Времето преку денот прoменливо облачно, попладне дожд со умерен ветер


       
Скопје, 25 јуни, 2018 - 9:23 (META) 

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, од пладне и особено на запад и југозапад со врнежи од дожд и со слаб до умерен северен ветер, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Утринската температура ќе се движи во интервалот од 7 до 16 Целзиусови степени, а максималната дневна ќе достигне до 25 степени. УВ индексот ќе изнесува 5.

Во Скопје слично време. Утринската температура ќе биде 12 Целзиусови степени, а дневната 23 степени.

Според УХМР, од утре до среда нашето подрачје ќе биде под циклонско влијание и ќе услови претежно облачно и посвежо време, на повеќе места со пообилни врнежи од дожд, особено во западните и јужните делови на земјава (локално над 50 л/м2 воден талог).