fbpx
Таг: адвокат

таг: адвокат

Една година затвор за полицаец кој малтретирал физичко лице

Основниот Кривичен суд, на 30 мај донесе пресуда со која го прогласи обвинетиот Г.П., униформиран полициски службеник вработен во СВР Битола за виновен и го осуди на казна затвор во траење од една година, информираат во Македонското здружение на млади правници (МЗМП) и Хелсиншкиот Комитет за човекови права. Како што соопштуваат, Основниот кривичен суд, по пресуда на Апелациониот суд со...

Топалоски се премисли: Не сум видел пиштол, поради стресот сум помислил дека Нефи има пиштол

Добив удар од позади грб и поради стресот што го добив сум стекнал погрешен впечаток дека Нефи Усеини има пиштол. Ова е дел од новата изјава на охриѓанецот Спирко Топалоски, кој завчера пријави дека бил нападнат од советникот на ДУИ во општина Охрид, Нефи Усеини. Во соопштение од неговиот адвокат, Топалоски ја менува првичната изјава. Нефи Усеини и неговиот брат,...

Одложено судењето на двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип

Во Основниот суд во Штип денеска не започна судењето на двајцата млади штипјани, кои македонската јавност ги виде во неодамна објавената видео-снимка, како тепаат девојка во влез во зграда. Судењето е одложено за вторник, 28 април, по барање на адвокатот Валентин Зафиров од Велес, кој не успеал да оствари контакт со неговите клиенти, туку го добил обвинителниот акти. П.Р.(23) и...

Адвокатите во Србија една недела во штрајк поради убиството на нивни колега

Адвокатите во Србија денеска почнаа еднонеделен целосен прекин на работата, поради убиството на нивниот колега Драгослав Миша Огњановиќ во саботата, соопшти Адвокатската комора на Србија. Во соопштението се напоменува дека станува збор за целосен прекин на работата, што значи дека адвокатите нема да примаат ниту итни притворски предмети. Педесет и седумгодишниот Огњановиќ беше застрелан пред влезот на зградата во која...

Адвокатот Миланов казнет со 1.000 евра зошто не се појави на судењето за „Титаник 3“

Судијката Оља Ристова го казни адвокатот Еленко Миланов со 1.000 евра бидејќи не се појави на судењето за случајот на СЈО „Титаник 3“ во Основен суд Скопје 1. Освен 1.000 евра, Миланов треба да ги надомести трошоците за денешното закажано рочиште. Специјалното обвинителство изрази сомнеж за оправданоста на причините за денешното одлагање. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека добила информација дека...

Адвокатот Сашо Дукоски поднел иницијатива до Уставниот суд за Законот за амнестија

Адвокатот Сашо Дукоски денеска поднел иницијатива во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за амнестија. Според Дукоски, Законот е неуставен бидејќи во него е наведено за кои кривични дела се однесува амнестијата, а за кои не, со што, вели адвокатот, се крши уставното начело за еднаквост на граѓаните пред уставот и законите. „Денеска поднесов иницијатива за оценка на...

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Рашковски молчи и зошто не поднесува оставка

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, молчи и не одговара до кога планира да го крши законот и зошто не поднесува оставка, бидејќи е незаконски да се биде генерален секретар на влада, а во исто време и претседател на собрание на акционери на „Македонски телеком“ за хонорар од 500 евра по одржана седница, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од...

Шврговски ќе му биде адвокат на Мијалков во предметите на СЈО

Поранешниот државен обвинител Љупчо Шврговски ќе му биде адвокат на поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, во неколку предмети на СЈО – „Таргет“, „Тврдина“, „Трезор“ и „Тортура“, потврдил Шврговски за телевизија „Телма“. Одбраната на обвинетите од СЈО ќе се дополни и со други познати адвокатски имиња, но засега никој официјално не ја потврдува информацијата дека Никола Додевски, кој досега ги...

Врховниот суд повторно ја одложи седницата за „Монструм“, еден од адвокатите бил болен

Јавната седница на Врховниот суд на која треба да се разгледуваат жалбите на шестемина осудени на доживотен затвор во случајот „Монструм“, а која беше закажана за утре, повторно е одложена, овојпат на барање на еден од адвокатите, кој бил болен. Претходно седницата требаше да се одржи на 30 мај, но петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, со кој претседава Јово...

Со нож нападнат адвокат во неговата канцеларија во центарот на Тетово

Со нож бил нападнат 51-годишниот адвокат Бујар Сабриу. Нападот се случил во неговата адвокатска канцеларија, сместена на првиот кат од градскиот трговски центар во Тетово. Осомничен за нападот е 72-годишниот В.А. - Осомничениот напаѓач околу 12 часот влегол во канцеларијата каде работел адвокатот. Меѓу нив првин почнала вербална расправија. Во еден момент напаѓачот извадил нож и го прободел адвокатот во прстот...

Љупчо Шврговски ќе го брани Бобан С. за кражбата на 3 милиони евра од НЛБ

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје. Информацијата за „Мета“ ја потврди самиот Шврговски. - Да, јас сум му адвокат - ни рече Шврговски, но не сакаше да коментира ништо во врска со случајот. Бобан С., осомничениот за најголемата кражба во историјата на независна Македонија, трезорот...

Груевски не се појави на суд, одложено рочиштето за „Шамари“

Денешното рочиште од судскиот процес за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година повторно се одложи, бидејќи во судницата не се појавија поранешниот премиер и актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и другите 13 обвинети во случајот што го отвори СЈО. На рочиштето повторно дојде до мала расправија помеѓу обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, и судијката Татјана Михајлова. Фетаи побара...

„Политико“: Рорабакер е омилениот конгресмен на Путин

„Ова лето (2016 година, н.з.) републиканцот Дана Рорабакер искористил информација што ја дoбил директно од руската влада за да промовира еден од главните приоритети на претседателот Владимир Путин: отстранувањето на името на рускиот адвокат Сергеј Магнитски од глобалниот антикорупциски закон“. Вака почнува текстот со наслов „Омилениот конгресмен на Путин“ на американскиот интернет-магазин „Политико“, објавен на 23 ноември 2016 година, две...

Судот го отфрли обвинението против адвокатот Стеваноски и за графитот „Кај ви е хилтата?“

Основниот суд Прилеп го отфрлил и второто обвинение против адвокатот и еден од водачите на „Шарената револуција“ во градот, Жарко Стеваноски, поради испишувањето на графитот „Кај ви е хилтата?“ на асфалтот пред старата зграда на Општина Прилеп на 18 мај минатата година, пренесува порталот „Публикум“. Прилепската полиција го товареше Стеваноски дека графитот што го испишал на асфалтот имитирал, односно личел на...

Омбудсманот Саша Јанковиќ потврди дека ќе се кандидира за претседател на Србија

Српскиот народен правобранител, Саша Јанковиќ, денеска изјави дека ќе се кандидира за претседател на Србија, кога ќе бидат распишани изборите, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. - Ќе бидам кандидат на граѓаните. Како и досега, ќе си ја работам својата работа строго според законите и Уставот. Во Србија треба да постои ред, а не неизвесност и страв – изјави Јанковиќ. Тој оцени...

Седницата на ДИК го одложи рочиштето против Заев во кумановскиот суд

Во Основниот суд Куманово денеска се одложи рочиштето од судскиот процес што се води против лидерот на СДСМ, Зоран Заев, претседателот на општинската организација на партијата, Мартин Костовски, и против СДСМ како партија, а по приватна тужба од генералниот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, поради дел од објавените прислушувани разговори, пишува порталот „Кумановски муабети“. Рочиштето е одложено бидејќи во судот...

Затворениците бараат Иванов и нив да ги помилува

Речиси 2.000 затвореници од машкиот и од женскиот оддел на КПД „Идризово“, но и од штипскиот затвор, со заедничко писмо и со барање преку адвокатите Звонко Давидовиќ и Душко Јанковиќ побараа од шефот на државата, Ѓорге Иванов, да бидат помилувани, објави „Плусинфо“. Иако писмото денеска и официјално ќе биде доставено до кабинетот на Иванов, се очекува во заедничкото барање да им...

Абдеслам нема да се противи на неговата екстрадиција во Франција

Салах Абдеслам, еден од главните осомничени за терористичките напади во Париз од 13 ноември минатата година, нема да се противи и нема да поднесе жалба на неговата екстрадиција од Белгија во Франција, соопштил неговиот адвокат за француските медиуми, пренесува „Би-би-си“. Абдеслам беше уапсен во петокот минатата недела, во акција на белгиската и на француската полиција во Брисел. „Абдеслам сака да замине...

Иницијативата до Уставниот суд ја поднел охридскиот адвокат Китески

Иницијативата за амнестирање на лица инволвирани во изборни нерегуларности формално ја покренал младиот адвокат од Охрид, Ристо Китески, кој за порталот „Охрид њуз“ вели дека стои зад барањето поднесено пред Уставниот суд. Тој вели дека иницијативата е лично негова и дека не гледа ништо спорно во неа. - Иницијативата за измени во Законот за помилување до Уставниот суд е моја и...

Протести во Истанбул по убиството на про-курдскиот адвокат Тахир Елчи

Над 2.000 луѓе попладнево се собрале во центарот на Истанбул на протестти поради убиството на истакнатиот про-курдски адвокат Тахир Елчи, кој беше застрелан денеска во градот Дијарбекир, на југоистокот на Турција, јавуваат светските медиуми. Бројот на демонстранти кои пристигаат во центарот на Истанбул, како што пренесува „Раша тудеј“ постојано се зголемува, а полицијата се обидува со солзавец и водени топови...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...