fbpx
Таг: ветер

таг: ветер

Силниот ветер во Скопје и Струмица зад себе остави оштетени кровови, фасади и автомобили

Повеќе видови штети и три пожари на отворено во земјава предизвикал силниот ветар во последното деноноќие, информираше утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Вкупниот број на повици за итни случаи на 112 во ЦУК изнесувал 1.590 – двојно повеќе од вообичаениот просек за едно деноноќие, при што над 18 отсто од итните реални повици биле за комбинирано решавање преку...

Ветер оддувал чамец со две момчиња од Охрид кон Албанија

Утринава во Полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро“, од страна на веслачкиот клуб „Црн Дрим“ од Струга било пријавено дека во водите на Охридското Езеро, на два километри од брегот, наспроти „Женска плажа“, неконтролирано се оддалечува чамец за веслање со двајца малолетници во правец на државната граница со Република Албанија. Од МВР информираат дека членови на веслачкиот клуб се...

Контраспин: Едно невреме, спинови безброј

Oколу невремето во Скопје имаше спинови од двете главни политички партии во земјата – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, со тоа што, од она што го забележавме во јавноста, преовладуваат спиновите од ВМРО-ДПМНЕ. Но, имаше и голем број спинови и на социјалните мрежи, а злоупотребата на невремето отиде дотаму што за поплавениот подрум во ЈЗУ Универзитетска клиника за трауматологија, ортопедски болести,...

Лошото време остави без струја 16 села во Албанија, големи поплави и во Италија

Лошото време предизвика 16 села во областа Лежа, северозападна Албанија да останат без струја. Како што јави „ТВ Клан Албанија“, силниот ветер ги оштетил далноводите во селата и од синоќа, овие области немаат електрична енергија. Оваа телевизија објави и дека во градот Корча, на југот на земјата, ветрот оштетил  многу дрвја и соборил покрив од станбена зграда, што можело да...

Обединетото Кралство прва меѓу десетте земји со најголеми ветерни електрани на море

Употребата на енергијата од ветерот добива сѐ позначајна улога во „зелената“ економска обнова во светот. Последниот извештај на енергетскиот портал "Renewable UK" открива дека Обединетото Кралство го задржа водечкото место во светот во употребата на енергијата на ветерот на море. Во последните 12 месеци, бројот на таквите проекти без разлика дали станува збор за тие кои веќе произведуваат струја или...

Облачно време со дожд, на некои места големи врнежи со силен ветер

Времето во земјава денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер на одредени места. Пороен дожд и засилен ветер (над 60 км/ч), може да се очекуваат особено во југоисточните делови каде се очекува да наврнат над 35л/м2. Утринската температура се движи од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 10...

Времето облачно со дожд и повремено засилен ветер

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во вечерните и ноќните часови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер (со брзина и над 60 км/час), кој особено ќе биде изразен долж Повардарието, како и на повисоките места и на планините. Дневната температура ќе биде во интервал од 15 до 19 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде облачно, а попладне...

Времето уште денеска сончево и топло, од утре дожд

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринските температури ќе се движат од 6 до 15 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат меѓу 22 и 31 Целзиусов степен. Во Скопје времето сончево и топло, со температури од 13 до 30 Целзиусови степени. Според прогнозата на...

Времето денеска сончево и релативно топло

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 7 до 15 Целзиусови степени, а максималната од 24 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 30 Целзиусови степени. До четврток следува период на сончево и релативно топло време, со натпросечни температури за овој период...

Сончево со локална облачност и слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од девет до 16, а максималната од 21 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 24 Целзиусови степени. Во наредните денови следува период на стабилно и потопло време со постепен пораст на...

Денеска почнува есента, времето променливо облачно, попладне со дожд

Од денеска почнува есента на северната хемисфера, а истовреме на јужната хемисфера почнува пролетта. Есента ќе трае до 21 декември, кога настапува зимата. На првиот ден од есента, Сонцето во Скопје изгреа во 6:20 часот, а ќе зајде во 18:32 часот. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути. Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне и кон...

Денеска свежо време со умерен ветер, за викендот утрински температури околу нулата

Посвежо време со умерен до засилен северен ветер се очекува денеска во земјава. Претпладнево ќе биде умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура се спушти меѓу 8 и 16 Целзиусови степени, а максималната ќе достигне до 25 степени. Во Скопје слично време со утринска температура до 11 степени и дневна до 21 степен. За време на викендот и в...

Сончево и топло, со засилен северен ветер од пладневните часови

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала облачност. Од пладневните часови на северот ќе започне да дува засилен северен ветер, чија брзина повремено ќе достигнува над 70 километри на час. Засилениот ветер попладне ќе се прошири вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи во интервалот од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 22 до...

Сончево и многу топло време, во Повардарието жолт аларм

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината. Поради високите температури долж Повардарието ќе биде активиран жолт метеоаларм. Утринската температура се движи помеѓу 6 и 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 28 до 36 степени. Во Скопје, сончево и многу топло време. Утринската температура се спушти до 12 Целзиусови степени, а дневната...

Сончево време, попладне изолирана појава на дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне претежно во западните делови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен на места засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 10 и 18, а дневната ќе достигне од 20 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје, сончево со умерена облачност и со умерен северен ветер. Утринската...

Сончево време со ветер и температура до 33 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, повремено ќе се зсилува и ќе предизвика намалување на дневните температури. Утринската температура ќе се спушти во интервалот од 8 до 17, а највисоката температура ке достигне од 21 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, температурата ќе достигне до...

Променливо облачно време со многу пониски температури од вчерашните

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо од вчера, како и ветровито со умерен, а долж Повардарието со засилен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од 26 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје променливо облачно и ветровито, со засилен северен ветер и температура до 28 степени. Утрек се...

Сончево и топло време со мала до умерена облачност

Fontana zheshko temperaturi razladuvanje
Според УХМР времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб ветер од променлив правец.  Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 Целзиусови степени.УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло. Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови...

Топло време со температура до 33 степени

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе се движи од 8 до 17 а максималната од 26 до 33 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер.

Сончево време со температура до 31 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 9 до 17, а дневната од 22 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до 13, а...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...