fbpx

Абдеслам нема да се противи на неговата екстрадиција во Франција

-

Салах Абдеслам, еден од главните осомничени за терористичките напади во Париз од 13 ноември минатата година, нема да се противи и нема да поднесе жалба на неговата екстрадиција од Белгија во Франција, соопштил неговиот адвокат за француските медиуми, пренесува „Би-би-си“.

Абдеслам беше уапсен во петокот минатата недела, во акција на белгиската и на француската полиција во Брисел.

„Абдеслам сака да замине за Франција што е можно поскоро“, изјавил за француските медиуми неговиот адвокат, Свен Мари.

Претходната изјава на Мари беше дека Абдеслам, кој е роден во Белгија, но има француско државјанство, ќе се спротистави на екстрадицијата.

Терористичките напади што се случија во Брисел, во вторникот оваа недела, а во кои загинаа 32 лица, се поврзуваат со терористичките напади во Париз и со апсењето на Абдеслам.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...