукотници, од МВР тврдат дека тоа не е вистина и дека во периодот од 19 до 19.30 часот автопатот бил затворен поради сообраќајна несреќа. Од МВР додаваат дека стојат на располагање за било какви информации од медиумите во иднина, со цел јавноста да биде навремено и точно...

ЕБОР ги обезбеди средствата за изградба на регионалните депонии во земјава

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) обезбеди поволни средства во вредност од над 200 милиони евра за реализација на регионалните проекти за управување со отпад и проектот за изградба на делница од автопатот Скопје-Блаце. Станува збор за клучни проекти кои државните власти две децении бараат средства за нивна реализација. „Предлог законите за обезбедување на средствата од оваа меѓународна финансиска...

Порталб: Првата фаза од два километра од автопатот Скопје-Приштина не заврши во февруари

Директорот на ЈП „Македонски патишта“ ја продолжи „традицијата“ на своите сопартијци, за давање ветувања кои не исполнуваат, а се поврзани со изградбата на автопатот Скопје – Приштина, пишува Порталб.мк Текстот подолу го пренесуваме во целост: Иако се ветува долги години, Северна Македонија сè уште не успеа да ги изгради ниту првите два километра од овој автопат. Директорот на ЈП „Патишта на...

Судир на македонски камион со автомобил по исклучување од автопатот „Струма“ однесе човечки живот

Речиси два месеца по тешката трагедија на автопатот „Струма“ во Бугарија, кога во пожарот на автобусот на скопската агенција „Беса Транс“ загинаа 45 патници, овој автопат повторно е во вестите поради тешка сообраќајка во која згасна еден човечки живот. Како што јави Бугарската национална телевизија (БНТ), синоќа околу 20 часот во непосредна близина на клучка на овој автопат кај Благоевград,...

Вистиномер: Не се пуштени во употреба првите 20 километри од автопатот Кичево-Охрид

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на ветување за автопатот Кичево-Охрид: Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски на почетокот на декември минатата година, на прес-конференција за Буџетот на Министерството за 2021 година, меѓу другото, кажа: Најавуваме интензивна изградба на автопатот Кичево-Охрид, очекуваме веќе следната година да ги пуштиме во сообраќај и првите 20 километри.   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Претставувајќи го буџетот на Министерството за...

Вистиномер: Не е точно дека возачот на „Беса транс“ заспал и дека немало негова реакција

Пост на Фејсбук шири дезинформации во врска со автобуската несреќа, која се случи на автопатот Струма во Бугарија во која 45 лица загинаа, а 7 беа повредени, во делот на причините, поточно дека возачот на автобусот заспал зад воланот, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во објавата се споделува напис со наслов „Ова е возачот на автобусот: Љупчо можел...

Тахографот на автобусот е изгорен, истрагата за несреќата продолжува

Истрагата што бугарските истражни органи ја водат за ноќешната трагична несреќа на автопатот близу Перник, Бугарија, во која во автобусот на превозник од Северна Македонија загинаа 45 патници, наидува на одреден проблем, бидејќи е изгорен тахографот што го бележи движењето на автобусот. Бојко Рановски од Извршната агенција „Автомобилска администрација“ за Бугарското национално радио (БНР) појасни дека не може да се...

(Фото) Со 229 километри на час на автопатот Куманово – Скопје – Велес

Возач со патничко возило „Ауди“ со странска регистарска табличка вчера на автопатот Куманово - Скопје - Велес бил еден од 191 казнето лице поради пребрзо возење. Според фотографијата која МВР ја достави до медиумите, во моментот кога полицијата го снимила, возилото се движело со 229 километри на час, што е за 129 километри на час повеќе од дозволената брзина...

Првите два километра од автопатот Скопје-Блаце нема да бидат готови ниту ова лето

Северна Македонија сè уште го нема изградено првиот дел од автопатот Скопје-Блаце. Иако за овој проект се зборува со години, првите два километри на автопатот нема да бидат готови ниту ова лето. Од ЈП за државни патишта за Порталб.мк изјавија дека подготвителните фази се завршени и дека изградбата е започната. „Изградбата на автопатот Скопје - Блаце е започната и во...

Вистиномер: Патот Скопје – Блаце две децении чека да стане автопат

Владата предводена од СДСМ, која беше избрана на крајот на мај 2017 година, не успеа да го реализира ветувањето за изградба на автопатот Скопје – Блаце. Во јануари минатата година беше потпишан Договорот за изградба на првите два километра на автопатот,  а во мај  – два месеца пред вонредните парламентарни избори, на терен почнаа градежни активности за првата траса....

Годинава физибилити студија за автопатот Требениште-Струга-Ќафасан, забелешките на УНЕСКО ќе се разгледаат

Јавното претпријатие за државни патишта годинава планира да ангажира проектант за изработка на физибилити студија врз основа на идеен проект за идниот автопат Требениште-Струга-Ќафасан на патниот Коридор 8. Документацијата ќе се изготви во согласност со ФИДИК правилата за подготовка на тендерска документација за градење на вакви инфраструктурни проекти, велат за „Мета.мк“ од ЈП за државни патишта. Од ова јавно претпријатие...

Бочварски: Предвидена е изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска изјави дека годинава ќе се започне со постапка за изработка на физибилити студија за изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово. При денешната посета на Тетово, тој заедно со заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи остварија средба со градоначалникот на општина Тетово, Теута Арифи, на која средба се разговараше...

Автопатот Тетово – Гостивар полн со дупки, ќе се проектира неговата реконструкција во 2022 година

Иако се наплаќа патарина, на автопатот Тетово - Гостивар се вози по брановиден и оштетен асфалт, кој е полн со дупки и нерамнини со кои се отежнува движењето на возилата. Делницата долга 22 километри меѓу двата града се нарекува автопат, но на одредени нејзини сегменти се вози со ограничување на брзината до 80 километри на час. Автопатот Тетово -...

Проектот за првата фаза од автопатот Гостивар – Кичево е при крај, догодина тендер и почеток на градба

Изработката на проектната документација за изградба на првата фаза од автопатот Гостивар - Кичево е при крај и се очекува да биде целосно завршена во првата половина на 2021 година, информираат за „Мета.мк“ од Јавното претпријатие за државни патишта. Станува збор за идната автопатска делница од селото Букојчани до Кичево, во должина од 12,7 километри. Од ова претпријатие информираат дека...

Се реконструира автопатот Петровец-Катланово, граѓаните бараат да се работи навечер

Јавното претпријатие за државни патишта ја започна реконструкцијата на автопатската делница Петровец-Катланово на патниот Коридор 10. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов денеска извршија увид во градежните работи на проектот вреден 7,2 милиони евра. Градежните екипи работат на рехабилитација на коловозот во вкупна должина од 10 километри во двата...

Автобусот на патот Миладиновци-Штип вчера се запалил поради пожар во моторот

Пожар во делот кај моторот е причината поради која се запалил автобусот „даф“ со штипски регистарски ознаки, кој вчера возеше по автопатот Скопје-Штип, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што појаснуваат оттаму, во автобусот управуван од Б.Г.(56) од Штип, а во кој немало патници, настанал пожар во делот кај моторот. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Свети Николе, а...

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...