fbpx
Таг: сончево

таг: сончево

Денеска сончево и топло, температурата до 21 степен

Во земјава времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, гласи прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Максималната дневна температура ќе биде во интервалот од 16 до 21 Целзиусови степен. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со...

Сончево време со мала облачност и температура до 23 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, поголема на северозапад. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 5 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне до 21 Целзиусови степени. Утре облачноста ќе се зголеми, а дневната температура...

Сончево со мала облачност и температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Попладне облачноста ќе се зголеми. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Утринската температура се движеше од 0 до 7 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 16 до...

Сончево со температура до 26 степени

Времето денеска ќе биде сончево, со мала облачност и со слаб ветер од југоисточен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 19 до 26 Целзиусови степени. Во Скопје, времето ќе биде сончево со дневна температура до 23 степени. Од утре полека температурите ќе почнат да опаѓаат. Утре максималната температура се очекува да достигне до 24 Целзиусови степени, а в четврток само...

Времето сончево и топло, со температури до 28 степени

Според УХМР, времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, со слаб ветер од северен правец. Утринските температури се движат од -3 степени во 7 Целзиусови степени, а дневните температури ќе достигнат до 28 степени. Во Скопје слично време, со утринска температура од 3 степени, а максимална дневна до 24 степени. Слично време ќе имаме и во текот на утрешниот ден,...

Времето денеска сончево, со пониски утрински температури

Времето денеска во земјава ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Утринските температури ќе се движат во интервалот 0 до 7 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат меѓу 22 и 29 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, со максимална температура до 26 Целзиусови степени. Невообичаеното топло време за овој период од годината ќе...

Времето денеска сончево, со температури до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Утринските температури ќе се движат од 3 до 13 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе се искачат во интервалот од 22 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, со дневна температура до...

Сончево и топло време денеска, температурите до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од јужен правец. Во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи, особено во јужните делови на земјава. Утринската температура се движи од 4 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од од 24 до 30...

И денеска со време како во лето, температурите до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со слаб ветер од југоисточен правец, идентично како во изминатите денови. Утринската температура се движи од 1 до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 23 до 30 степени. Во Скопје времето исто така ќе биде сончево и топло. Утринската температура се спушти до 9 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до...

Сончево и топло време, температури до 31 степен

Времето ќе биде сончево и топло со слаб јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти меѓу 3 и 11, а максималната ќе достигне од 25 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло. Минималната температура ќе биде 10, а максималната 29 Целзиусови степени. Од УХМР информираат дека во наредните денови продолжува периодот на претежно сончево...

Времето денеска вистинско летно – сончево со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде вистинско летно - претежно сончево со слаб југоисточен ветер, и со максимални температури од 25 до 30 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје ќе има сончево и топло време, со температура до 29 Целзиусови степени. Според метеоролозите, во следните денови продолжува периодот на претежно сончево време, со натпросечни дневни температури.

Времето денеска сончево, со температури до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен и југоисточен правец. Утринските температури ќе се движат од 3 до 12 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат во интервалот од 16 до 24 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево, со температури од 8 до 23 Целзиусови степени. Во текот...

Времето уште денеска сончево и топло, од утре дожд

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринските температури ќе се движат од 6 до 15 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат меѓу 22 и 31 Целзиусов степен. Во Скопје времето сончево и топло, со температури од 13 до 30 Целзиусови степени. Според прогнозата на...

Времето сончево и многу топло, со слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од југоисточен и југозападен правец. Дневната температура ќе се движи од 26 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и релативно топло, со слаб југозападен ветер. Утринската температура се спушти до 12...

Времето денеска сончево и релативно топло

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 7 до 15 Целзиусови степени, а максималната од 24 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 30 Целзиусови степени. До четврток следува период на сончево и релативно топло време, со натпросечни температури за овој период...

Сончево со локална облачност и слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од девет до 16, а максималната од 21 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 24 Целзиусови степени. Во наредните денови следува период на стабилно и потопло време со постепен пораст на...

Времето ќе биде променливо облачно

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно, со услови за краткотраен дожд на крајниот исток. Минималната температура се движи во интервал од 10 до 17 Целзиусови степени, а максималната ќе изнесува од 20 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Температурата ќе се искачи до 24 Целзиусови степени.

Денеска почнува есента, времето променливо облачно, попладне со дожд

Од денеска почнува есента на северната хемисфера, а истовреме на јужната хемисфера почнува пролетта. Есента ќе трае до 21 декември, кога настапува зимата. На првиот ден од есента, Сонцето во Скопје изгреа во 6:20 часот, а ќе зајде во 18:32 часот. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути. Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне и кон...

Сончево и топло, со засилен северен ветер од пладневните часови

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала облачност. Од пладневните часови на северот ќе започне да дува засилен северен ветер, чија брзина повремено ќе достигнува над 70 километри на час. Засилениот ветер попладне ќе се прошири вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи во интервалот од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 22 до...

Сончево и многу топло време, во Повардарието жолт аларм

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината. Поради високите температури долж Повардарието ќе биде активиран жолт метеоаларм. Утринската температура се движи помеѓу 6 и 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 28 до 36 степени. Во Скопје, сончево и многу топло време. Утринската температура се спушти до 12 Целзиусови степени, а дневната...

Долг процес до транспарентност: Како ЗОО Скопје се обиде да крие информации од јавен карактер?

Точно два и пол месеци траеше голготата на редакцијата на Мета.мк да добие информации од јавен карактер од Зоолошката градина - Скопје, а во врска со прашања чии одговори...