fbpx

Иванов: ЕУ ѝ го попречува просперитетот на Македонија ставајќи ја во статус кво

-

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, во Брисел се сретна со заменик-претседателот на владата и министер за надворешни работи и европски прашања на Кралството Белгија, Дидие Реиндерс.

Иванов и Реиндерс размениле мислења за севкупните билатерални односи, при што било констатирано дека двете земји имаат пријателски односи, со заемни заложби за нивно постојано унапредување.

Претседателот Иванов изразил благодарност за принципиелната поддршка што Кралството Белгија ја дава за аспирациите на Република Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО и посочил на потребата тие што поскоро да се деблокираат.

– Со состојбата статус кво, на Македонија ѝ е попречено правото на просперитет. Европската Унија треба да преземе итни чекори и да го одблокира интеграцискиот процес на Македонија, кој е неповратен. Како земја, потребна ни е трансформирачката моќ на интегративниот процес – рече претседателот Иванов.

На средбата Реиндерс изразил поддршка на заложбите на Македонија за отворање на пристапните преговори за членство во Европската Унија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...