fbpx
Таг: Белгија

таг: Белгија

Белгиското претседателство: Искуството на преден план

Во јануари 2024 година Претседателството на ЕУ го презема искусната земја основач – Белгија, која била и прв претседавач со Унијата. Наспроти ваквото досије, нејзините граѓани, според испитување на јавното мислење не се многу оптимистички расположени за резултатите од Претседателството. Само 15% сметаат дека нивната земја може на подобро да ги смени работите во Унијата, а повеќе од половината...

Двајца Швеѓани убиени во терористички напад во Брисел

Вчерашниот напад во главниот град на Белгија резултираше со двајца загинати и едно повредено лице. Сите тројца биле Швеѓани, а во исто време се одвивал фудбалски натпревар меѓу Шведска и Белгија на само 5 километри од местото на нападот, известува Скај њуз. При апсењето на осомничениот тој бил убиен. Белгискиот министер за внатрешни работи вели дека оружјето кое било на...

Белгија воведува нов дизајн на пасоши – со стрип јунаци

Белгиската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Софи Вилмес вчера го претстави новиот белгиски пасош. Според белгиското Министерство за надворешни работи (МНР), документот содржи нови безбедносни техники што го прават посигурен, како и нов оригинален дизајн што го прави попрепознатлив. Имено, идните пасоши ќе ги претставуваат бисерите на белгиската култура - хероините и хероите од домашните стрипови. МНР на Кралството...

Вистиномер: Барт Сомерс не е белгиски министер за здравство и не учествувал во лажна вакцинација, туку во тестирање пред вакцинација

Првата дезинформација е дека Сомерс е министер за здравство на Белгија. Тој никогаш не бил на таа функција. Видеото, пак, е земено од телевизиска станица, а на него се гледа проба во вакцинален центар, кој уште не бил отворен во моментот на снимањето, меѓутоа се вршело тестирање на процедурата пред да биде навистина отворен за јавноста подоцна, пишува „Вистиномер“...

Силно невреме погоди дел од земјите од Западна Европа, повредени четири лица

Локалните медиуми соопштија дека четири лица се повредени во холандскиот град Барендрехт, кој се наоѓа јужно од Ротердам, а рано утрово силни ветришта ги корнеа покривите и дрвјата, пренесе Франс 24. Околу 250.000 француски куќи останаа без електрична енергија, а возовите од Нормандија кон Париз се запрени откако силни ветришта зафатија делови од северна Франција, Холандија и Белгија. Железничкиот сообраќај е...

Вистиномер: Нема докази дека во Белгија сè повеќе млади „паѓаат“ од вакцините

Во продолжение ја пренесуваме новата анализа на „Вистиномер“ за една дезинформација што се распространува преку Фејсбук: Рецензираме пост на Фејсбук во кој се тврди дека сè повеќе млади луѓе во Белгија паѓаат, вакцините се ѓубре и дека во Белгија починало 15-годишно дете. Иако во постот не се доведува во прашање експлицитно наводната смрт на детето со вакцината, таа информација е...

Холандија и Шведска со олеснети мерки за влез на вакцинирани граѓани од Македонија

Холандија го укинува задолжителниот карантин од 10 дена за целосно вакцинираните патници од групата високо ризични земји, каде спаѓа и Северна Македонија, соопшти министерството за надворешни работи. Исто така, и Шведска ја укинува привремената забрана за влез во земјата за нашите граѓани. „Со најновата одлука усвоена од Владата на Кралство Шведска, луѓето кои патуваат во Шведска и коишто можат да...

МНР: Швајцарија, Австрија и Белгија со нови правила за влез на наши државјани

Од Министерството за надворешни работи (МНР) апелираат до граѓаните внимателно да се запознаат со новите правила за влез на македонски државјани во Швајцарија, Белгија и Австрија, кои веќе стапија на сила. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Република Северна Македонија, заради туристички или било каков друг вид престој,...

Бујана Ахмети: Талентот е многу важен, но без работа не можете да постигнете ништо

Бујана Ахмети е 15-годишна девојка со потекло од Куманово. Родена е и израсната во Белгија. Целиот нејзин свет се врти околу харфата. Во Белгија е запишана на музичка академија. Таму Бујана поминува голем дел од денот. Таа за Порталб.мк зборува за нејзините достигнувања. „Татко ми многу ја сака музиката и тој беше еден од тие што ме мотивираа да се занимавам...

Софтвер „лови“ политичари кои се занимаваат со мобилните телефони за време на седница

Софтвер
Најновиот изум на Дрис Депуртер, дигитален уметник од Белгија, предизвика бес и реакции во јавноста откако почна да ги „лови“ лошите политичари кои за време на седница, наместо да работат, се занимаваат со нивните мобилни телефони. Неговиот софтвер наречен „The Flemish Scrollers“ (Фламански прелистувачи) користи фацијално препознавање за автоматски да ги обележи политичарите во белгиската провинција Фландрија кои „дремат“ на...

Комбинираниот билет за воз и автобус во Скопје ќе чека подобри времиња

Воведувањето на комбиран билет за воз и јавен превоз во Скопје засега ќе остане само една добра замисла. И покрај тоа што пролетва и Градот Скопје и Железници на РСМ - Транспорт пројавија интерес за еден ваков проект, во моментов нема никаков конкретен чекор што е преземен кон профункционирање на можноста граѓаните со една карта да извршат трансфер од...

АХВ: Во Македонија не е увезено старо и небезбедно месо од Белгија

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вели дека во Македонија не е увезен ниту килограм од старото и небезбедно месо од белгиската месна индустрија „Вевиба“. Како што објаснија од АХВ за „Мета“, како контакт точка на Системот за брзо предупредување за небезбедна храна и храна за животни на Европската Унија, Агенцијата досега нема добиено известување дека белгиската месна индустрија „Вевиба“...

Осомничениот за нападите во Париз, Салах Абдеслам денеска на судење во Белгија

Салах Абдеслам, единствениот преживеан осомничен за учество во терористичкиот напад во Париз, во ноeмври 2015 година, денеска треба да се појави во судот во Белгија, јавуваат светските медиуми. Дваесет и осумгодишниот Абдеслам беше уапсен во Белгија четири месеца по нападот во кој во концертна сала, на стадион и во ресторани и барови беа убиени 130 луѓе, а неколку стотини...

Одложено судењето на осомничениот за нападите во Париз

Судењето во Белгија на еден од осомничените за нападите на Исламска држава изведени во Париз 2015 година е одложено за 5 февруари. Салах Абдеслам, Француз кој живеел и пораснал во Брисел, за вратил во Белгија по нападите во Париз од 13 ноември 2015 година, во кои загинаа 130 лица. Тој со месеци се криеше од полицијата, пред да биде уапсен....

Повеќе од 200 градоначалници од Каталонија протестираа во Брисел

Околу 200 каталонски градоначалници денеска се собраа во Брисел за да му изразат поддршка на сменетиот претседател на овој шпански регион, Карлес Пучдемон, додека Мадрид бара негова екстрадиција. Собирот на градоначалниците се одржа во таканаречениот европски кварт на Брисел, каде се сместени институциите на ЕУ, а во близина се собраа и стотина приврзаници за единствена Шпанија, кои носеа транспаренти на...

Пучдемон и министрите се предале на белгиската полиција

Според медиумите во Белгија, сменетиот претседател на каталонската влада, Карлес Пучдемон, ѝ се предал на полицијата. Освен Пучдемон, уапсени се и четворицата министри со кои тој пребега во Белгија, откако шпанските власти наредија апсење на неговиот кабинет. Обвинителството во Брисел за денеска најави дополнителни информации за ектрадицијата на Пучдемон и на министрите во Шпанија. По поранешниот каталонски лидер, властите во Мадрид...

Пучдемон се наоѓа во Брисел, не се исклучува можноста да бара азил

Разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон е во Брисел и не се крие, изјавил неговиот адвокат Пол Бекарт, кој не ја отфрла можноста Пучдемон да бара азил во Белгија. - Тој ги има сите права да биде таму, против него не се води никаква постапка - изјавил Бекарт за фламанското државно радио. Прашан дали Пучдемон планира да бара азил во Белгија, Бекарт...

Иванов: ЕУ ѝ го попречува просперитетот на Македонија ставајќи ја во статус кво

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, во Брисел се сретна со заменик-претседателот на владата и министер за надворешни работи и европски прашања на Кралството Белгија, Дидие Реиндерс. Иванов и Реиндерс размениле мислења за севкупните билатерални односи, при што било констатирано дека двете земји имаат пријателски односи, со заемни заложби за нивно постојано унапредување. Претседателот Иванов изразил благодарност за принципиелната поддршка што Кралството...

Анѓушев – Маргхем: Иднината на енергетиката е во обновливите извори на енергија

Моменталната позиција и идните планови и перспективи на Макакедонија во енергетскиот сектор биле теми на денешната средба на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, со министерка за енергeтика, животна средина и за одржлив развој на Белгија, Мари Кристин Маргхем, во Брисел. - Македонија подготвува нов закон за енергетика, во кој ќе биде имплементиран третиот енергетски пакет на Европската Унија и...

Иванов во Брисел ќе се сретне со Туск

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, соопштија од кабинетот на претседателот. Иванов, кој се наоѓа во дводневна посета на Кралството Белгија, утре ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност, во рамки на Форумот „Кран Монтана“. Предвидено е Иванов да се обрати на официјалната...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...